Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 415/16

UZASADNIENIE

W związku ze złożeniem wniosku o uzasadnienie wyroku jedynie co do rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych na podstawie art. 424 § 3 kpk ograniczono zakres uzasadnienia do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku oraz podjętych rozstrzygnięć.

Sąd zważył, co następuje:

Sąd na podstawie zebranych dowodów uznał M. F. za winnego zarzuconego mu czynu polegającego na posiadaniu w dniu 16 marca 2016 r 1,537 grama amfetaminy wbrew przepisom ustawy. Czyn ten zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29.07.2005 r o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2012 poz. 124 j.t.). Z mocy tego przepisu wymierzono M. F. za jego karę 3 miesięcy pozbawienia wolności. Wymierzając karę sąd miał na uwadze ilość zabronionej substancji zabezpieczonej u oskarżonego ,która mogłaby wystarczyć do kilkukrotnego odurzenia. Pod uwagę wzięto również uprzednią karalność M. F. za podobne przestępstwo na mocy wyroku w sprawie sygn. II K 603/15 (karta karna k.68). Najprawdopodobniej M. F. uzależniony jest od środków psychoaktywnych. Na korzyść oskarżonemu poczytano jego przyznanie się do winy.

Sąd uznał winę oskarżonego w zakresie zarzuconego mu czynu polegającego na wyrębie i kradzieży drzewa wartości 3500 zł z terenu prywatnej działki na szkodę T. K.. Czyn ten zakwalifikowano jako przestępstwo z art.278 § 1 kk i na tej podstawie wymierzono oskarżonemu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności . Oskarżony swoim czynem pozbawił drewna pokrzywdzonego , który planował przeznaczyć je na opał. Sąd wziął pod uwagę wartość zabranego drewna . Wzięto również pod uwagę uprzednią karalność oskarżonego za przestępstwa przeciwko mieniu (karta karna k.68). Na korzyść oskarżonemu poczytano jego przyznanie się do winy oraz złożenie szczerych wyjaśnień.

Na podstawie art.85 § 1 i 2 kk , art. 85a kk i art. 86 § 1 kk sąd połączył orzeczone kary i orzekł wobec oskarżonego karę łączną 7 miesięcy pozbawienia wolności. Wymierzając karę łączną kierowano się przede wszystkim celami określonymi w art. 85a kk. Sąd wziął również pod uwagę związek między przypisanymi oskarżonemu przestępstwami. M. F. oświadczył na rozprawie ,że dopuścił się ich będąc pod działaniem narkotyków. Niewątpliwie też istnieje związek czasowy między popełnionymi przestępstwami.

W ocenie sądu w świetle unormowania przewidzianego w art.69 § 1 kk brak jest podstaw do warunkowego zawieszenia orzeczonej kary łącznej pozbawienia wolności .

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii orzeczono przepadek dowodów rzeczowych w postaci substancji psychotropowej. Woreczki foliowe po narkotykach sąd nakazał pozostawić w aktach sprawy.

Na podstawie art.46 § 1 kk sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę pokrzywdzonemu T. K. kwoty 3500 zł. Wartość szkody jest bezsporna w świetle dowodów w sprawie.

Na podstawie art.63 § 1 kk na poczet orzeczonej kary łącznej pozbawienia wolności sąd zaliczył oskarżonemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie w dniach 16.03.2016 r godz. 19.00 – 16.03.2016 r godz. 20.23.

W oparciu o przepisy powołane w pkt VIII wyroku sąd zwolnił oskarżonego od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych przejmując je na rachunek Skarbu Państwa. Oskarżony odbywa długoterminową karę pozbawienia wolności i nie posiada środków na ich opłacenie.

ZARZĄDZENIE

- (...);

- (...)w P.;

- (...).

P., (...)r.