Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IC 1956/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

dnia 20 kwietnia 2016 roku

Sąd Okręgowy w Świdnicy Wydział I Cywilny

w składzie :

Przewodniczący: SSO Halina Jamuła

Protokolant: Marzenna Wiśniewska

po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2016 roku w Świdnicy

sprawy z powództwa Gminy W.

przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. (...) w W.

o uchyleniem uchwały

I.  uchyla uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. (...) w W. z dnia 9 września 2015 roku w sprawie rozliczenia poniesionych kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym 2014/2015 i w następnych sezonach grzewczych nr (...),

II.  zasądza od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 380 złotych tytułem kosztów procesu.

Sygn. akt IC 1956/15

UZASADNIENIE

Strona powodowa Gmina W. w pozwie wniesionym dnia 21 października 2015 roku przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej przy ulicy (...) w W. domagała się uchylenia uchwały nr (...) w sprawie rozliczenia poniesionych kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym 2014/2015 i następnych sezonach.

W uzasadnieniu pozwu podała, iż pozwana Wspólnota jest tzw. dużą wspólnotą, a Gmina W. posiada w niej 47,60% udziałów, co wynika z własności 5 lokali mieszkalnych w pozwanej Wspólnocie. Podała, iż w dniach 18 sierpnia – 5 września 2015 roku w trybie indywidualnego zbierania głosów pozwana Wspólnota podjęła uchwałę Nr (...) w sprawie rozliczenia poniesionych kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym 2014/2015 i następnych sezonach. Na mocy tej uchwały postanowiła, że lokale użytkowe, których właścicielami są J. P. oraz E. i B. W. (1), nie będą uczestniczyły w rozliczeniu kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym w związku z fizycznym odłączeniem ich lokali od instalacji cieplnej, co wynikać miało z treści podjętej przez pozwaną Wspólnotę uchwały nr (...), która następnie uchylona została wyrokiem Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 13 maja 2015 roku (sygn. akt IC 37/15). W zaskarżonej niniejszym pozwem uchwale strona powodowa wskazywała, iż koszty energii cieplnej rozliczone zostaną na lokale będące własnością powodowej Gminy oraz jeden lokal, którego właścicielką jest B. P. i powyższe obowiązywać będzie również w następnych sezonach grzewczych. Za przyjęciem uchwały głosowali właściciele posiadający łącznie 52,39% udziałów.

Powodowa Gmina zarzucała, że zaskarżona uchwała jest niezgodna z przepisami prawa albowiem nakłada ona obowiązek ponoszenia kosztów energii cieplnej tylko na niektórych członków wspólnoty w sytuacji, gdy uchwała zezwalająca na odłączenie lokali mieszkalnych, których właścicielami są J. P. oraz E. i B. W. (1), została uchylona. Strona powodowa podnosiła, że zaskarżona uchwała narusza także jej interes jako członka pozwanej Wspólnoty, albowiem zwiększa koszty, jakie Gmina ponosić musi w związku z usankcjonowaniem bezprawnego działania członków Wspólnoty. Narusza także zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną oraz regulamin rozliczania kosztów energii cieplnej przyjęty przez pozwaną Wspólnotę uchwałą nr (...)

Sąd Okręgowy ustalił co następuje:

Gmina W. jest członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. (...) w W. z udziałem wynoszącym 47,60% udziałów.

Zarząd Wspólnoty reprezentowany jest przez J. P..

dowód:

- odpis księgi wieczystej nieruchomości, k. 7 – 10,

- odpis uchwały Nr (...), k. 11,

Pozwana Wspólnota uchwałą nr (...) w drodze indywidualnego zbierania głosów w dniu 4 lutego 2014 roku w sprawie przyjęcia regulaminu rozliczania kosztów energii cieplnej przyjęła zaproponowany przez administratora regulamin rozliczenia kosztów energii cieplnej. Zgodnie z treścią tego regulaminu m.in. Wspólnota Mieszkaniowa nieruchomości przy ul. (...) w W. dostarcza ciepło z własnej kotłowni opalanej paliwem stałym. Nadto zabroniona jest samowolna ingerencja indywidualnego odbiorcy ciepła w instalację grzewczą polegającą na : zamontowaniu dodatkowych grzejników, zmianie istniejących grzejników, demontażu i likwidacji grzejników, spuszczeniu wody z instalacji c.o., zmianie nastaw wstępnych zaworów grzejnikowych.

dowód:

- odpis uchwały Nr (...), k. 15,

- regulamin rozliczeń kosztów energii cieplnej w nieruchomości Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul. (...) w W., k. 16 -17,

W dniach od 18 sierpnia 2015 roku 5 września 2015 roku w drodze indywidualnego zbierania głosów pozwana Wspólnota podjęła uchwałę nr (...) w sprawie rozliczenia poniesionych kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym 2014/2015 i następnych sezonach. Na mocy tejże uchwały członkowie pozwanej Wspólnoty zdecydowali, że lokale użytkowe, których właścicielami są J. P. oraz E. W. i B. W. (1) nie będą uczestniczyły w rozliczeniu kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym w związku z fizycznym odcięciem instalacji cieplnej. Koszty poniesione z tego tytułu rozstaną rozliczone na wszystkie lokale mieszkalne, których właścicielem jest Gmina W. i lokal użytkowy, którego właścicielką jest B. P.. W treści uchwały zawarto zapis, że powyższe ustalenia obowiązywać będą również w następnych sezonach grzewczych.

