Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 218/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 grudnia 2013r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Jacek Witkowski

Protokolant

st. sekr. sądowy Marta Żuk

po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2013r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania J. L.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 30 stycznia 2013 r. (Nr (...) )

w sprawie J. L.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala J. L. prawo do emerytury od dnia 27 stycznia 2013 roku.

Sygn. akt IV U IV U 218/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30.01.2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu J. L. przyznania prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zw. z § 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8 poz. 43), albowiem wnioskodawca nie wykazał na dzień 1.01.1999 r. co najmniej 15 lat zatrudnienia w warunkach szczególnych.

Od decyzji tej odwołanie złożył ubezpieczony J. L., który wnosił o jej zmianę i przyznanie prawa do emerytury w wieku obniżonym. W uzasadnieniu odwołania ubezpieczony twierdził, że pozwany ZUS powinien zaliczyć mu okres zatrudnienia w Odlewni (...) w S., gdzie pracował jako spawacz, jednakże ubezpieczony nie określił w jakim czasie wykonywał to zatrudnienie.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany organ rentowy wnosił o jego oddalenie, argumentując, że brak jest podstaw do zaliczenia okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych, ponieważ w świadectwie pracy, wystawionym w dniu 31.01.1999 r. przez Odlewnię (...) nie określono charakteru pracy zgodnego z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Ubezpieczony J. L., ur. (...), złożył dnia 19.01.2013 r. wniosek do pozwanego Oddziału ZUS o przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury. Na podstawie świadectw pracy, które ubezpieczony złożył przy ubieganiu się o rentę z tytułu niezdolności do pracy pozwany ZUS zaliczył wnioskodawcy na dzień 1.01.1999 r. okres składkowy i nieskładkowy w łącznym wymiarze 25 lat, 7 miesięcy i 3 dni. Do pracy w warunkach szczególnych nie zaliczył żadnego okresu zatrudnienia, ponieważ w świadectwie pracy z dnia 31.01.1999 r. wskazane zostały przez pracodawcę tj. Odlewnię (...) w S., stanowiska pracy : formierz, ślusarz użebrowań rdzeniowych, spawacz odlewów-żłobkarza, na których to stanowiskach ubezpieczony pracował od 17.02.1975 do 31.01.1999 r., ponieważ w wykazie A rozporządzenia Rady Ministrów w dziale III poz. 21 są wskazane inne stanowiska niż określił to pracodawca. W związku z tym zaskarżoną decyzją z dnia 30.01.2013 r. pozwany oddział ZUS odmówił ubezpieczonemu przyznania prawa do emerytury w wieku obniżonym (k. 16 a.e.).

Na podstawie zeznań ubezpieczonego oraz świadków J. K., S. G., W. P. (k. 8, 12 v, 13 oraz na podstawie akt osobowych Sąd ustalił, iż ubezpieczony J. L. podjął zatrudnienie w Odlewni (...) w S. od dnia 17.02.1975 r. na stanowisku formierza. Po zawarciu umowy o pracę został on delegowany na kontrakt zagraniczny do byłej NRD, gdzie został zatrudniony w podobnym przedsiębiorstwie jak w kraju. Wykonywał tam pracę na przerobie mas jako rdzeniarz. Przez 2 lata pracował w tamtejszej odlewni staliwa i po powrocie do S. podjął w IV 1977 r. faktycznie zatrudnienie w Odlewni (...) w S.. Podjął pracę na wydziale rdzeniarni na stanowisku ślusarza użebrowań. Jego praca polegała na spawaniu użebrowań do rdzeni. Po dwóch miesiącach został przeniesiony na wydział oczyszczalni, który oznaczony był symbolem W14. Praca ta polegała na tym, że ubezpieczony po otrzymaniu odlewu z formierni miał obowiązek naprawiania wad odlewów przy pomocy spawania, tj. spawał ubytki oraz pęknięcia i dlatego jego stanowisko nazywało się spawacz żłobkarz. Rodzaj spawania, który był stosowany, to elektryczny. Spawanie było wyłącznym zajęciem J. L.. Ten rodzaj pracy wykonywał on do końca zatrudnienia, tj. do 31.01.1999 r. W aktach osobowych znajdują się angaże płacowe począwszy od 4.04.1977 r., w których wymienione są stanowiska w pierwszym okresie : ślusarz użebrowań, a od 9.04.1980 r. stanowisko spawacz odlewów na W15. Kolejne dokumenty płacowe stanowisko określają jako spawacz żłobkarz. Ubezpieczony nie jest członkiem OFE i od 2007 r. uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W ocenie Sądu okręgowego zebrany w sprawie materiał dowodowy daje podstawę do oceny, iż od IV 1977 r. ubezpieczony wykonywał w Odlewni (...) w S. pracę spawacza elektrycznego zarówno na formierni jak i na oczyszczalni zajmował się wyłącznie spawaniem, w tym pierwszym spawał użebrowania stalowe, zaś na oczyszczalni zajmował się spawaniem ubytków gotowych odlewów. Świadkowie podkreślali, iż ten rodzaj pracy wymagał wysokich kwalifikacji spawacz z uwagi na precyzyjny charakter tej pracy. Czynności spawacza należą do kategorii prac w warunkach szczególnych w rozumieniu przepisów cytowanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r., zawarte w wykazie A dział XIV poz. 12, tj. prace przy spawaniu elektrycznym. W ocenie Sądu ubezpieczony prace spawacza zarówno w rdzeniarni jak i oczyszczalni Odlewni (...) w S. wykonywał prze sponad 20 alt zatrudnienia. W tej sytuacji Sad przyjął, iż ubezpieczony wykazał wymagany treścią § 4 ust. 1 pkt 3 wymagany minimalny próg zatrudnienia w warunkach szczególnych wynoszący co najmniej 15 lat na dzień 1.01.1999 r. Nie budzi wątpliwości, że ubezpieczony spełnia pozostałe przesłanki określone w § 3 i § 4 ust. 1 pkt 1 tego samego aktu prawnego oraz warunki określone w treści art. 184 ustawy o FUS do uzyskania prawa do emerytury w wieku obniżonym, tj. od daty ukończenia 60 roku życia.

Mając na względzie powyższe Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 kpc orzekł jak w sentencji.