Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 401/13

POSTANOWIENIE

Dnia 19 listopada 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Anna Polak (spr.)

Sędziowie:

SSA Romana Mrotek

SSA Barbara Białecka

Protokolant:

st. sekr. sąd. Edyta Rakowska

po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2013 r. na rozprawie

sprawy E. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

na skutek apelacji ubezpieczonej

od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 26 marca 2013 r. sygn. akt VI U 1288/12

p o s t a n a w i a :

umorzyć postępowanie apelacyjne.

SSA Romana Mrotek SSA Anna Polak SSA Barbara Białecka.

Sygn. akt III AUa 401/13

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2012 r. do Sądu Okręgowego w Szczecinie wpłynęło odwołanie ubezpieczonej E. K. od decyzji ZUS z dnia 23 marca 2012 r. znak (...).

Sąd Okręgowy w Szczecinie wyrokiem z dnia 26 marca 2013 r. sygn. akt 1288/12 zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na okres od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

Ubezpieczona wywiodła od powyższego orzeczenia apelację, w której zarzuciła zaskarżonemu orzeczeniu:

1)  błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia poprzez przyjęcie, iż ubezpieczona E. K. jest częściowo niezdolna do pracy okresowo do dnia 31 grudnia 2012r., podczas gdy stan jej zdrowia uzasadnia stanowisko, iż prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy przysługuje Ubezpieczonej na czas nie krótszy niż 18 miesięcy,

2)  obrazę przepisu art. 12 ust. 1 i ust. 3 w związku z art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r., o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity z dnia 26 sierpnia 2009r.: Dz.U. Nr 153, poz. 1227), w zakresie ustalenia iż częściowa niezdolność do pracy ubezpieczonej E. K. obejmuje znaczną utratę zdolności do pracy tylko na okres jednego roku, to jest do dnia 31 grudnia 2012r. podczas gdy zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazuje, iż powódka nadal jest niezdolna do pracy,

3)  obrazę art. 278 KPC w związku z art 286 KPC, poprzez ograniczenie postępowania dowodowego z pominięciem wyjaśnień biegłych w zakresie czasu trwania niezdolności do pracy ubezpieczonej.

Apelująca wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku i orzeczenie, iż E. K. przysługuje prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na czas nie krótszy niż 18 miesięcy oraz o zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norma przepisanych.

W dniu 19 listopada 2013 r. na rozprawie w toku postępowania odwoławczego przed Sądem Apelacyjnym pełnomocnik ubezpieczonej cofnął apelację uzasadniając to faktem, że E. K. otrzymała rentę od dnia 1.01.2013 r. i wniósł o umorzenie postępowania apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Wydanie przez Sąd Apelacyjny postanowienia o umorzeniu postępowania na podstawie art. 391 § 2 kpc było zasadne z uwagi na cofnięcie apelacji dokonane przez należycie umocowanego pełnomocnika ubezpieczonej. Zdaniem Sądu Apelacyjnego powyższa czynność dyspozytywna pełnomocnika ubezpieczonego nie narusza także słusznego interesu ubezpieczonej, bowiem E. K. uzyskała prawo do renty za okres od 1 stycznia 2013 roku w wyniku kolejnego wniosku o rentę, tak więc toczenie sporu stało się zbędne, gdyż ubezpieczona uzyskała prawo do renty za okres, którego dotyczyły podstawowe zarzuty apelacyjne.

SSA Barbara Białecka SSA Anna Polak SSA Romana Mrotek