W piśmie procesowym, które do Sądu Rejonowego w Sokółce wpłynęło w 10 lipca 2017 r., pełnomocnik powoda cofnął pozew – bez zrzeczenia się roszczenia.
Cofnięcie pozwu przez powoda nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy – ta czynność procesowa nie wymaga zatem zezwolenia strony przeciwnej (vide: art. 203 § 1 k.p.c.).
Ponieważ to strona powodowa jest dysponentem niniejszego postępowania, a Sąd nie dostrzegł ostatecznie – po wysłuchaniu pozwanego M. S. na rozprawie wyznaczonej na dzień 13 września 2017 r. i dokonaniu kontroli dopuszczalności cofnięcia pozwu – w okolicznościach niniejszej sprawy istnienia przesłanek skutkujących uznaniem cofnięcia pozwu za czynność niedopuszczalną (vide: przepis z art. 203 § 4 k.p.c.), przeto w oparciu o przepis z art. 355 § 1 k.p.c. umorzył postępowanie w sprawie.
Rozstrzygnięcie zamieszczone punkcie II sentencji znajduje z kolei oparcie w przepisie z art. 79 ust. 1 pkt 1 lit. ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1025 z późn. zm.) – cofnięcie pozwu przez powoda nastąpiło bowiem jeszcze przed wysłaniem odpisu tego pisma pozwanemu._