Sygn. akt VU 823/13
Dnia 7 października 2013r.
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Beata Łapińska
Protokolant: asyst. sędz. Sławomir Fert
po rozpoznaniu w dniu 7 października 2013 roku w Piotrkowie Tryb.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy M. G.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi
w T. M..
o rentę rodzinną
w przedmiocie wniosku pełnomocnika wnioskodawcy o sporządzenie uzasadnienia wyroku
postanawia:
odrzucić wniosek.
W piśmie procesowym z dnia 7 października 2013 roku pełnomocnik wnioskodawcy M. G. wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku wydanego w przedmiotowej sprawie.
Z analizy akt wynika, iż wyrok w niniejszej sprawie nie został jeszcze ogłoszony. Publikacja orzeczenia została odroczona do dnia 10 października 2013 roku o godzinie 13:00.
Sąd Okręgowy zważył co następuje:
Zgodnie z treścią art. 328 § 1 k.p.c. uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku, a w wypadku o którym mowa w art. 327 § 2 k.p.c. (strona nieobecna przy ogłoszeniu na skutek pozbawienia wolności) – od dnia doręczenia wyroku.
W tym świetle zgłoszone przez pełnomocnika wnioskodawcy żądanie należało ocenić jako przedwczesne i jako takie nie wywołujące skutków procesowych, albowiem w chwili złożenia wniosku o sporządzenie wyrok w niniejszej sprawie nie był jeszcze ogłoszony.
Powyższa okoliczność skutkowała koniecznością odrzucenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenia w trybie określonym w powołanym na wstępie przepisie, albowiem wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem może być skutecznie złożony dopiero po ogłoszeniu sentencji wyroku (por. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 września 2000 roku, I PKN 406/00, OSNP 2002/8/190).
Z tych też względów, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych orzekł, jak w sentencji.