Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 1762/16

POSTANOWIENIE

Dnia 30 stycznia 2017r.

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim I Wydział Cywilny

w następującym składzie:

  Przewodnicząca: SSR Aleksander Żółty

po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2017r. w Wodzisławiu Śląskim

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Wojewódzkiego Ośrodka (...) i Zakładu (...) w G.

z udziałem B. P., M. P. (1), M. P. (2)

o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu

postanawia

oddalić wniosek o likwidację niepodjętego depozytu w kwocie 1.412,69zł (jeden tysiąc czterysta dwanaście złotych sześćdziesiąt dziewięć groszy) po zmarłym w dniu 14 czerwca 2010r. P. S..

SSR Aleksander Żółty

UZASADNIENIE

Wnioskodawca wniósł o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu po P. s., po którego śmierci i upływie ponad trzech lat od dnia wezwania osoby uprawnionej, nie zgłosiły się osoby uprawnione do podjęcia depozytu.

Zgodnie z art.4 ustawy z dnia 18 października 2006r. o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz. U. z 2006r., nr 208, poz. 1537 z późn. zm.) likwidacja niepodjętego depozytu z mocy prawa następuje w razie niepodjęcia depozytu przez uprawnionego, mimo upływu terminu do odbioru depozytu, zaś termin do odbioru depozytu wynosi 3 lata od dnia doręczenia wezwania do odbioru uprawnionemu lub wezwania, o którym mowa w art.6ust.5, czyli – przy braku możliwości doręczenia wezwania do odbioru depozytu lub nie ustalenia uprawnionego – wezwania poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej w swojej siedzibie na okres 6 miesięcy, a gdy szacunkowa wartość owego depozytu przekracza kwotę 5.000zł zamieszczenia również ogłoszenia w dzienniku poczytnym w danej miejscowości lub w Biuletynie Informacji Publicznej przez przechowującego depozyt.

Ponadto, zgodnie z art.693 19§1kpc we wniosku o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu należy wskazać okoliczności, w których nastąpiło złożenie depozytu, dokładnie określić depozyt podlegający likwidacji oraz wskazać osobę, która jest uprawniona do odbioru depozytu.

W niniejszej sprawie, wnioskodawca, a jednocześnie przechowujący depozyt nie wykazał wszystkich wymaganych w/w przepisami okoliczności. Co prawda przedłożono pismo informujące osobę uprawnioną o możliwości odebrania depozytu wraz ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jednak w żaden sposób nie wykazano, że uczestnicy postępowania są osobami uprawnionymi do odbioru depozytu. Co prawda przedłożono postanowienie tut. Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym P. S., jednak na jego podstawie spadkobiercami zmarłego są inne osoby niż wskazane jako uczestnicy postępowania. Tym samym Sąd nie jest w stanie ocenić czy wnioskodawca nie pominął osoby uprawnionej, jak również czy uczestnicy postępowania są w ogóle osobami uprawnioną do odbioru depozytu.

Wobec powyższego, na podstawie art.9ust.1 ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów i art.693 18 kpc należało postanowić jak w sentencji.

SSR Aleksander Żółty

(...)

ZARZĄDZENIE

1. (...);

2. (...):

(...);

3. (...)

S. Ż.

30.01.2017r.