Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 18 grudnia 2013 roku

Sąd Apelacyjny w Poznaniu, Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSA Jerzy Geisler (spr.)

Sędziowie: SA Mariola Głowacka

SA Bogdan Wysocki

po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2013 roku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku P. P.

przy uczestnictwie M. P.

o zabezpieczenie

na skutek zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu

z dnia 29 października 2013 roku, sygn. akt: XII Co 131/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSA M. Głowacka SSA J. Geisler SSA B. Wysocki

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy oddalił wniosek P. P. o zabezpieczenie jego roszczenia o zapłatę kwoty 318.730,59 zł tytułem rozliczenia nakładów i wydatków, poniesionych z jego majątku osobistego na majątek wspólny małżonków poprzez:

-

zajęcie ruchomości należącej do M. P. w postaci samochodu osobowego marki H. (...),

-

zajęcie ruchomości należących do M. P. w postaci wyposażenia salonu kosmetycznego D. Kosmetologia,

-

zajęcie rachunków bankowych obowiązanej, w tym rachunku bankowego prowadzonego przez (...) Bank (...): (...) oraz rachunku bankowego prowadzonego przez (...) ( (...) Bank (...) bankowości Detalicznej): (...).

Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd Okręgowy wskazał, iż wnioskodawca uprawdopodobnił swoje roszczenie stosownie do treści art. 730 1 § 1 k.p.c., jednakże nie uprawdopodobnił interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Nie wykazał bowiem swoich twierdzeń, że uczestniczka postępowania jest zadłużona i ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, a nadto by zamierzała zbyć lub obciążyć któryś ze składników swojego majątku. Wskazał także, że sam fakt braku zatrudnienia i istnienia zadłużenia nie może być podstawą udzielenia zabezpieczenia, bowiem nie wynika z niego, że uczestniczka będzie uchylać się od spełnienia świadczenia na rzecz wnioskodawcy w razie korzystnego dla niego rozstrzygnięcia.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył wnioskodawca, zaskarżając je, jak wynika z treści pisma, w całości i wnosząc o jego „uchylenie i zmianę poprzez udzielenie zabezpieczenia” zgodnie z wnioskiem, a nadto o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego od uczestniczki postępowania na swoją rzecz wg norm przepisanych.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie, aczkolwiek z innych względów niż w nim podniesione.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego załączony do wniosku materiał dowodowy nie jest wystarczający do stwierdzenia, że roszczenie zostało uprawdopodobnione. Skarżący we wniosku domaga się udzielenia zabezpieczenia jego roszczenia o zwrot wydatków i nakładów poniesionych z majątku osobistego na majątek wspólny oraz z majątku osobistego na majątek osobisty uczestniczki postępowania. Pozwany argumentował, iż związek małżeński z uczestniczką postępowania zawarł w dniu 31 czerwca 1997 roku, natomiast w dniu 31 sierpnia 2012 roku została ustanowiona między stronami rozdzielność majątkowa z dniem 1 września 2011 roku. Na potwierdzenie tych okoliczności nie zostały jednak przedstawione żadne dokumenty. Skarżący do wniosku załączył jedynie dowody potwierdzające, iż ponosi on wydatki określone w piśmie, co jednak nie daje podstaw do udzielenia zabezpieczenia roszczenia o rozliczenie nakładów i wydatków. Roszczenie to, przewidziane w art. 45 § 1 k.r.o., może być dochodzone jedynie po ustaniu wspólności majątkowej, zatem uprawdopodobnienie tej okoliczności jest konieczne.

Zwrócić także należy uwagę na fakt, że zgodnie z treścią art. 45 § 1 zd. 3 k.r.o. nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Wyłączenie to jest konsekwencją art. 23 i 27 k.r.o., z którego wynika wzajemny obowiązek małżonków udzielania sobie pomocy i przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Wnioskodawca domaga się udzielenia zabezpieczenia roszczenia o zwrot wydatków, które w części służą zaspokajaniu potrzeb rodziny: opłaty za media, szkołę, przedszkole, telefon, ubezpieczenia, zatem również i z tego względu jego roszczenia nie można uznać za uprawdopodobnione.

W tych okolicznościach ocena zarzutów zażalenia w zakresie drugiej przesłanki zabezpieczenia jest zbędna.

Mając na uwadze powyższe Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie wnioskodawcy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

SSA M. Głowacka SSA J. Geisler SSA B. Wysocki