Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 24 listopada 2016 r.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Tomasz Żak (sprawozdawca)

Sędziowie: SO Danuta Silska

SO Ryszard Małecki

po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2016 r. w Poznaniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku M. B.

przy uczestnictwie A. F. i W. W.

o wpis prawa własności

na skutek apelacji uczestniczki postępowania A. F.

od wpisu Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z dnia 23 sierpnia 2016 r.

Dz. Kw (...), (...)

postanawia:

1.  oddalić apelację;

2.  zasądzić od uczestniczki postępowania A. F. na rzecz wnioskodawcy M. B. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa adwokackiego za drugą instancję.

SSO Danuta Silska SSO Tomasz Żak SSO Ryszard Małecki

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wpisem Sąd Rejonowy, zgodnie z żądaniem współwłaściciela M. B., wpisał w dziale II księgi wieczystej nr (...) prawo własności na rzecz W. W. w udziale 9/20 oraz na rzecz A. F. – w udziale 6/20 części, jako spadkobierców nieżyjącego współwłaściciela B. W., opierając się na dwóch postanowieniach o stwierdzeniu nabycia.

W apelacji uczestniczka postępowania A. F. wniosła o wykreślenie jej osoby z księgi wieczystej, podnosząc, że wpis na jej rzecz może być dokonany jedynie za jej zgodą, której ona nie wyraziła. Wnioskodawca nie miał uprawnienia do złożenia wniosku, a ponadto – nie mógł samowolnie decydować o wykreśleniu jej nieżyjącego ojca z księgi.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Apelacja nie zasługiwała na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 626 2 § 5 kpc, wniosek o wpis w księdze wieczystej może złożyć właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, albo wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być w wpisane w księdze. W sprawach dotyczących obciążeń powstałych z mocy ustawy przedmiotowy wniosek może złożyć również uprawniony organ. Z cytowanego przepisu wynika zatem, że wnioskodawcą może być nie tylko osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, ale może nim być np. właściciel nieruchomości.

Bez wątpienia, na skutek nabycia udziału w prawie własności przedmiotowej nieruchomości, wnioskodawca stał się jej właścicielem w rozumieniu art. 626 2 § 5 kpc. Każdy współwłaściciel, zgodnie z art. 209 kc, może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa. Uprawniony jest zatem do dokonywania czynności zachowawczych, których funkcją jest ochrona wspólnego prawa do przedmiotu współwłasności. W doktrynie wskazuje się, że przykładem takich czynności może być żądanie wpisu w księdze wieczystej czy założenie księgi wieczystej. Akty dokonywane przez współwłaścicieli mogą być zatem podejmowane także wtenczas, gdy istnieje potrzeba zapewnienia współwłaścicielom stabilnej i pewnej sytuacji prawnej. W konsekwencji nie można odmówić legitymacji współwłaścicielowi nie tylko w odniesieniu do obowiązku ujawnienia swojego udziału w księdze wieczystej, ale również prawa własności w zakresie udziałów pozostałych współwłaścicieli. M. B. mógł więc skutecznie wystąpić o ujawnienie w przedmiotowej księdze spadkobierców innego, nieżyjącego współwłaściciela, czyli aktualnych współwłaścicieli.

Należy podkreślić, że kwestia ta została już wiążąco przesądzona dla Sądów obu instancji w postanowieniu Sądu Okręgowego z dnia 12 lipca 2016 r., sygn. akt II Ca (...), mocą którego uchylono postanowienie Sądu Rejonowego oddalające ten sam wniosek o wpis, który po ponownym rozpoznaniu został zaskarżonym orzeczeniem (wpisem) uwzględniony (por. art. 386 § 6 kpc).

Z tych przyczyn, na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc, apelacja podlegała oddaleniu. O kosztach postępowania odwoławczego Sąd Okręgowy orzekł zgodnie z art. 520 § 2 kpc w zw. z § 5 pkt 5 oraz § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. 2015/poz. 1800) i zasądził z tego tytułu od skarżącej uczestniczki na rzecz wnioskodawcy kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa adwokackiego za drugą instancję.

SSO Danuta Silska SSO Tomasz Żak SSO Ryszard Małecki