I A Cz 2050/12
Dnia 28 listopada 2012 r.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu Wydział I Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSA Małgorzata Gulczyńska
Sędziowie: SA Bogdan Wysocki, SA Jan Futro
po rozpoznaniu dnia 28 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku wierzyciela O. R.
przeciwko dłużniczce J. U.
o wydanie dalszego tytułu wykonalności
na skutek zażalenia dłużniczki
na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 3 października 2012 r.
sygn. akt I Co 30/08
oddala zażalenie.
Jan Futro Małgorzata Gulczyńska Bogdan Wysocki
Zaskarżonym postanowieniem Sąd I instancji wydał wierzycielce drugi tytuł, jaki stanowi nakaz zapłaty Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2002 r. wydany w sprawie XII Nc 454/02 zaopatrzony w klauzulę wykonalności, co do kwoty 33 647,55 zł, w celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego z nieruchomości dłużniczki.
W uzasadnieniu wskazał, że pierwszy tytuł przeciwko dłużniczce wydany został 4 marca 2008 r..Obecnie wierzyciel zwrócił się o wydanie tytułu celem prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużniczki.
Na postanowienie to zażalenie wniosła dłużniczka zarzucając, że obecnie nie ma już wobec wierzycielki żadnych zobowiązań. Nie ma też żadnych zobowiązań wobec spadkobierców zmarłego dłużnika C. U..
W konsekwencji domagała się – jak należy wnioskować treści jej pisma - zmiany zaskarżonego postępowania i oddalenia wniosku o nadanie klauzulę wykonalności.
Rozpoznając zażalenie Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zażalenie jest niezasadne.
Celem postępowania klauzulowego jest zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego (wyroku czy nakazu w procesie bądź postanowienia rozstrzygającego istotę sprawy w postępowaniu nieprocesowym) klauzulą wykonalności. Jest ono szczególnym postępowaniem o ściśle określonym przez jego przepisy zakresie kognicji. Ogranicza się ono w zasadzie do badania tytułu egzekucyjnego pod względem formalnym opierając się wyłącznie na prawie procesowym a możliwości obrony osoby, przeciwko, której wierzyciel domaga się nadania klauzuli wykonalności są ograniczone i ( poza wyjątkami) nie dotyczą zagadnień związanych ze stosowaniem prawa materialnego a w szczególności nie pozwalają na badanie czy wierzytelność nadal istnieje.
Zgodnie z powołanym przez Sąd I instancji przepisem art. 793 k.p.c. w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową. W postępowaniach tych kognicja sądu sprowadza się jedynie do badania czy egzekucja ma być prowadzona z kilku składowych części majątku dłużnika.
Wobec powyższego Sąd Apelacyjny na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w postanowieniu.
Jan Futro Małgorzata Gulczyńska Bogdan Wysocki