Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 363/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

K., dnia 20 września 2016 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Janusz Roszewski

Po rozpoznaniu w dniu 20 września 2016 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Kancelaria (...) Sp.
z o.o. z siedzibą w K. (dawniej (...) Sp. z o.o. z siedzibą w K.)

przeciwko J. M.

o zapłatę

na skutek apelacji pozwanego

od wyroku Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 29 października 2014 r. sygn. akt I C 2108/14

I.  oddala apelację,

II.  zasądza od pozwanego J. M. na rzecz powoda Kancelaria (...) Sp. z o.o.
z siedzibą w K. (dawniej (...)Sp. z o.o. z siedzibą
w K.) kwotę 600 zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.

Sygnatura akt II Ca 363/16

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 29 października 2014r. Sąd Rejonowy w Kaliszu utrzymał w mocy nakaz zapłaty wydany przez ten Sąd Rejonowy z dnia 13 czerwca 2013r. wydany w sprawie
I Nc 1936/13 z powództwa (...) sp. z o.o. z siedziba w K. przeciwko J. M. o zapłatę kwoty 6000 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania.

Apelację od powyższego orzeczenia wniósł pozwany.

Sąd Okręgowy oddalając apelację zważył, co następuje.

Podstawę prawną wyroku w zakresie prawa materialnego stanowił art. 509 §1 oraz art. 511 i art. 513§1 k.c. a w zakresie odsetek ustawowych art. 481 §1 k.c.

Dochodzona pozwem kwota dotyczy wierzytelności przysługującej spółce Grup (...)H.sp. z o.o. w K. wobec pozwanego tytułem ceny sprzedaży towaru z terminem zapłaty do dnia 30.12.2011r., której przejście powód nabył w drodze umowy przelewu z dnia 23.04.2013r. zawartej na piśmie.

Dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie. Pozwany nie wykazał twierdzenia, że cedent przed zbyciem wierzytelności udzielił mu dłuższego terminu zapłaty za towar oraz, że nie nadszedł termin jej wymagalności, który to dowód w myśl art. 6 .c. jego obciążał. Wymagalność odsetek za opóźnienie w wykonaniu zobowiązania, której wierzytelności stanowiła przedmiot przelewu, wynika z daty 30.12.2011r. wskazanej w treści umowy sprzedaży do zapłaty ceny za towar.

Pozwanemu nie przysługuję przywilej rozłożenia zasądzonego świadczenia na raty. Jego podstawę stanowi art. 320 k.p.c., który powinien być stosowany w szczególnie uzasadnionych wypadkach, m.in., gdy natychmiastowe wykonanie wyroku wywołałby szczególnie dotkliwe reperkusje dla dłużnika i jego rodziny lub gdy egzekucja całości zasądzonego świadczenia byłaby bez szans na realizacje. Takie sytuacje nie mają miejsca
w rozpoznawanej sprawie, tym bardziej jeżeli się zważy, że pozwany nie kwestionując istnienia długu wobec cedenta, w toku dość długiego procesu nie podjął się zapłaty nawet części tej kwoty.

W zakresie prawa procesowego podstawą rozstrzygnięcia stanowiły art. 385 k.p.c., i art. 505 10 k.p.c., który nakazuje sądowi rozpoznać apelacje w składzie jednego sędziego.

Zgodnie zaś z art. 505 13 §2 k.p.c., jeżeli Sąd drugiej instancji nie przeprowadził postępowania dowodowego uzasadnienie powinno zawierać jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

SSO Janusz Roszewski

po