Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 670/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 listopada 2013r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

st. sekr. sądowy Iwona Chojecka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2013r. w S.

odwołania M. Ł.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 12 kwietnia 2013 r. (Nr (...) )

w sprawie M. Ł.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala M. Ł. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na okres od dnia 1 marca 2013 r. do dnia 31 marca 2017 r.

Sygn. akt IV U 670/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 17.04.2013r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonej M. Ł. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W uzasadnieniu decyzji ZUS podniósł, że Komisja Lekarska ZUS stwierdziła, że ubezpieczona jest zdolna do pracy.

Od decyzji tej odwołanie wniosła ubezpieczona M. Ł. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do renty. W uzasadnieniu decyzji podniosła, iż schorzenia, na które cierpi nie pozwalają mu na wykonywanie pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie. Uzasadniając swoje stanowisko podniósł te same argumenty co w uzasadnieniu decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje.

Odwołanie jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz.1118 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Analiza materiału dowodowego zebranego w sprawie wskazuje, że ubezpieczona spełnia wszystkie warunki zawarte w tym przepisie. Odnośnie warunku niezdolności do pracy Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy: ortopedy M. W. i neurologa J. S.. Biegli w swojej opinii (k.9-10v) stwierdzili u ubezpieczonej zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego na tle dysplazji, stan po alloplastyce całkowitej w 1997r. i realloplastyce stawu biodrowego lewego w 2000r., zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego prawego i stawu kolanowego prawego, zmiany zwyrodnieniowe dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego. W ocenie biegłych M. Ł. jest częściowo niezdolna do pracy na okres od 01.03.2013r. do 31.03.2017r. Sąd podzielił opinię biegłych, ponieważ została wydana przez lekarzy odpowiedniej specjalności po bezpośrednim zbadaniu ubezpieczonego i zapoznaniu się z dokumentacją lekarską. Na rozprawie w dniu 14.11.2013r. pełnomocnik organu rentowego nie zakwestionował treść opinii biegłych. W związku z tym Sąd, kierując się treścią art. 229 kpc, uznał fakt niezdolności do pracy ubezpieczonego stwierdzony opinią biegłych za przyznany.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na mocy art.477 14par.2 kpc orzekł jak w wyroku.