Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI Ka 436/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 listopada 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział VI Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Bożena Żywioł

Protokolant Aleksandra Studniarz

przy udziale Krystiana Nogłego Prokuratora Prokuratury Rejonowej w J. del. do Prokuratury G. w G.

po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2016 r.

sprawy 1. C. P. syna S. i J.,

ur. (...) w B.

oskarżonego art. 107§1 kks

2. I. L. córki J. i K.,

ur. (...) w G.

oskarżonej z art. 107§1 kks

na skutek apelacji wniesionej przez oskarżyciela publicznego

od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 3 lutego 2016 r. sygnatura akt IX K 708/14

na mocy art. 437 kpk, art. 438 kpk i art. 636 § 1 kpk w zw. z art. 113 § 1 kks

1.  uchyla zaskarżony wyrok w części odnoszącej się do C. P. i sprawę tego oskarżonego przekazuje Sądowi Rejonowemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania;

2.  w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy;

3.  wydatkami postępowania odwoławczego obciąża Skarb Państwa.

VI Ka 436/16

UZASADNIENIE

sporządzone w zakresie, w jakim wyrok sądu pierwszej instancji został uchylony, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania

Wyrok Sądu Rejonowego w Gliwicach z dnia 3 lutego 2016r., sygn. akt IX K 708/14, został zaskarżony apelacją oskarżyciela publicznego – Urzędu Celnego w R., który wywiódł ją na niekorzyść oskarżonych: C. P. i I. L..

Sąd Okręgowy podzielił zarzuty i wnioski środki odwoławczego w części, w jakiej odnosiły się do oskarżonego C. P..

Sąd Rejonowy uznał m.in, że przepisy art. 14 i art. 6 ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009r., do których to odsyła blankietowy przepis art. 107 kks, są bezskuteczne, gdyż nie zostały notyfikowane, mimo, że mają charakter techniczny. Tym samym stwierdził sąd pierwszej instancji, że naruszenie tych przepisów nie może prowadzić do odpowiedzialności karnej z art. 107 kks.

Przesądzenie przez sąd meriti technicznego charakteru art.6 powołanej ustawy, jak trafnie podniesiono w apelacji, nie było uzasadnione. Abstrahując już od argumentacji przywołanej w środku odwoławczym przez oskarżyciela publicznego i nie wnikając w rozbieżne interpretacje wcześniejszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, lecz mając na uwadze wyrok Trybunału z 13.10.2016r. w sprawie C-303/15, który wydał orzeczenie dotyczące wniosku o wydanie, na podstawie art. 267 TFUE, orzeczenia w trybie prejudycialnym, złożonego przez Sąd Okręgowy w Łodzi postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2015r., z którego to wyroku wynika, że przepis krajowy, taki jak art. 6 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych, nie wchodzi w zakres pojęcia „przepisów technicznych” w rozumieniu dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 22.06.1998r. stwierdzić należy, że zaskarżony wyrok w zakresie odnoszącym się do oskarżonego C. P. ostać się nie może.

Dodać wypada, że Sąd Rejonowy nie mógł mieć w polu widzenia w/w zapatrywania Trybunału, a to z uwagi na datę wyrokowania, chociaż z pewnością wiedział o zadanym pytaniu.

Z powyżej naprowadzonych względów Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji w części odnoszącej się do oskarżonego i przekazał jego sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.

W postępowaniu ponownym Sąd Rejonowy powtórzy czynności dowodowe, rozważy zgromadzony materiał i wyciągnie merytoryczne wnioski końcowe weryfikując zasadność zarzutu stawianego oskarżonemu w akcie oskarżenia.