Sygn. akt IV U 445/16
Dnia 16 maja 2017 r.
Sąd Rejonowy w (...) IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: |
SSR Grażyna Giżewska-Rozmus |
Protokolant: |
st. sekr. sądowy Joanna Racis |
po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2017 r. w (...)
sprawy J. J.
przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
o ustalenie stopnia niepełnosprawności
na skutek odwołania J. J.
od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
z dnia 10 czerwca 2016 r. nr (...).2016
I zmienia zaskarżone orzeczenie w ten sposób, iż uznaje, że przyczyną niepełnosprawności odwołującego J. J. są schorzenia o symbolach: 05-R, 07-S, 11- I, ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności ma charakter stały. W zakresie wskazań, odwołujący:
- jest niezdolny do pracy,
- spełnia przesłanki określone w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. nr 98, poz. 602 z późn. zm.),
II w pozostałym zakresie oddala odwołanie.
IV U 445/16
Odwołujący J. J. wniósł odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Ze względu na zły stan zdrowia starał się o stopień niepełnosprawności. Wskazał, że jest wrakiem człowieka. Ma nadwagę i problemy z poruszaniem się, potrzebuje pomocy przy ubieraniu się. Nadal jest na lekach i zmaga się ze swoimi dolegliwościami: bólem, cukrzycą i cholesterolem.
W odpowiedzi na odwołanie Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w E. wniósł o oddalenie odwołania. Zaskarżonym orzeczeniem utrzymano w mocy orzeczenie MZdsON w G.. Organ orzekający uwzględnił wszystkie przesłanki, które bierze pod uwagę przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności zgodnie z § 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( DZ.U. Nr 139, poz. 1328 ) .
Sąd ustalił następujący stan faktyczny :
Orzeczeniem z dnia 06.04.2016 roku Miejski Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności zaliczył odwołującego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na okres do dnia 30.04.2018r. z powodu schorzeń o symbolach 05-R, 07-S. WZON orzeczeniem z dnia 10.06.2016r. utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.
( dowód: akta WZON – orzeczenia z dnia 06.04.2016, 10.06.2016r. )
Postanowieniem z dnia 05.09.2016r. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego z zakresu neurologii, ortopedii, reumatologii ( k.45).
W opinii, biegły ortopeda uznał odwołującego za niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym na okres do 30.04.2018r. Biegły podkreślił, że opiniowany jest całkowicie niezdolny do pracy zarobkowej, wymaga czasowej lub częściowej pomocy innych osób w czynnościach samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego. Biegły rozpoznał u opiniowanego otyłość patologiczną, chorobę zwyrodnieniową stawu barkowego prawego i stawu kolanowego lewego, chorobę zwyrodnieniowo- dyskopatyczna kręgosłupa, cukrzycę i nadciśnienie ( schorzenia o symbolach 05-R, 11-I) .
Biegła neurolog rozpoznała u odwołującego zmiany zwyrodnieniowo- dyskopatyczne kręgosłupa L-S, pourazową dysfunkcję prawej kończyny górnej i otyłość olbrzymią ( schorzenia o symbolach 05-R, 11-I). Uznała, że z powodu schorzeń neurologicznych należy zaliczyć odwołującego do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, na stałe, odwołujący spełnia przesłanki określone w art. 8ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchy drogowym.
Biegła internista rozpoznała u odwołującego schorzenia w postaci otyłości olbrzymiej, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej choroby wieńcowej i cukrzycy typu 2 ( symbole schorzeń 07-S, 05-R). W opinii ustaliła, iż charakter schorzeń oraz trwałe następstwa powodują, iż badany jest osoba niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym.
( dowód: dokumentacja medyczna k. 11-43, 67, opinia k.50-52, 70-72, 88-88v)
Sąd zważył co następuje :
Odwołanie w części zasługuje na uwzględnienie.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 123, poz. 776 z 1997 roku ze zm. ) w art. 3 ust. 1 ustala trzy stopnie niepełnosprawności, to jest znaczny, umiarkowany i lekki. Kryteria oceny niepełnosprawności określa zaś Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( DZ.U. Nr 139, poz. 1328).
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 123, poz. 776 z 1997 roku ze zm. ) za osobę o lekkim stopniu niepełnosprawności uznaje się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne. Osoba taka, pomimo naruszonej sprawności organizmu jest zdolna do wykonywania pracy i samodzielnej egzystencji. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji ( art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) . Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych ( art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Jednocześnie par. 32 punkty 3 i 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności przewiduje, iż symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego, a w szczególności opinii biegłych, którym Sąd dał wiarę, należy zaliczyć odwołującego do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu schorzeń określonych symbolami 05-R, 11-I i 07-S na stałe. Swoje stanowisko w tym zakresie Sąd oparł na analizie treści opinii biegłych, a więc specjalistów z zakresu medycyny zajmujących się schorzeniami, które występują u odwołującego. Zdaniem Sądu, sporządzone przez biegłych opinie są dokładne i jednoznaczne w swych ustaleniach i wnioskach.
Biegli wskazali, iż posiadane przez odwołującego schorzenia kwalifikują go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Podtrzymali w swych opiniach w tym zakresie stanowisko (...). Biegła neurolog dodatkowo wskazała, iż stan zdrowia odwołującego kwalifikuje go do ustalenia, iż spełnia on przesłanki określone w art. 8ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchy drogowym. Ustaliła również, iż niepełnosprawność, ze względu na nierokujący poprawy stan zdrowia, ma charakter stały. Jednocześnie biegli ortopeda i neurolog rozpoznali u odwołującego schorzenia mieszczące się w zakresie schorzeń o symbolu 11-J. Reasumując, Sąd nie znalazł podstaw do zmiany orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w E. poprzez zmianę ustalonego stopnia niepełnosprawności na wyższy niż umiarkowany. Jednakże w świetle opinii biegłych dokonano zmiany ustalając, iż umiarkowany stopień niepełnosprawności ma charakter stały, odwołujący spełnia przesłanki określone w art. 8ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchy drogowym i jest niezdolny do pracy. Dodatkowo wskazano dodatkową grupę schorzeń o symbolu 11-I w porównywalny sposób naruszających stan organizmu odwołującego jak schorzenia o symbolach 05-R i 07-S.
Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. w punkcie pierwszym wyroku zmienił w części zaskarżone orzeczenia. W pozostałym zakresie oddalono odwołanie (art.477 14 § 1 k.p.c.).
SSR G. R.