Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: X Ns 64/17

POSTANOWIENIE

Dnia 05 maja 2017 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie, X Wydział Cywilny,

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Brzoskowska

Protokolant: sekr. sąd. Kalina Pawełko

po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2017 r. w Olsztynie

na rozprawie

sprawy z wniosku A. M.

z udziałem T. M.

o stwierdzenie nabycia spadku po I. M.,

I. stwierdza, że spadek po I. M., zmarłej dnia 28 października 2016 r. w O., ostatnio stale zamieszkałej w O., na podstawie ustawy nabyli synowie A. M. i T. M. (synowie I. i M.) po 1/2 części każdy z nich;

II. koszty postępowania wnioskodawca i uczestnik ponoszą każdy w zakresie związanym ze swoim udziałem w sprawie.

SSR Agnieszka Brzoskowska

Sygn. akt: X Ns 64/17

UZASADNIENIE

Wnioskodawca A. M. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po I. M., zmarłej w dniu 28 października 2016 r., na podstawie ustawy na rzecz jego i uczestnika T. M. po połowie.

Uczestnik T. M. sprzeciwił się wnioskowi, podnosząc, że „spadku nie ma”.

Sąd ustalił, co następuje:

I. M. zmarła w dniu 28 października 2016 r. w O.. Ostatnio mieszkała w O..

(bezsporne, nadto odpis skrócony aktu zgonu, k. 7, zapewnienie spadkowe wnioskodawcy i uczestnika, k. 23)

W chwili śmierci spadkodawczyni była wdową. Mężatką była raz. Ze związku małżeńskiego miała dwoje dzieci: A. M. i T. M.. Dzieci przysposobionych i pozamałżeńskich nie miała. Żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie złożył też oświadczenia o przyjęciu spadku po zmarłej, nie zrzekał się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia.

(bezsporne, nadto: odpis skrócony aktu zgonu, k. 7, odpis skrócony aktu urodzenia A. M. M., k. 8, odpis skrócony aktu małżeństwa T. M. M., k. 22, zapewnienie spadkowe wnioskodawcy i uczestnika, k. 23)

I. M. nie sporządziła testamentu.

(dowód: zapewnienie spadkowe wnioskodawcy i uczestnika, k. 23)

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku jest uzasadniony w oparciu o treść art. 1025 § 1 k.c., zgodnie z którym Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Stosownie do art. 926 § 1 i 2 k.c., powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce albo nie może być spadkobiercą.

Spadkodawczyni I. M. nie powołała spadkobiercy, w konsekwencji czego stwierdzenie nabycia spadku po niej następuje na podstawie ustawy.

Zgodnie z art. 931 § 1 k.c., w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

Spadkodawczyni w chwili śmierci była wdową, zatem do kręgu jej spadkobierców ustawowych należą jej dzieci, tj. wnioskodawca i uczestnik. Ich udziały w spadku są równe - w myśl powołanego art. 931 § 1 k.c.

Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę, Sąd na podstawie art. 926 k.c. w zw. z art. 931 § 1 k.c. w punkcie I postanowienia stwierdził, że spadek po I. M., zmarłej w dniu 28 października 2016 r., na podstawie ustawy nabyli jej synowie A. M. i T. M. po 1/2 części każdy z nich.

O kosztach postępowania rozstrzygnięto w punkcie II postanowienia na podstawie przepisu art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z ogólną zasadą, obowiązującą w postępowaniu nieprocesowym, która stanowi, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania, związane ze swym udziałem w sprawie.

SSR Agnieszka Brzoskowska