Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 18 grudnia 2017

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich

w następującym składzie :

Przewodniczący : SSR Barbara Ciwińska

Protokolant : Robert Jabłoński

po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2017 r. w Warszawie sprawy

z wniosku A. S. (1)

o zezwolenie na dysponowanie majątkiem małoletniej N. S. (1) ur.(...)

postanawia :

1)  umorzyć postępowanie w sprawie,

2)  pozostawić wnioskodawczynie przy poniesionych kosztach postępowania.

UZASADNIENIE

A. S. (1) wniosła 09.06.2017r. o zezwolenie jej na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem córki N. S. (1) ur.(...) poprzez odrzucenie w imieniu córki spadku po jej zmarłym ojcu A. S. (2).

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny :

N. S. (2) ur.(...) jest córką A. S. (1) i A. S. (2). Jej ojciec A. S. (2) ur.(...) w W. zmarł 10 stycznia 2017r. w miejscowości Ł.. A. S. (2) miał dwie córki : N. S. (2) i A. S. (3).

N. S. (2), która w dniu (...). ukończyła 18 lat w dniu (...). aktem notarialnym rep. A nr (...)przed notariuszem J. K.w Kancelarii Notarialnej w G.złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku po swoim zmarłym ojcu A. S. (2).

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie prowadził w sprawie Kmp 6/16 postępowanie z wniosku A. S. (1) przeciwko A. S. (2) zamieszkałemu w G. przy ul. (...).

Sąd Rejonowy zważył co następuje :

Artykuł 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż dziecko do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Stosownie zaś do treści art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (§ 1). Nie mogą oni jednak bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko (§ 3).

Tak więc po dojściu przez dziecko do pełnoletniości, co następuje w dniu ukończenia 18 lat, ustaje nad dzieckiem władza rodzicielska rodziców, nie mogą więc już jako przedstawiciele ustawowi dokonywać czynności prawnych dotyczących osoby lub majątku dziecka.

N. S. (2) ur.(...) w dniu (...) ukończyła 18 lat i stała się pełnoletnia. Samodzielnie w dniu 09.10.2017r. aktem notarialnym rep. A nr (...) przed notariuszem J. K. w Kancelarii Notarialnej w G. złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku po swoim zmarłym ojcu A. S. (2).

Wobec tego orzekanie w tej sprawie stało się bezprzedmiotowe. Z uwagi na powyższe na podstawie art. 355 §1 Kodeksu postępowania cywilnego należało umorzyć postępowanie w sprawie.

Zgodnie z art. 520 Kodeksu postępowania cywilnego każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji.