Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 4212/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 stycznia 2018 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Marzena Żywucka

Protokolant:

stażysta Sylwia Waślicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2018 r. w O.

sprawy z powództwa M. B. (1)

przeciwko T. J., B. G.

o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

oddala powództwo.

SSR Marzena Żywucka

Sygn. akt IC 4212/17

UZASADNIENIE

Powód wniósł o ustalenie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej Kw nr (...), prowadzonej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu przy ul. (...) w O. z rzeczywistym stanem prawnym, a następnie o wykreślenie w księdze wieczystej T. J. i wpisanie B. G. oraz M. B. (1).

Pozwani przychylili się do żądania pozwu.

Sąd Rejonowy ustalił, co następuje:

W dniu 12 listopada 2008 roku małżonkowie S. B. i M. B. (2) dokonali darowizny lokalu mieszkalnego nr (...) przy ul. (...) na rzecz córki T. J.. W dacie tej czynności dla powyższego prawa nie była prowadzona księga wieczysta.

Dowód (Akta i dokumenty księgi wieczystej kw. Nr (...) k. 5v-6v.)

W dniu 16 listopada 2010r. T. J. złożyła oświadczenie woli - darowizny wskazanego lokalu na rzecz rodziców M. B. (3) i S. B. w formie aktu notarialnego. Okoliczność ta nie została ujawniona w księdze wieczystej. W dniu 21.05.2012r. zmarła M. B. (2). W dniu 22.01.2016r. Sąd Rejonowy w Olsztynie w sprawie I Ns 1136/15 wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po M. B. (2) na rzecz S. B., M. B. (1), T. J. i B. G.. W dniu 18.12.2016r. zmarł S. B., który w testamencie powołał do całości spadku M. B. (1). Następnie 07.01.2017r. przeprowadzono poświadczenie dziedziczenia i na tej podstawie w całości spadek po S. B. nabył M. B. (1).

Dowód: ( skrócony odpis zgonu k. 7, protokół otwarcia spadku 8v-10, zaświadczenie spółdzielni (...) w O. k. 11, testament k. 16v- 19, akt poświadczenia dziedziczenia k. 19v-20, postanowienie stwierdzenia nabycia spadku k. 21)

W dniu 15 listopada 2010 r. do Rejestru Ksiąg Wieczystych został złożony wniosek o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. (...) w O.. Dnia 15 grudnia 2010 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie VI Wydział Ksiąg wieczystych zawiadomił T. J. o założeniu księgi wieczystej dla powyższego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, w której została wpisana jako właściciel tego lokalu.

Dowód: ( Akta i dokumenty księgi wieczystej kw. Nr (...) k. 1v-3v, 14v-16v.

Sąd zważył co następuje

Powództwo jest niezasadne.

Sąd oparł się na dokumentach znajdujących się w aktach księgi wierzycie nr (...) oraz w aktach sprawy I Ns 1136/15, które nie były przez strony kwestionowane.

Na wstępie podkreślić należy, że w rozumienie przepisu art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece (DZ. U. 19, poz. 147) niezgodność wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym sprowadza się do różnicy między stanem prawym ujawnionym w księdze wieczystej a stanem materialnoprawnym dotyczącym nieruchomości. Rozbieżność ta może mieć różną przyczynę, tj. może dotyczyć zarówno aspektów podmiotowych jak i przedmiotowych. Przetoczony artykuł wyraźnie wskazuje w jakich sytuacjach powstaje roszczenie o usunięcie niezgodności i wymienia: brak wpisu osoby uprawnionej w księdze wieczystej, prawo zostało błędnie wpisane oraz prawo dotknięte jest wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia.

Rozbieżność między stanem formalnoprawnym a materialnoprawym nieruchomości nie występuje jeżeli w księdze nie ujawniono prawa, które ma charakter konstytutywny. (Ponadto na marginesie nie powoduje niezgodności, o którym mowa w komentowanym przepisie, nieujawnienie w księdze wieczystej praw osobistych lub roszczeń, które przysługują do nieruchomości i mogłyby być w niej wpisane.). Taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 245 §1 KC do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o własności, zatem zasadne w ocenie Sądu przy wydaniu wyroku było oparcie się o przepisy art. 2451 KC i art. 10 u.k.w.h.

W niniejszej sprawie warunkiem niezbędnym było ujawnienie w księdze wieczystej treści czynności darowizny dokonanej przez Panią J. na rzecz rodziców. Orzeczenie Sądu nie zastępuje wpisu, jedynie decyduje o skuteczność czynności prawnej na podstawie, której osoba uprawniona dochodzi ujawnienia swojego prawa bądź przeciwnie wskazuje na brak podstaw do jego istnienia. Zatem podstawa powództwa musi się ziścić niezależnie, orzeczenie Sądu nie kreuje podstawy wpisu i nie może go zastąpić. Do przeniesienia ograniczonego prawa musi wystąpić wpis

Zgodnie z art. 2451 k.c. do przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości potrzebna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz jeżeli prawo jest ujawnione w księdze wieczystej wpis do tej księgi, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Wracając do realiów niniejszej prawy należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie oprócz umowy darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zawartej w formie aktu notarialnego, należało także dokonać wpisu w księdze wieczystej. Jest to warunek skutecznego przeniesienia własności ograniczonego prawa rzeczowego, wynikający z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. Orzeczenie Sądu nie może zastąpić tej czynności, jak też wskazano powyżej, ponieważ wpis do księgi wieczystej, w której ograniczone prawo rzeczowe jest ujawnione, ma charakter konstytutywny (prawotwórczy) i stanowi przesłankę ważności przeniesienia prawa.

Istotne w sprawie jest, ze iż dnia 15 listopada 2010 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie - rejestru ksiąg wieczystych - został złożony wniosek wierzyciela pozwanej T. J. o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. (...) w O. oraz wpis hipoteki. Następnie w dniu 16 listopada 2010r., tj. dzień po wspływie wniosku Spółdzielni, pozwana T. J. złożyła oświadczenia woli dokonania darowizny wskazanego lokalu na rzecz rodziców- M. B. (2) i S. B.. W dniu 26 listopada 2010r. założono dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu przy ul. (...) w O. księgę wieczystą o nr (...). Zgodnie z art. 29 u.k.w.h. wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu. Zatem należy przyjąć, iż w dniu 16 listopada 2010r., gdy pozwana T. J. złożyła oświadczenia woli dokonania darowizny wskazanego lokalu na rzecz rodziców- M. B. (2) i S. B., prawo własnościowe spółdzielcze do przedmiotowego lokalu, było ujawnione w księdze wieczystej. Skoro tak dla skutecznego przeniesienia tego prawa należało dokonać wpisu umowy darowizn z dnia 16 listopada 2010r. do tej księgi. Nieujawnienie zaś czyni umowę darowizny na nieskuteczną.

W związku z powyższym powództwo oddalono, jako niezasadne.

SSR Marzena Żywucka