Sygn. akt IV U 1364/16/N
Dnia 14 lipca 2017 r.
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący: SSR Zuzanna Drukała
Protokolant: protokolant sądowy Magdalena Przyłucka
po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2017 r. w Krakowie
na rozprawie
sprawy z wniosku A. K.
przeciwko Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K.
o odszkodowanie
na skutek odwołania A. K.
od decyzji Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K.
z dnia 21 lipca 2016 r. znak (...)
zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustala, iż odwołujący się A. K. doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5% (pięć %) w związku z wypadkiem w dn. 04.01.2013 r. pozostającym w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, a uszczerbku tego doznał w ciągu trzech lat od dnia wypadku.
Sygn. akt IV U 1364/16/N
wyroku z 14 lipca 2017 r.
Decyzją z dnia 21 lipca 2016 r., znak (...) Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K. odmówił A. K. prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku z dnia 4 stycznia 2013 r. pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. W uzasadnieniu faktycznym decyzji wskazano, iż w dniu 4 stycznia 2013 r. odwołujący się podczas wykonywania obowiązków służbowych uległ wypadkowi, na skutek którego doznał ubytku nabłonka rogówki prawego oka. Wypadek ten pozostaje w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej. Orzeczeniem z dnia 13 czerwca 2016 r. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w K. przyznała odwołującemu się uszczerbek na zdrowiu w wysokości 5 %. Jednocześnie jednak komisja stwierdziła, że uszczerbek ten zaistniał w okresie powyżej trzech lat od daty wypadku. Tymczasem zgodnie art. 15 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, jednorazowe odszkodowanie przysługuje, jeżeli żołnierz doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w ciągu trzech lat od dnia wypadku.
A. K. zaskarżył powyższą decyzję, wskazując, iż wnosi o powołanie biegłego sądowego, który określi czy uszczerbek na zdrowiu wystąpił w ciągu trzech lat od dnia wypadku.
W odpowiedzi na odwołanie Szef WSW wniósł o jego oddalenie. Na uzasadnienie swojego stanowiska organ odszkodowawczy przytoczył argumentację jak w zaskarżonej decyzji.
Bezsporne w sprawie było, iż w dniu 4 stycznia 2013 r. odwołujący się uległ wypadkowi, który pozostawał w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
W dniu 4 stycznia 2013 r. podczas wykonywania zadań służbowych odwołujący przypadkowo uderzył się w oko prawe pasem spinającym plandekę samochodową. Po wypadku u odwołującego się stwierdzono ubytek nabłonka rogówki prawego oka.
Dowód : zeznania odwołującego się, k. 15; opinia sądowo – medyczna biegłego okulisty, k. 21; protokół powypadkowy – akta rentowe.
Na skutek wypadku z dnia 4 stycznia 2013 r. odwołujący się doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 %. Uszczerbek ten istnieje od dnia wypadku, tj. od dnia 4 stycznia 2013 r.
Dowód : opinia sądowo – medyczna biegłego sądowego okulisty, k. 21.
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dowodu z protokołu powypadkowego, którego treść i prawdziwość nie budziła wątpliwości.
Nadto podstawę ustalenia stanu faktycznego stanowiły zeznania odwołującego się oraz opinia sądowo – medyczna biegłego okulisty.
W ocenie Sądu zeznania odwołującego się były spójne, logiczne i wiarygodne dla Sądu w całości.
Opinia biegłego okulisty w ocenie Sądu była wyczerpująca, należycie uargumentowana, przekonująca i sporządzona w oparciu o specjalistyczną wiedzę medyczną. Opinia ta była również zgodna z wymogami przewidzianymi w art. 285 k.p.c. Podkreślenia wymaga fakt, iż organ odszkodowawczy nie złożył do opinii biegłego zarzutów. Sąd podzielił przedłożoną opinię w całości.
Sąd zważył co następuje:
Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz.U.2014.213 j.t) świadczenia odszkodowawcze określone w ustawie przysługują żołnierzowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, zwanego dalej "wypadkiem", albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej, zwanej dalej "chorobą", jak również żołnierzowi, który poniósł szkodę majątkową wskutek wypadku, a także rodzinie żołnierza, który zmarł wskutek wypadku lub choroby (art. 2 ust.1).
Za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które zaszło podczas lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych (art. 5 pkt. 1)
Żołnierzowi, który wskutek wypadku albo choroby doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie (art. 10). Ponadto jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z zastrzeżeniem art. 28 ust. 1 (art. 11 ust. 1).
W przedmiotowej sprawie poza sporem było, iż w dniu 4 stycznia 2013 r. odwołujący się uległ wypadkowi pozostającemu w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej. Podstawę odmowy świadczenia odszkodowawczego przez organ rentowy stanowił art. 15 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym jednorazowe odszkodowanie przysługuje, jeżeli żołnierz doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w ciągu trzech lat od dnia wypadku. Zdaniem organu rentowego stwierdzony u odwołującego się uszczerbek na zdrowiu zaistniał w okresie powyżej trzech lat od daty wypadku.
Na podstawie opinii sądowo-medycznej sporządzonej przez biegłego sądowego okulistę Sąd ustalił, iż na skutek wypadku z dnia 4 stycznia 2013 r. odwołujący się doznał uszkodzenia rogówki prawego oka, co odpowiada 5 % długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ustalonego na podstawie tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 sierpnia 2003 r. w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby . Stwierdzony uszczerbek istnieje u odwołującego się od dnia wypadku, tj. od dnia 4 stycznia 2013 r., a zatem zaistniał w ciągu trzech lat od dnia wypadku.
Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 477(14) § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustalił, iż odwołujący się doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 % w związku z wypadkiem w dniu 4 stycznia 2013 r. pozostającym w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, a uszczerbku tego doznał w ciągu trzech lat od dnia wypadku.