Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt Ns 428/17

POSTANOWIENIE

Dnia 14 listopada 2017r.

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Poręba

Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Nowobilska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2017 roku w N.

sprawy z wniosku M. R.

przy uczestnictwie S. T., J. T. (1), B. T.

o stwierdzenie nabycia spadku po J. T. (2)

I.  stwierdza, że spadek po J. T. (2) c . S. i M., urodzonej (...) w M., zmarłej 27 września 2004 roku w K. P., ostatnio stale zamieszkałej w K. P., na podstawie testamentu notarialnego sporządzonego w Kancelarii Notarialnej w N. przed notariuszem J. K. w dniu 17 czerwca 1998 roku (Rep. A nr 2040/98) nabyli synowie spadkodawczyni B. T. w 1/5 części, S. T. w 2/5 części i J. T. (1) w 2/5 części (dzieci J. i J.),

II.  stwierdza, że wnioskodawczyni i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Z:/

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

Dnia 14 listopada 2017 roku

Sygn. akt Ns 428/17

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 14 listopada 2017 roku.

Wnioskodawczyni M. T. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej babce J. T. (2) na podstawie sporządzonego przez nią w dniu 17.03.1998 roku testamentu notarialnego, w którym powołała do dziedziczenia swoich synów S. T., J. T. (1) i B. T..

Uczestnicy S. T., J. T. (1), B. T. i J. T. (3) przychylili się do wniosku.

Uczestnik T. T. (1) (wezwany do udziału w sprawie postanowieniem z dnia 20.07.2017 roku - k. 26/2) pismem z dnia 04.08.2017 roku zakwestionował ważność sporządzonego testamentu notarialnego z uwagi na to, iż spadkodawczyni w 1994 roku miała darować uczestnikowi część nieruchomości wymienionych w testamencie (k. 35).

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

J. T. (2) zmarła w dniu 27.09.2004 roku w K., gdzie ostatnio stale przed śmiercią mieszkała.

/dowód: odpis skrócony aktu zgonu - k.7/

Spadkodawczyni w chwili śmierci była zamężna z J. T. (3). Miała czterech synów - S., J., B. i T.. Spadkodawczyni w dniu 17.06.1998 roku sporządziła testament notarialny przed notariuszem J. K., którym powołała do spadku synów B. T. w 1/5 części, S. T. w 2/5 części i J. T. (1) w 2/5 części zobowiązując jednocześnie S. T. i J. T. (1) do spłat na rzecz T. T. (1) kwot odpowiadających równowartości po dwa kwintale zboża od każdego z nich.

W dalszej części spadkodawczyni ustanowiła domicyl. Na wypadek działu spadku wskazała, iż jej wolą jest by B. T. otrzymał działkę (...) położoną w K., S. T. działkę o pow. około 10 arów wraz z zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi z jednoczesnym ustanowieniem służebności mieszkania na rzecz J. T. (1) w pokoju od strony zachodniej budynku mieszkalnego z używalnością przynależności na okres do czasu wybudowania przez niego własnego domu, S. T. i J. T. (1) po połowie niezabudowaną działkę powstałą z podziału geodezyjnego działki (...) położonej w K..

/dowód: zapewnienie uczestnika - k. 26/2, odpisy aktów stanu cywilnego - k. 4-11, wypis aktu notarialnego zawierającego testament - k. 12, zeznanie świadka J. K. - k. 49, nagranie od 00:01:52/

Spadkodawczyni w chwili śmierci była współwłaścicielką wraz z mężem na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej działek ewid. nr 35/2 i 342/3 o pow. 3,38 ha tworzących gospodarstwo rolne. Wpis własności nastąpił na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 28 maja 1997 roku sygn. akt I ACa 213/97 o odwołanie darowizny.

dowód: odpis księgi wieczystej - k. 31

W chwili sporządzania testamentu notarialnego spadkodawczyni miała zachowaną zdolność testowania.

/ dowód: zeznanie świadka J. K. - k. 49, nagranie od 00:01:52/

/

Powyższe Sąd ustalił na podstawie powołanych wyżej dokumentów, a nadto zapewnienia i zeznania uczestnika, zgodnych oświadczeń stron, odpisu kw, testamentu notarialnego z dnia 17.06.1998 roku.

Sąd dał wiarę zeznaniu i zapewnieniu spadkowemu gdyż zostało potwierdzone dokumentami, w szczególności odpisami aktów stanu cywilnego, odpisem kw oraz zeznaniami świadka J. K..

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka J. K., gdyż były logiczne, rzeczowe i zgodne z doświadczeniem życiowym. Uczestnik T. T. (1) w żadnym zakresie zeznań tych nie kwestionował.

Jednocześnie Sąd dał wiarę dokumentom, które zostały zgromadzone w aktach gdyż zostały wystawione przez uprawnione organy, a ich treść nie była kwestionowana przez żadną ze stron postępowania. W szczególności w świetle treści księgi wieczystej nieprawdziwe są twierdzenia uczestnika co do ewentualnej nieświadomości spadkodawczyni w chwili sporządzenia testamentu. Jak wynika z treści księgi darowizna, na która powoływał się uczestnik została odwołana co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wbrew zarzutom uczestnika T. T. (1) współwłasność nieruchomości, którymi spadkodawczyni rozporządziła przysługiwała jej zarówno w chwili sporządzenia testamentu, jak i w chwili śmierci.

Sąd zważył, co następuje:

W myśl art. 926 § 1 k.c. w prawie polskim powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Stwierdzić trzeba również, iż ustawodawca daje pierwszeństwo porządkowi dziedziczenia określonemu przez spadkodawcę w testamencie.

Dlatego stosownie do treści art. 926 § 2 k.c. dziedziczenie ustawowe spadku następuje tylko wtedy, gdy:

-

spadkodawca nie powołał spadkobiercy (nie sporządził w ogóle żadnego testamentu lub testament jest nieważny ),

-

albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą ( czyli sporządzony został testament, który jest ważny, ale jednocześnie jest bezskuteczny, bo spadkobierca spadek odrzucił lub nie dożył otwarcia spadku, tj. nie przeżył spadkodawcy ).

W ocenie Sądu spadkodawczyni J. T. (2) sporządziła ważny testament notarialny z dnia 17.06.1998 roku w rozumieniu art. 950 k.p.c. Testamentem tym spadkodawczyni powołała do całości spadku swoich synów B. T. w 1/5 części, S. T. w 2/5 części i J. T. (1) w 2/5 części zobowiązując jednocześnie S. T. i J. T. (1) do spłat na rzecz T. T. (1) kwot odpowiadających równowartości po dwa kwintale zboża od każdego z nich.

Do sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego zastosowanie mają przepisy art. 79 i n. ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 z późn. zm.). Stwierdzić należało, iż testament z dnia 17.06.1998 roku spełnia wszystkie wymogi formalne stawiane testamentowi notarialnemu. Należało go zatem uznać za ważny.

Żaden z uczestników nie wywiódł skutecznych zarzutów co do zdolności testowania spadkodawczyni i istnienia ewentualnych wad oświadczenia woli. Z zeznań świadka - notariusz J. K. wynika, iż skoro testament został sporządzony to należy przyjąć, że zdolność testowania J. T. (2) była zachowana. Spadkodawczyni wskazała także nieruchomości, które wskutek działu mają przypaść poszczególnym spadkobiercom. Własność tych nieruchomości na rzecz J. T. (2) znajduje uzasadnienie w księdze wieczystej. Należało zatem uznać, iż w chwili sporządzania testamentu z dnia 17.06.1998 roku nie zachodziły po stronie sporządzającej testament żadne okoliczności mogące być uznane za wady oświadczenia woli. Spadkodawczyni miała zachowaną zdolność testowania. Żadne okoliczności przeciwne nie zostały wykazane.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w punkcie I postanowienia na podstawie powołanych przepisów.

O kosztach postępowania orzeczono na zasadzie art. 520 § 1 k.p.c.

Z:

1/ (...)

2/ (...)

3/ (...)

29 listopada 2017 roku