Sygn. akt VIII Gz 366/16
Dnia 17 lutego 2017 r.
Sąd Okręgowy w Szczecinie VIII Wydział Gospodarczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Piotr Sałamaj
Sędziowie: SO Agnieszka Górska (spr.)
SR (del.) Rafał Lila
po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2017 roku w Szczecinie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku dłużniczki S. N.
o ogłoszenie upadłości
na skutek zażalenia dłużniczki na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 20 września 2016 roku, sygn. akt XII GU 187/16
postanawia:
uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu Szczecin – Centrum w Szczecinie do ponownego rozpoznania.
Agnieszka Górska Piotr Sałamaj Rafał Lila
Postanowieniem z dnia 20 września 2016 roku Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie oddalił wniosek dłużniczki S. N. o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wskazując na przepis art. 11 Prawa upadłościowego Sąd uznał, że wnioskodawczyni jest niewypłacalna co najmniej od maja 2010 r., gdyż nie reguluje wymagalnych zobowiązań względem dwóch wierzycieli. Powołując się na negatywne przesłanki ogłoszenia upadłości wskazane w art. 491 4 ust. 1 Prawa upadłościowego Sąd stwierdził, że dłużniczka zwiększyła stopień swojej niewypłacalności co najmniej wskutek rażącego niedbalstwa. Sąd wskazał, że pomimo popadnięcia w stan niewypłacalności dłużniczka zaciągnęła w lipcu 2010 r. kolejne zobowiązanie wobec T. O. na kwotę 70.000 zł; zgromadzone dowody nie potwierdzają zaś jej twierdzeń, że pożyczka ta zaciągnięta została celem podjęcia rozmów z wierzycielem (...) spółką z o.o. w zakresie spłaty jego zobowiązań. Ponadto, dokonując poręczeń wekslowych w zakresie zobowiązań spółki prowadzonej przez męża dłużniczki w kwocie ponad 250.000 zł dłużniczka całkowicie zlekceważyła fakt, że w przypadku niewypłacalności tej spółki będzie zobowiązana do zaspokojenia zobowiązań z własnych środków.
W zażaleniu na powyższe postanowienie dłużniczka zarzuciła obrazę przepisu art. 491 4 ust. 1 Prawa upadłościowego poprzez przyjęcie, że niniejszej sprawie zaszła negatywna przesłanka ogłoszenia upadłości, art.233 k.p.c. przez przekroczenie zasady swobodnej oceny dowodów poprzez przyjęcie, że podpisanie poręczeń wekslowych w stosunku do spółki męża dłużniczki w 2008 r., w okresie kiedy sytuacja spółki była stabilna stanowi o rażącym niedbalstwie dłużniczki . W związku z tymi zarzutami dłużniczka wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zażalenia wskazano, że poręczenie weksla wymusił na dłużniczce mąż, zaś dłużniczka nie miała możliwości sprzeciwienia się jego decyzji. Również na skutek decyzji męża dłużniczka zmuszona została do podpisania umowy pożyczki z T. O.. To mąż dłużniczki rozporządzał środkami z pożyczki, zaś ona zawierzyła mężowi twierdzącemu, że jest szansa na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Sąd nie wyjaśnił, czemu odmówił wiarygodności zeznaniom dłużniczki co do celu zaciągnięcia pożyczki . Nie sposób też uznać, zdaniem skarżącej, że wpłacenie kwoty 70.000 zł na rzecz leasingodawcy nie spowodowałoby dalszego narastania zadłużenia. Dłużniczka powołała się także na psychiczne maltretowanie przez męża, co doprowadziło do złożenia pozwu o rozwód, a nadto na stany depresji, do której doprowadziły jej kłopoty małżeńskie oraz problemy finansowe. Jednocześnie skarżąca wniosła o dopuszczenie dowodu z dokumentów dołączonych do zażalenia, tj. pozwu o rozwód, dokumentów świadczących, jej zdaniem o psychicznym znęcaniu się męża nad nią, zaświadczeń lekarskich dotyczących stanu depresji orz umów o pracę.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
|
Brak dokładnego rozważenia wszystkich wymienionych wyżej okoliczności, determinujących ocenę, czy S. N. istotnie zwiększyła stopień niewypłacalności – umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, skutkuje koniecznością przekazania sprawy do ponownego rozpoznania na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 35 Prawa upadłościowego. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd I instancji ponownie dokona oceny wniosku dłużniczki, uwzględniając także okoliczności przytoczone przez nią w zażaleniu, jak i wnioski dowodowe tam zgłoszone. W szczególności konieczne jest ustalenie realnego wpływu dłużniczki na sposób rozdysponowania środkami z pożyczki udzielonej przez T. O., jak również ewentualnych kroków podjętych przez nią w celu zaspokojenia leasingodawcy z tej kwoty, co czyni celowym ponowne przesłuchanie dłużniczki.
Agnieszka Górska Piotr Sałamaj Rafał Lila