Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1029/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 maja 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Łazowska

Protokolant:

Kamila Niemczyk

po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2016 r. w Gliwicach

sprawy Z. C.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o prawo do świadczenia przedemerytalnego

na skutek odwołania Z. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 18 maja 2015 r. nr (...)- (...)

oddala odwołanie.

(-) SSO Grażyna Łazowska

Sygn. akt VIII U 1029/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18.05.2016r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w Z. odmówił Z. C. prawa do świadczenia przedemerytalnego, z uwagi na brak 6-miesięcznego okresu zatrudnienia u pracodawcy, z którym stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W odwołaniu od tej decyzji ubezpieczony podnosił, że korzystał z urlopu bezpłatnego nie ze swojej winy.

W odpowiedzi na odwołanie, organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując stanowisko zawarte w skarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

Ubezpieczony urodził się (...)

W okresie od 1.05.2008r. do 31.12.2011r. ubezpieczony pracował w firmie (...) w G.. Stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn nie dotyczących pracownika. Następnie od 17.01.2012r. do 16.01.2013r. odwołujący pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Decyzją z dnia 17.07.2012r. organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do świadczenia przedemerytalnego z uwagi na brak 40 letniego okresu uprawniającego do emerytury.

Od 6.05. do 21.11.2013r. ubezpieczony pracował w (...) sp. z o.o. w G.. Stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron.

W okresie od 17.03.2014r. do 31.10.2014r. ubezpieczony był zatrudniony u A. C.. W związku z brakiem zleceń ubezpieczony i A. C. ustalili, że ubezpieczony będzie korzystał z urlopu bezpłatnego. Odwołujący złożył pisemne wnioski o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1.04. do 31.05.2014r., na co pracodawca wyraził pisemną zgodę. W okresie korzystania z urlopu bezpłatnego, ubezpieczony nie wykonywał żadnych prac dla A. C.. Fakt udzielanie urlopu bezpłatnego został zgłoszony organowi rentowemu, pracodawca nie opłacił składek na ubezpieczenia społeczne za ten czas i nie wypłacał żadnych świadczeń odwołującemu. Stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn ekonomicznych.

Od 6.11.2014r. ubezpieczony pobierał zasiłek dla bezrobotnych przyznany do 5.05.2015r. i w okresie tym nie odmówił propozycji zatrudnienia lub innego pracy zarobkowej, co potwierdził Urząd Pracy w zaświadczeniu z dnia 5.05.2015r. Ubezpieczony legitymuje się 40 letnim okresem składkowym i nieskładkowym.

Powyższy stan faktyczny ustalono w oparciu o akta organu rentowego, akta osobowe ubezpieczonego, informację ZUS w K., zeznania świadka A. C., przesłuchanie ubezpieczonego.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.), prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Natomiast w myśl ust 3 tego przepisu świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1)nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

3)złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Warunkiem nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest łączne spełnienie wymienionych przesłanek. „Świadczenie przedemerytalne jest świadczeniem o charakterze wyjątkowym, przysługującym ubezpieczonym o długim stażu ubezpieczeniowym, którzy z przyczyn od siebie niezależnych utracili źródło dochodu, a ze względu na wiek nie mogą jeszcze uzyskać prawa do emerytury. Zatem warunki do przyznania świadczenia winny być interpretowane ściśle, a dla uzyskania prawa do świadczenia konieczne jest łączne spełnienie wszystkich warunków wymienionych w ustawie.” – wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie, III Aua 1313/13, LEX nr 1422373.

Niespełnienie przez ubezpieczonego chociażby jednego z warunków skutkuje brakiem uprawnień do świadczenia przedemerytalnego.

Ubezpieczony legitymuje się 40-letnim okresem uprawniającym do emerytury, jest zarejestrowany jako bezrobotny, posiada wymagany 6 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, oraz w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Jak wynika z przytoczonego przepisu prawa jednym z warunków nabycia prawa do świadczenie przedemerytalnego jest zatrudnienie w ostatnim zakładzie pracy trwające nie krócej niż 6 miesięcy. W ocenie Sądu, przez termin „zatrudnienie” należy rozumieć sytuację w której strony stosunku pracy realizują wynikające z umowy o pracę prawa i obowiązki lub pozostają w gotowości do ich realizacji. Bezspornym w sprawie jest, że ubezpieczony w okresie zatrudnienia u A. C. korzystał z urlopu bezpłatnego. Zgodnie z art. 174 § 1 i 2 kp na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.

Urlop bezpłatny jest okresem, w którym, mimo trwania stosunku pracy, ulegają zawieszeniu wzajemne obowiązki i uprawnienia stron tego stosunku (świadczenie pracy oraz wypłata wynagrodzenia) a stosunek pracy istnieje jedynie formalnie. Z tych przyczyn, zdaniem Sądu, słusznie organ rentowy ustalając okres „zatrudnienia” ubezpieczonego u A. C. - w rozumieniu ustawy o świadczeniach przedemerytalnych - wyłączył z niego okres urlopu bezpłatnego. Przyjęcie, że urlop bezpłatny wlicza się do okresu „zatrudnienia” w powyższym rozumieniu mogłoby prowadzić do sytuacji, w której osoba chcąc uzyskać świadczenie przedemerytalne zawierałaby umowę o pracę, świadczyła ją np. 1 dzień a następnie przez 6 miesięcy korzystała z urlopu bezpłatnego. W ocenie Sądu, przyjęcie takiego stanowiska byłoby niezgodne z celem świadczenia przedemerytalnego. Nadto wskazać należy, że wymóg posiadania co najmniej 6 miesięcznego zatrudnienia został wprowadzony w ustawą z dnia 17.12.2001r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami…. Dz.U. Nr 154. (...) celem wyeliminowania zjawiska zawierania kilkudniowych pozornych umów, które były następnie rozwiązywane z przyczyn dotyczących zakładu pracy celem uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego (patrz uzasadnienie projektu tej ustawy).

Bez znaczenia w rozpoznawanej sprawie pozostaje okoliczność, że przyczyną udzielenia urlopu bezpłatnego był brak zleceń. W takim przypadku, aby zachować uprawnienia pracownicze koniecznym byłoby zastosowanie przepisów o postoju i gotowości do pracy – art. 81 kp – co w analizowanym przypadku nie miało miejsca.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że ubezpieczony wprawdzie został zwolniony przez A. C. z „przyczyn dotyczących zakładu pracy” jednakże nie legitymuje się 6-miesięcznym okresem zatrudnienia w tym zakładzie pracy, a zatem brak podstaw do przyznania mu prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie odwołującego w P. sp. z o.o w G. w okresie od 6.05. do 21.11.2013r., to jak wynika z wydanego świadectwa, umowa o pracę pracy została rozwiązana na mocy porozumienia stron. Ubezpieczony nie wykazał przed Sądem, że rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie spowodowane było przyczynami dotyczącymi zakładu pracy w rozumieniu ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, a zatem również w tym przypadku nie zostały spełnione przesłanki nabycia prawa do tego świadczenia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy na mocy art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie.

(-) SSO Grażyna Łazowska