Uchwała ta zapadła większością 52,39 % udziałów.

dowód :

- odpis uchwały Nr(...), k. 12,

Pismem z dnia 3 września 2015 roku Zarządca nieruchomości położonej w W. przy ul. (...) – Miejski Zarząd (...) Sp. z o.o. w W. zawiadomił powodową Gminę W. o treści podjętych przez pozwaną Wspólnotę uchwał w drodze indywidualnego zbierania głosów. Powyższe zawiadomienie strona powodowa otrzymała w dniu 9 września 2015 roku.

dowód :

- odpis zawiadomienia o podjętych uchwałach Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. (...) w W. z dnia 3 września 2015r., k. 13 – 14,

Gmina W. wniosła do Sądu Okręgowego w Świdnicy pozew o uchylenie uchwały nr (...) Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości przy ul. (...) w W. z 8 września 2014 r. Wyrokiem z dnia 13 maja 2015 roku w sprawie sygn. akt IC 37/15 Sąd Okręgowy w Świdnicy uchylił uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy (...) w W. nr (...) z dnia 8 września 2014 roku w sprawie wyrażenia zgody na odłączenie lokali użytkowych, których właścicielami są J. P. oraz E. i B. W. (2) od instalacji lokalnego centralnego ogrzewania i wprowadzenia zmiany w regulaminie rozliczania kosztów energii cieplnej. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 7 lipca 2015 roku.

dowód :

- akta Sądu Okręgowego w Świdnicy sygn. akt IC 37/15 – w tym w szczególności wyrok z dnia 13 maja 2015 roku wraz z uzasadnieniem – w załączeniu,

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Powództwo podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z treścią przepisu art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 roku, poz. 1892) właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. (ust. 1a wskazanej ustawy).

Już na wstępie rozważań podkreślenia wymaga, iż uchwały dotyczące nieruchomości wspólnej muszą godzić interesy ogółu z interesami poszczególnych właścicieli, a ochrona – w formie zaskarżania uchwał do sądu – została zaprojektowana zarówno w interesie konkretnego właściciela, jak też w interesie wspólnoty mieszkaniowej i nieruchomości wspólnej jako (niepodzielnej – co do zasady) całości.

W niniejszej sprawie powodowa Gmina zaskarżyła uchwałę dotyczącą rozliczenia poniesionych kosztów energii cieplnej w sezonie grzewczym 2014/2015 i następnych sezonach wskazując na fakt, iż uchwała ta jest niezgodna z przepisami prawa i z umową dotyczącą zarządu nieruchomością wspólną oraz narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością, a nadto w sposób istotny narusza jej interesy. Zarzucała, iż ustalenie, że lokale użytkowe będące własnością J. P. oraz E. i B. W. (1) nie będą uczestniczyły w rozliczeniu kosztów energii cieplnej skutkuje zwiększeniem kosztów przypadających na rzecz powodowej Gminy, w sytuacji, gdy lokale te bezprawnie zostały odłączone od sieci centralnego ogrzewania pozwanej Wspólnoty.

Sąd dokonując analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego stanął na stanowisku, iż zaskarżona uchwała w sposób istotny narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Zauważenia bowiem wymaga, iż uchwała Nr (...) pozwanej Wspólnoty została uchylona prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 13 maja 2015 roku w sprawie IC 37/15 albowiem odłączenie od sieci centralnego ogrzewania nastąpiło bez zgody Wspólnoty, która była konieczna. Skoro lokale użytkowe J. P. oraz E. i B. W. (1) nie zostały skutecznie odłączone od sieci centralnego ogrzewania istniejącej w pozwanej Wspólnocie, ponoszą oni wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w tym przypadku koszty energii cieplnej, w sposób odpowiedni do wielkości ich udziałów. Treść zaskarżonej uchwały narusza także interesy strony powodowej albowiem nakłada na stronę powodową konieczność ponoszenia zwiększonych opłat za dostarczane ciepło do nieruchomości.

Mając zatem na uwadze powyższe orzeczono w punkcie I wyroku.

Już tylko na marginesie zaznaczyć należy, że będąca przedmiotem niniejszego postępowania uchwała została prawidłowo przez powódkę zaskarżona z zachowaniem ustawowego terminu sześciu tygodni, będącego terminem zawitym prawa materialnego. Sama zaś strona pozwana nie kwestionowała w żaden sposób twierdzeń powódki.

O kosztach procesu Sąd orzekł po myśli art. 98 § 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 99 k.p.c. stosując zasadę odpowiedzialności za wynik procesu. Zgodnie z treścią art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony. Strona powodowa uzyskała orzeczenie zgodne z żądaniem pozwu, a zatem należy ją uznać za wygrywającą proces w całości. W związku z powyższym zasądzono na jej rzecz od strony pozwanej kwotę 380 zł tytułem zwrotu kosztów procesu (pkt II wyroku). Na kwotę tę składają się: uiszczona przez stronę powodową opłata od pozwu w kwocie 200 zł (art. 27 pkt 9 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) oraz koszty zastępstwa procesowego strony powodowej przez profesjonalnego pełnomocnika będącego radcą prawnym w kwocie 180 zł (§10 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 490).