Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V ACa 842/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 kwietnia 2016 r.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku – Wydział V Cywilny

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Irma Kul (spr.)

Sędziowie:

SA Jacek Grela

SO del. Anna Strugała

Protokolant:

sekretarz sądowy Karolina Petruczenko

po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2016 r. w Gdańsku na rozprawie

sprawy z powództwa R. Z.

przeciwko Regionalnemu Szpitalowi (...) im. dr W. B. w G.

o zapłatę i rentę

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Okręgowego w T.

z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. akt I C 1709/12

I.  Oddala apelację;

II.  Nie obciąża powoda kosztami procesu za instancję odwoławczą.

Na oryginale właściwe podpisy.

V ACa 842/14

UZASADNIENIE

Powód - R. Z. wniósł o zasądzenie od pozwanego (...) Szpitala (...) im. dr W. B. (2) w G. 310.000 zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania oraz kwoty 2.000 zł tytułem miesięcznej renty, wywodząc swoje roszczenia z art. 444 k.c. i art. 445 § 1 k.c.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Okręgowy w T. zaskarżonym wyrokiem oddalił powództwo.

Sąd ten ustalił, że powód R. Z. po kilku operacjach (...) nadal odczuwał silne bóle o charakterze bólu (...). Ponieważ leczenie farmakologiczne nie przynosiło rezultatu powód zgodził się na zabieg (...) Powód został poinformowany o przebiegu zabiegu i ewentualnych powikłaniach.

Do wszczepienia stymulatora doszło w dniu (...) (...) Pacjent otrzymuje pilota i może regulować przepływ prądu lub wyłączyć urządzenie.

Po wszczepieniu (...) powód czuł się dobrze. Został wypisany do domu. Dnia 19 lipca 2009r. powód poczuł nagły, silny ból w plecach. (...)Po kilku godzinach nastąpiła poprawa. W dniu 21 lipca 2009r. powód chodził samodzielnie. (...)Wdrożono to samo leczenie co poprzednio. (...)

W oparciu o opinię kliniki (...) w G. Sąd Okręgowy ustalił, że przyczyna(...)u powoda nie jest znana. Jest mało prawdopodobne aby powstanie (...) u powoda wynikało z wadliwie wykonanej operacji.(...)Przyczyna może być też nieznana. (...)Mając powyższe na uwadze uznał Sąd Okręgowy że nie było podstaw do przyjęcia iż doznana przez powoda szkoda pozostaje w normalnym związku przyczynowym z wykonanym u pozwanego zabiegiem implementacji (...). Sąd zwrócił uwagę na okoliczność, że powód po zabiegu czuł się dobrze przez 5 dni i nie miał żadnych dolegliwości bólowych. (...) (...)

Uznał zatem Sąd Okręgowy, że dowody zebrane w sprawie (zwłaszcza opinia instytutu) nie wykazało aby w trakcie wykonywania zabiegu medycznego u powoda, doszło do naruszenia jakichkolwiek standardów i dlatego powództwo Sąd Okręgowy oddalił.

Apelację od wyroku Sądu Okręgowego wniósł powód skarżąc ten wyrok w całości. Zarzucił:

-

naruszenie przepisów prawa materialnego (art. 361 w zw. z art. 444 k.c. i art. 6 k.c.) przez błędną wykładnię a w szczególności przyjęcie, że powód obowiązany był do wykazania związku przyczynowego w jednoznacznie pewnym stopniu oraz wskazania dowodów wykluczających inne przyczyny uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia a także przyjęcie, że to na powodzie ciążył ciężar wykluczenia wszelkich innych hipotetycznych przyczyn rozstroju zdrowia,

-

naruszenie zasady kontradyktoryjności poprzez oddalanie wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii uzupełniającej mającej na celu wyjaśnienie czy pozwany zastosował prawidłowe procedury po wystąpieniu u powoda pierwszego (...), zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistyczne badania,

-

dokonanie ustaleń sprzecznych z materiałem dowodowym poprzez przyjęcie że wszczepiony powodowi (...) był sprawny,

-

przekroczenie zasady swobodnej oceny dowodów przez uznanie za udowodnione przez pozwanego tez o braku błędu medycznego, na podstawie zestawień i danych statystycznych wskazanych przez biegłego.

