Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 1224/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 października 2013 roku

Sąd Okręgowy – V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński

Protokolant: Magdalena Pańków

po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 roku w Legnicy

sprawy z wniosku M. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o emeryturę

na skutek odwołania M. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 17 lipca 2013 roku

znak (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt V U 1224/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17 lipca 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.odmówił wnioskodawcy M. P.prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, że ubezpieczony nie udowodnił żadnego okresu takiej pracy, wobec wymaganych 15 lat. Organ rentowy nie uznał wnioskodawcy za pracę w warunkach szczególnych okresu zatrudnienia w Spółdzielni (...)w G.od 08 grudnia 1978 r. do 31 grudnia 1988 r. ponieważ w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach dnia 04 czerwca 2013 r. charakter pracy nie został określony zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 07 lutego 1983 r., oraz od 01 grudnia 1992 r. do 31 stycznia 2004 r., ponieważ podane stanowisko pracy „operator urządzeń dozujących, formujących i pakujących” jest rozbieżne ze stanowiskiem pracy wskazanym w świadectwie pracy z dnia 02 lutego 2004 r. tj. „sprzedawca w stacji paliw”.

W odwołaniu od powyższej decyzji M. P. wskazał, iż w okresie od 08 grudnia 1978 r. do 31 grudnia 1988 r. wykonywał pracę spawacza, o czym świadczy książka spawacza. W okresie zaś od 01 grudnia 1992 r. do 31 stycznia 2004 r. wykonywał pracę na stanowisku obsługa urządzeń dozujących, formujących i pakujących.

W odpowiedzi na powyższe odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o jego oddalenie uzasadniając swoje stanowisko jak w zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. P.urodził się (...)na dzień 01.01.1999 r. wykazał 29 lat, 1 miesiąc i 16 dni okresów składkowych i nieskładkowych, oraz nie przystąpił do OFE.

(niesporne)

W świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach Spółdzielnia (...) w G.stwierdziła, iż w okresie od 08 grudnia 1978 r. do 31 grudnia 1988 r. M. P.wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, prace spawacza gazowego, wyszczególnione w wykazie A, dział XIV, poz. 12 pkt 2, a w okresie od 01 grudnia 1992 r. do 31 stycznia 2004 r. wykonywał również stale i w pełnym wymiarze czasu pracy prace magazynowe, załadunkowe, rozładunkowe, transport oraz konfekcjonowanie surowców półproduktów i wyrobów gotowych – pylistych, toksycznych, żrących, parzących i wybuchowych 1. operator urządzeń dozujących, formujących i pakujących (od 01 grudnia 1992 r. do 31 stycznia 2004 r.), wyszczególnione w wykazie A, dział IV, poz. 40 pkt 1., stanowiącym załącznik Nr 1 do uchwały nr 16/83 Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich z dnia 27 czerwca 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach w zakładach spółdzielczości mleczarskiej, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 07 lutego 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43 ze zm.).

dowód: świadectwo, k. 5 akt rentowych.

W czasie zatrudnienia w Spółdzielni (...)do 31 grudnia 1988 r. M. P.wykonywał prace polegające na spawaniu, prace mechanika oraz konserwatora.

dowód: zeznania świadka I. J., e-protokół: 00:12:25 – 00:16:22

Spółdzielnia (...) miała około 17 punktów skupu mleka. Ze względu na stosowane w tych punktach środki chemiczne i żrące, zainstalowane w nich urządzenia wymagały napraw spawalniczych. W magazynach znajdowały się wykonane przez ubezpieczonego stojaki. Prace spawalnicze M. P.wykonywał stosownie do potrzeb w terenie. Na co dzień pracował na terenie zakładu, gdzie będąc pracownikiem działu mechanicznego wykonywał ogrodzenia.

W okresie od 1993 r. wnioskodawca wykonywał prace sprzedawcy paliw w stacji paliw w G., gdzie prowadzono sprzedaż trzech rodzajów paliw, olejów, smarów.

dowód: zeznania świadka R. S., e-protokół: 00:19:22 – 00:29:00.

