Pełny tekst orzeczenia

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 maja 2017 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący:

SSO Rafał Młyński

Protokolant:

sekr. sądowy Weronika Stopczyńska

po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2017 r. w Warszawie

na rozprawie sprawy E. N.

przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w W.

o odmowie doliczenia do wysługi emerytalnej okresu prowadzenia gospodarstwa rolnego po zwolnieniu ze służby

na skutek odwołania E. N.

od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w W.

z dnia 30 marca 2016 r. nr (...)

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z 30 marca 2016 r. Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w W. odmówił E. N. doliczenia do wysługi emerytalnej okresu pracy od 22 maja 2007 r. do 29 lutego 2016 r. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego po zwolnieniu ze służby (k. 195 a.r.).

Od powyższej decyzji odwołanie złożył E. N. wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji i uwzględnienie okresu pracy od 22 maja 2007 r. do 29 lutego 2016 r. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego jako okresu nieskładkowego (k. 2 a.s.).

Organ emerytalny w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie w całości wskazując, że zaskarżona decyzja jest prawnie oraz faktycznie uzasadniona (k. 10-12 a.s.).

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

E. N., ur. (...), jest uprawniony do emerytury policyjnej od 1 grudnia 1999 r. na podstawie decyzji organu z 9 listopada 1999 r. na poziomie 62,97% podstawy wymiaru (k. 17 a.r.).

Odwołujący po uzyskaniu uprawnień emerytalnych pozostawał osobą aktywną zawodowo – prowadził gospodarstwo rolne. Skarżącemu w dniu 22 maja 2007 r. nadano numer identyfikacyjny: (...) po rozpatrzeniu jego wniosku z 17 maja 2007 r. o wpis do ewidencji producentów (k. zaświadczenie, k. 7 a.s.). Odwołujący w okresie od 3 kwietnia 2007 r. nie podlegał jednak ubezpieczeniu społecznemu rolników, a był jedynie zobowiązany do opłacania składek za małżonkę W. N. (k. 4 a.s.).

W dniu 29 lutego 2016 r. odwołujący wystąpił do organu rentowego o doliczenie do wysługi emerytalnej okresu pracy w prowadzeniu gospodarstwa rolnego (k. 192 a.r.).

Zaskarżoną decyzją z 30 marca 2016 r. organ rentowy odmówił E. N. doliczenia do wysługi emerytalnej okresu pracy od 22 maja 2007 r. do 29 lutego 2016 r. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego po zwolnieniu ze służby z uwagi na brak opłacania składek w spornym okresie (k. 195 a.r.).

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o dokumenty znajdujące się w aktach sprawy i w aktach rentowych. W ocenie Sądu treść tych dokumentów nie budzi wątpliwości. Według Sądu ten materiał dowodowy jest przekonujący oraz rzetelny zatem uznać go należało za wiarygodną podstawę dokonanych ustaleń faktycznych.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Odwołanie E. N. nie zasługiwało na uwzględnienie.

Spór w niniejszej sprawie sprowadzał się do ustalenia czy do wysługi emerytalnej odwołującego winien zostać uwzględniony okresy pracy od 22 maja 2007 r. do 29 lutego 2016 r. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego po zwolnieniu ze służby. Pozwany organ w zaskarżonej decyzji nie uwzględnił ww. okresu z uwagi na brak opłacania składek w spornym okresie.

W myśl art. 11 ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 708 ze zm.) w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 887 ze zm.), Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 14 ustawy emerytalnej, okresami składkowymi są okresy pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze Państwa Polskiego:

a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,

b) prowadzonej przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu, jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej odpowiadało warunkom ubezpieczenia.

Według art. 10 cyt. ustawy, przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:

1)  okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,

2)  przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,

3)  przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5-7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej, emerytowi uprawnionemu do emerytury obliczonej na podstawie art. 15 dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej, z zastrzeżeniem ust. 2, następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:

1) zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;

2) opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

W okolicznościach niniejszej sprawy nie budzi wątpliwości, iż odwołujący w spornym okresie po zwolnieniu ze służby, tj. od 22 maja 2007 r. do 29 lutego 2016 r. prowadził gospodarstwo rolne. W spornym okresie nie zostały jednak opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż w okresie tym odwołujący nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, a był jedynie zobowiązany do opłacania kładek za małżonkę W. N.. Z tych względów, w świetle jednoznacznej treści cytowanych przepisów, brak jest podstaw do uwzględnienia stanowiska odwołującego.

Należy też zważyć, iż poczucie krzywdy, które wyraża odwołujący w niniejszej sprawie, na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych ma marginalne znaczenie. Normy tego prawa mają charakter bezwzględnie obowiązujący, abstrahują od indywidualnych interesów ubezpieczonych. Sprawiedliwość społeczna jest kategorią, która nie wpływa na powszechną wykładnię przepisów prawa ubezpieczeń społecznych. Interpretacja norm tego prawa w oparciu o czynnik słuszności nie jest możliwa.

Dlatego też, na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c., orzeczono, jak w sentencji.

SSO Rafał Młyński

(...)