Wskazując na powyższe zarzuty skarżący wniósł o zmianę wyroku po przeprowadzeniu uzupełniającego postępowania dowodowego w postaci opinii biegłego ewentualnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Wniósł też - na wypadek oddalenia apelacji - o nieobciążanie powoda kosztami procesu w oparciu o art. 102 k.p.c.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje:

Rozważając w pierwszej kolejności zarzuty procesowego Sąd Apelacyjny uznał że zarzut bezpodstawnego oddalenia przez Sąd I instancji wniosku o przeprowadzenie dowodu z uzupełniającej opinii biegłego (sygnalizowany poprzez odwołanie się do art. 162 k.p.c.) jest uzasadniony. Postępowanie przed Sądem I instancji dało bowiem odpowiedź jedynie na pytanie czy zabieg (...)przeprowadzony został prawidłowo.

W oparciu o opinię instytutu - kliniki (...) w G., Sąd Okręgowy ustalił, że zabieg został przeprowadzony zgodnie ze sztuką medyczną(...) (...)

W tej sytuacji Sąd Apelacyjny uznał za konieczne poczynienie dalszych ustaleń dotyczących przebiegu leczenia powoda już po zabiegu wszczepienia(...)a także wyjaśnienie czy właściwym było ponowne jego włączenie w sytuacji gdy pacjent źle zareagował na tę metodę leczenia. Sąd Apelacyjny dopuścił zatem dowodów z opinii uzupełniającej Zakładu Medycyny Sądowej G. (...). W opinii tej drobiazgowo analizowano dokumentację medyczną powoda. Biegli specjaliści odpowiadając na postawione pytania jednoznacznie stwierdzili, że leczenie farmakologiczne było prawidłowe ((...), (...), wykonano prawidłowe i rutynowe badania zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Nadto biegli stwierdzili (podzielając treść wcześniejszej opinii), że brak jest przesłanek do przyjęcia, że działanie (...) (...), czy też jego brak, miało wpływ na rozwój (...) a powodu wystąpienia (...) (...). Nie można w tej sytuacji oceniać jako błędne włączenie(...) po uzyskaniu ustąpienia (...) (...) (...) nie wykazywało wówczas zmian (dowód: opinia instytutu k. 986 i wyjaśnienia autorów opinii k. 1030). Opinii tej powód nie kwestionował. W tej sytuacji istotnie należy uznać, że pomiędzy

przeprowadzonym zabiegiem wszczepienia powodowi (...) (...) i dalszymi czynnościami w tym leczeniem farmakologicznym a uszczerbkiem na zdrowiu jakiego doznał powód brak jest adekwatnego związku przyczynowego w rozumieniu art. 361 § 1 k.c.

Podnoszony w apelacji zarzut, że przyczyny szkody jakiej doznał powód należałoby upatrywać w być może niesprawnym (...) też należy uznać za nietrafny. Kwestię tę badał już Sąd Okręgowy i ustalił, że urządzenie to odesłane do producenta przeszło testy pozwalające na stwierdzenie, że (...) działał prawidłowo. Okoliczność, że do producenta wysłano jedynie generator (...)) jest bez znaczenia, (...).

Konkludując, Sąd Apelacyjny po analizie materiału dowodowego zebranego w postępowaniu w pierwszej instancji oraz w postępowaniu apelacyjnym uznał, że podnoszone w apelacji zarzuty są nietrafne i w oparciu o art. 385 k.p.c. apelację jako nieuzasadnioną, oddalił.

Sąd Apelacyjny mając na uwadze stan zdrowia powoda, skomplikowany charakter sprawy jak też sytuację życiową i materialną powoda uznał, że są to szczególne okoliczności pozwalające na nieobciążanie powoda kosztami procesu za drugą instancję (art. 102 k.p.c.)