M. P.wykonywał pracę ślusarza – mechanika, wykonywał prace polegające na konserwacji maszyn i urządzeń Spółdzielni. Po uzyskaniu uprawnień spawacza wykonywał prace polegające na spawaniu instalacji parowych, stali nierdzewnej – rurociągów mleka, instalacji wody oraz c.o. Wykonując prace spawacza ubezpieczony wykonywał również prace związane z naprawą maszyn w punktach skupu mleka, wymieniał części.

dowód: wyjaśnienia wnioskodawcy, e-protokół, 00:31:41 – 00:38:00.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie albowiem ustalenie zaskarżonej decyzji wskazujące na brak wymaganych do najmniej 15 lat wykonywania pracy w szczególnych warunkach nie jest uzasadnione.

Zgodnie z treścią przepisu art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32 wskazanej ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 65 lat - dla mężczyzn oraz okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 tj. 25 lat dla mężczyzn. Emerytura, o której mowa, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 pkt 1. Wiek emerytalny, o którym mowa we wskazanym artykule, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla mężczyzn oraz ma wymagany okres zatrudnienia 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Przy czym, zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Okresy pracy, o których mowa powyżej, stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia, lub w świadectwie pracy. Zgodnie z § 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. z 1983 r., Nr. 10, poz. 49) okresy zatrudnienia mogą być udowodnione zeznaniami świadków, gdy zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy.

Przewidziane w § 22 powołanego rozporządzenia ograniczenia dowodowe dotyczą wyłącznie postępowania przed organami rentowymi. W postępowaniu przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych, wnioskodawca może udowadniać okoliczności mające wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość wszelkimi środkami dowodowymi, przewidzianymi w kodeksie postępowania cywilnego (por. wyrok SN z dnia 02.02.1996 r., II URN 3/95, OSNAP 1996/16/239).

W sprawie bezspornym był fakt iż na dzień 01.01.1999 r. wnioskodawca wykazał wymagane 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, ukończył 60 lat i nie był członkiem OFE.

Sporną kwestią wymagają ustalenia Sądu było natomiast to, czy wnioskodawca posiadał nadto 15 lat pracy w szczególnych warunkach; według ustaleń zaskarżonej decyzji wnioskodawca nie udokumentował żadnego okresu wykonywania pracy w takich warunkach.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczony nie spełnił warunków wskazanych w treści przepisu art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ponieważ nie udokumentował 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Z przyczyn wskazanych w zaskarżonej decyzji organ rentowy nie uznał wskazanych w niej okresów pracy jako wykonywanej w szczególnych warunkach.

Na wstępie, w odniesieniu do argumentacji organu rentowego, należy wskazać, że nazwa zajmowanego przez wnioskodawcę stanowiska nie ma znaczenia w świetle przepisów cytowanego rozporządzenia Rady Ministrów z 07 lutego 1983 r. W rozporządzeniu tym jest bowiem mowa o wykonywaniu prac w szczególnych warunkach, a nie o zatrudnieniu na stanowiskach zaliczanych do szczególnych. W wykazie A stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia zawarto wykaz prac w szczególnych warunkach i w poszczególnych działach oraz pozycjach określono rodzaj prac, a nie nazwy stanowisk. Z tego względu należało przede wszystkim rozważyć, jakiego rodzaju prace wnioskodawca wykonywał w spornych okresach.

W świetle zebranego w sprawie materiału, w okresie od 08 grudnia 1978 r. do 31 grudnia 1988 r. M. P. wykonywał nie tylko prace przy spawaniu gazowym, wymienione w wykazie A, Dział XIV, poz. 12, stanowiącym załącznik do wymienionego wyżej rozporządzenia ale ponadto jeszcze wykonywał prace ślusarza – mechanika i konserwatora, polegające na konserwacji maszyn i urządzeń. Fakt tren wynika bowiem nie tylko z zeznań świadków I. J., który ocenił, że prace spawalnicze stanowiły około 60 % czasu pracy ale również z wyjaśnień wnioskodawcy, który przyznał, że takie prace wykonywał. Całokształt zebranego w sprawie materiału wskazuje na to, że M. P. nie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy prac polegających na spawaniu. Tym samym nie została spełniona przesłanka określona przepisem § 2 wymienionego rozporządzenia. W tych zaś okolicznościach ocena drugiego ze spornych okresów, krótszego od wymaganych co najmniej 15 lat, jest bezprzedmiotowa. Niezależnie bowiem od charakteru wykonywanej w tym drugim spornym okresie pracy, ustalenia zaskarżonej decyzji wskazujące na brak wymaganych co najmniej 15 lat okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach są uzasadnione.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności, Sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie oddalił.