Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II K 116/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 lutego 2018 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący SSR Anna Wołosecka - Berk

Protokolant Katarzyna Ożarowska

po rozpoznaniu dnia 28.02.2018 roku sprawy karnej

M. O.

syna J. i G. z domu S.

ur. (...) w D.

oskarżonego o to, że:

w dniu 29 września 2017 roku w miejscowości S., na ulicy (...) w województwie (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym kolejno: I badania – 1,11 mg/l, II badanie – 1,04 mg/l, III badanie – 0,85 mg/l, IV badanie 0,92 mg/l, V badanie – 0,91 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu prowadził w ruchu lądowym samochód osobowy marki F. (...) o numerach rejestracyjnych (...) (...) będąc uprzednio prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 15 marca 2011 roku sygn. akt VI K 1239/10 zmienionym następnie wyrokiem Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 10 czerwca 2011 roku sygn. akt IV Ka 343/11

tj. o czyn z art. 178a§4 kk

I.  oskarżonego M. O. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku i za to na podstawie art. 178a § 4 kk wymierza mu karę 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 42§3 kk orzeka wobec oskarżonego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;

III.  na podstawie art. 43a§2 kk orzeka od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 (dziesięć tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  zwalnia oskarżonego od uiszczenia kosztów sądowych, a wydatki poniesione w sprawie zalicza na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt II K 116/18

UZASADNIENIE

Na podstawie wyników przewodu sądowego ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu 29 września 2017 roku w trakcie pełnienia służby patrolowej funkcjonariusze Policji M. P. i P. B. na ul. (...) w S. ujawnili pojazd , którego kierujący na skutek niezastosowania się do znaku B-16 zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad 2 m uderzył w wiadukt kolejowy znajdujący się na ulicą.

Na miejscu zdarzenia znajdował się oskarżony M. O. , w czasie wykonywanych czynności funkcjonariusz Policji wyczuł od w/w woń alkoholu wobec czego oskarżonego przewieziono do KP w P. gdzie poddano go badaniu urządzeniem typu Alkomat a następnie przewieziono do KPP w K. gdzie poddano go badaniu urządzeniem typu A., które wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 14.14– 01,11 mg/l, o godz. 14.33- 1,04mg/l.

/ dowód: notatka urzędowa k. 1

protokół użycia A. k 3

protokół użycia alkosensora k 4/

M. O. był uprzednio wielokrotnie karany, m.in został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 15 marca 2011r. sygn. akt VIK 1239/10 za występek z art.178a§1 kk na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, orzeczono zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat.

/ dowód: odpis wyroku z dnia 15.03.2011r. k.19;

dane o karalności k.14-16 /

Oskarżony M. O. stojący pod zarzutem popełnienia czynu z art. 178a§4 kk w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do winy.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył, co następuje :

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego wina oskarżonego nie budzi wątpliwości. Potwierdzeniem tego są wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy oraz dokumenty zgromadzone w toku postępowania. Dowody te wskazują, że krytycznego dnia M. O. prowadził samochód znajdując się w stanie nietrzeźwości, przy czym uprzednio był już karany za taki sam czyn.

Mając powyższe na uwadze Sąd uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 178a§4 kk i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd uwzględnił uprzednią karalność oskarżonego , w tym za czyn polegający na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości, a także znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu.

Wskazać trzeba, że oskarżony był uprzednio karany za występek z art. 178a§1 kk, ponownie dopuścił się popełnienia tego samego przestępstwa, kierował samochodem w stanie znacznej nietrzeźwości i zachowaniem swym stwarzał znaczne zagrożenie. Podkreślić trzeba, iż oskarżony był również karany za inne przestępstwa, w tym za czyny z art. 244kk.

W tej sytuacji zachowanie oskarżonego musi być ocenione jako wskazujące na całkowite lekceważenie porządku prawnego, brak krytycznego stosunku do poprzednio popełnionych przestępstw a także jednoznacznie przemawia za przyjęciem, że oskarżony nie ma zamiaru respektować orzeczeń Sądu i dotychczas orzeczone kary nie spełniły się swoich funkcji prewencyjnych w zakresie przestrzegania porządku prawnego przez oskarżonego.

Na podstawie art. 42 § 3 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio uznając ,iż zachodzi konieczność wyeliminowania oskarżonego jako uczestnika ruchu drogowego w charakterze kierowcy.

Na podstawie art.43a§2 kk orzeczono świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10.000 złotych.

Zdaniem Sądu orzeczona kara wraz z środkiem karnym są współmierne do stopnia zawinienia i spełnią swoje funkcje prewencyjne i wychowawcze.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 624§ 1 kpk.