Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 283/16 odpis

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 listopada 2016 roku

Sąd Rejonowy w Lipsku II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Michał Krakowiak

Protokolant: Maria Sulima

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 roku

sprawy : Z. P. (1) s. W. i G. z domu D. ur. (...) w I.

oskarżonego o to, że:

w okresie od 16 września 2015 roku do 05 maja 2016 roku w K., gm. I., woj. (...), będąc uprzednio skazanym za podobne przestępstwo umyślnie przed upływem 5 lat od odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności, znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną Z. P. (2), w ten sposób, ze będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał z nią awantury domowe podczas, których szarpał ja za ubranie i bil pięściami po twarzy ora ubliżał jej słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i groził pozbawieniem życia, w dniu 29 kwietnia 2016 roku dokonał uszkodzenia jej ciała w postaci bolesności okolicy oka prawego z zasinieniem, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni

tj. o przestępstwo z art. 207§1 kk. w zb. z art. 157§ 2 kk w zw. z art. 11§ 2 kk. W zw. z art. 64§ 1 kk.

orzeka:

I.  oskarżonego Z. P. (1) uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 207§1 kk. w zw. z art. 11§ 3 kk w zw. z art. 64§ 1 kk wymierza mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69§1 i 2 kk i art. 70§2 kk zawiesza oskarżonemu Z. P. (1) warunkowo wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności ustalając okres próby na 2 (lata) lat,

III.  na podstawie art. 72§ 1pkt kk zobowiązuje oskarżonego Z. P. (1) do powstrzymania się od nadużywania alkoholu,

IV.  na podstawie art. 73§2 kk oddaje oskarżonego Z. P. (1) w okresie próby pod dozór kuratora,

V.  obciąża Z. P. (1) wydatkami postępowania w sprawie w kwocie 70 (siedemdziesiąt) złotych, zwalniając go od uiszczenia opłaty sądowej. Na oryginale właściwy podpis.Na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora od wyroku Sądu Rejonowego w Lipsku z dnia 29 listopada 2016 r. Sygn. akt II K 283/16 Sąd Okręgowy w Radomiu V Wydział Karny Odwoławczy w sprawie VKa 81/17 dnia 17 marca 2017r.

I.  zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że:

-

uchyla rozstrzygnięcie o warunkowym zawieszeniu wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności, o zobowiązaniu oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz o oddaniu go w okresie próby pod dozór kuratora;

-

orzeczoną karę pozbawienia wolności łagodzi do 6 (sześciu) miesięcy;

II.  w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy;

III.  zwalnia oskarżonego od kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze, obciążając wydatkami Skarb Państwa. Na oryginale właściwy podpis.

Sygn. akt II K 283/16

UZASADNIENIE

Przeprowadzony przewód sądowy pozwolił poczynić ustalenia, iż Z. P. (1) dopuścił się zachowań wskazanych w opisie zarzucanego mu czynu. Ustalono nadto, że od końca kwietnia nie ma w domu oskarżonego Z. P. (1) awantur, powstrzymuje się on od spożywania alkoholu, od pół roku pozostaje w abstynencji, pogodził się z żoną. Okoliczność ta została ustalona w oparciu o korespondujące ze sobą wzajemnie wyjaśnienia oskarżonego (k. 111v.), zeznania świadków Z. P. (2) (k. 112), C. Z. (k. 112). To że relacje te pokrywają się ze sobą może być w świetle reguł doświadczenia życiowego jedynie jako wynik podawania przez wszystkich wyżej wymienionych przebiegu wydarzeń zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy. W szczególności wskazać tu należy, że świadek C. Z. jako osoba obca dla oskarżonego i pokrzywdzonej, mająca styczność z tą rodziną jedynie w związku ze swoimi obowiązkami służbowymi, nie miał żadnego interesu w ewentualnym składania fałszywych zeznań i narażaniu się w ten sposób nie tylko na odpowiedzialność karną, ale i utratę pracy. Jeśli chodzi o zeznania pokrzywdzonej, to nie sposób przyjąć, iżby jej relacja wynikała np. jedynie z jakiegoś bliżej nieokreślonego negatywnego nastawienia do męża, z konfliktu na innym tle niż naganne zachowanie oskarżonego. Świadek Z. P. (2) w swoich zeznaniach przyznała istnienie zarówno faktów obciążających oskarżonego jak i tych, które korzystnie wpływają na sytuację procesową jej męża.

Sąd Rejonowy w zważył, co następuje:

Sprawstwo i wina oskarżonego Z. P. (1) co do popełnienia zarzucanego mu czynu nie budzi żadnych wątpliwości. Oskarżony przez to, że w okresie od 16 września 2015 roku do 05 maja 2016 roku w K., gm. I., woj. (...), będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe z żoną Z. P. (2) podczas, których szarpał ją za ubranie i bił pięściami po twarzy oraz ubliżał jej słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i groził pozbawieniem życia, a w dniu 29 kwietnia 2016 roku dokonał uszkodzenia jej ciała w postaci bolesności okolicy oka prawego z zasinieniem, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni, wyczerpał dyspozycję art. 207 § 1 kk i z racji na przebieg zdarzenia z 29 kwietnia 2016 roku i jego konsekwencje także dyspozycję art. 157 § 2 kk, przy czym zachodzi tu rzeczywisty zbieg przepisów ustawy karnej przewidziany art. 11 § 2 kk. Wyżej wymieniony czynu tego dopuścił się warunkach powrotu do przestępstwa z art. 64§1 kk, albowiem wyrokiem Sądu Rejonowego w Lipsku z dnia 3 grudnia 2010 roku w sprawie II K 527/10 był skazany za występek z art. 207 § 1 kk i odbył karę 7 miesięcy pozbawienia wolności w okresie od 26 września 2011 roku do 26 kwietnia 2012 roku.

Sąd na podstawie art. 207 § 1 kk w zw. z art. 11 § 3 kk w zw. z art. 64 § 1 kk wymierzył oskarżonemu Z. P. (1) karę 1 roku pozbawienia wolności. To art. 207 § 1 kk spośród zbiegających się przepisów winien stanowić podstawę wymierzenia oskarżonemu kary z uwagi na to, że przewiduje karę najsurowszą (art. 11 § 3 kk). Przewidziana w tym przepisie sankcja, to karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Wobec popełnienia rzeczonego czynu w warunkach powrotu do przestępstwa, stosownie do art. 64 § 1 kk za powyższy czyn mogła być orzeczona kara pozbawienia wolności do 7 lat i 6 miesięcy. Zdaniem Sądu stopień społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonemu uwzględni kara 1 roku pozbawienia wolności, która spełni również cele kary w zakresie społecznego oddziaływania- prewencji ogólnej.

Obecne warunki dla zastosowania warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, wskazane w art.69§1 kk, nie przewidują możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności w stosunku do oskarżonego, który w czasie popełnienia przestępstwa był skazany na karę pozbawienia wolności, tym bardziej sprawcy działającego w warunkach art. 64 1 kk. Sąd, zważywszy na fakt pojednania się pokrzywdzonej z oskarżonym, powstrzymywania się oskarżonego od nadużywania alkoholu, podjęcia terapii, uznał, iż wystarczające dla spełnienia wobec Z. P. (1) celów kary w zakresie prewencji indywidualnej będzie warunkowe zawieszenie wykonania powyższej kary na okres próby 2 lata (art. 70 § 2 kk) z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku powstrzymania się od nadużywania alkoholu (art. 72 § 1 pkt 5 kk) i oddaniem oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora (art. 73 § 2 kk). Powyższe orzeczenie zapadło jednakże z naruszeniem dyspozycji art. 69 § 1 kk w obecnym brzmieniu. Przepis ten w poprzednim brzmieniu nie znajdował w niniejszej sprawie zastosowania wobec faktu, iż początkowa data graniczna czynu przypisanego oskarżonemu, to 16 września 2015 roku. Nie zachodził tu przypadek uregulowany art. 4 § 1 kk.

Mając na uwadze sytuację majątkową oskarżonego, który jest bezrobotny, Sąd na podstawie art. 624§ 1kpk zwolnił oskarżonego od opłaty, obciążając go jedynie wydatkami postępowania w kwocie 90 zł. Na oryginale właściwy podpis.