Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1216/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 28 kwietnia 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. przyznał I. K. prawo do renty rodzinnej od dnia 19 marca 2017 roku tj. od dnia śmierci męża.

Do ustalenia wysokości świadczenia przyjęto podstawę wymiaru składek zmarłego z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu ubezpieczenia od 1977 do 2014 roku, wskaźnik podstawy wymiaru w wysokości 71,94%. Uwzględniono 26 lat 6 miesięcy i 7 dni okresów składkowych oraz 1 rok 7 miesięcy i 2 dni okresów nieskładkowych osoby zmarłej. Renta rodzinna została wyliczona na kwotę 1490,59 złotych.

Decyzja k 25 akt ZUS

I. K. zaskarżyła powyższą decyzję podnosząc, że organ rentowy nie uwzględnił, przy obliczaniu wysokości świadczenia, okresów pracy męża w gospodarstwie rolnym rodziców od 03.08.1969 do 08.10.1972 oraz okresów ubezpieczenia męża w KRUS z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (01.01.1989 do 30.09.2004).

Odwołanie k 2

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. wniósł o oddalenie odwołania, powołując się na treść art.10 ust.2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Odpowiedź na odwołanie k 4

Sąd Okręgowy w Łodzi ustalił następujący stan faktyczny

I. K. złożyła w dniu 10 kwietnia 2017 roku wniosek o rentę rodzinną po zmarłym mężu, M. K..

M. K. (ur. (...)) nie miał ustalonego prawa do emerytury i renty z FUS, natomiast miał przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego do dnia 11.06.2017 roku.

Zmarły posiadał łącznie 28 lat 1 miesiąc i 9 dni okresów składkowych i nieskładkowych.

W okresie od 01.01.1989 do 14.01.1992 i od 01.01.1997 do 30.09.2004 roku wnioskodawca opłacał składki do KRUS z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Okoliczności bezsporne

Sąd Okręgowy w Łodzi zważył, co następuje

Odwołanie nie jest zasadne.

Przepis art.10 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je jako okresy składkowe: okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w odrębnych przepisach, przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 roku okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na ogólnych zasadach są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Powyższe okresy uwzględnia się także przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art.5-7 są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

W rozpoznawanej sprawie wnioskodawczyni domaga się doliczenia do stażu ubezpieczeniowego małżonka okresów, o jakich mowa w zacytowanym art. 10 ust.1 ustawy pomimo, że ZUS ustalił okres wymagany do przyznania jej renty rodzinnej.

Wnioskodawczyni nie dostrzega, że jej małżonek nie miał wcześniej ustalonego prawa do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy.

Organ rentowy, ustalając wnioskodawczyni prawo i wysokość renty rodzinnej zsumował wszystkie okresy ubezpieczenia społecznego w ZUS i uznał, że są one wystarczające do przyznania świadczenia. Powołując się na treść art. 10 ustawy jeszcze raz podnieść należy, że przepis ten mówi o okresach tzw. uzupełniających, a więc takich, które można uwzględnić jako składkowe tylko wówczas, gdy ubezpieczonemu brakuje okresów, wymienionych w art. 5-7 ustawy. Istotne jest również, że okresy uzupełniające dolicza się tylko w zakresie niezbędnym do uzupełnienia.

Podsumowując uznać należy, ze wnioskodawczyni bezpodstawnie domaga się pełnego doliczenia okresów związanych z pracą męża w gospodarstwie rolnym i prowadzenia tego gospodarstwa, skoro zmarły „wypracował sobie” wymagany okres ubezpieczeniowy w ZUS.

Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 września 2008 r.
II UK 120/08 (Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zezwala na uzupełnienie „brakujących” a niezbędnych dla ustalenia prawa do renty okresów składkowych i nieskładkowych o okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki). Zagadnieniem podobnym do tych, które przedstawia skarżąca zajmował się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 kwietnia 2008 r., III UK 118/07. W wyroku tym Sąd Najwyższy stwierdził, że art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przepisem o treści jednoznacznej. Przepis ten zezwala na uzupełnienie „brakujących” a niezbędnych dla ustalenia prawa do renty okresów składkowych i nieskładkowych o okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki.

Sąd Okręgowy podziela w pełni pogląd prawny, wyrażony w zacytowanych orzeczeniach. Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy, na podstawie art. 477 14 § 1 kpc orzekł jak w sentencji.

Zarządzenie: odpis wyroku z uzasadnieniem i pouczeniem doręczyć skarżącej.