Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 217/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 maja 2016 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2016 r. w Kaliszu

odwołania S. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 12 stycznia 2016 r. Nr (...)

w sprawie S. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21 stycznia 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił S. W. prawa do ponownego rozpatrzenia uprawnień do emerytury ponieważ odwołujący nie przedstawił żadnych nowych dowodów mogących mieć wpływ na zmianę decyzji organu rentowego z dnia 29 lipca 2013r. w przedmiocie odmowy prawa do wyżej wskazanego świadczenia z uwagi na brak wymaganego 20-letniego okresu składkowego oraz nieskładkowego. W dniu (...) S. W. ukończył powszechny wiek emerytalny.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył S. W. domagając się zaliczenia w poczet materiału dowodowego świadectwa pracy wykonywanej w szczególnych warunkach, wystawionego przez Prezesa (...) w S., którego nie okazywał wcześniej organowi rentowemu. Odwołujący wniósł nadto o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez przyznanie prawa do emerytury.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS Oddział O. wniósł o jego oddalenie, powołując się na argumenty zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił, co następuje:

Odwołujący, S. W. urodził się (...) /bezsporne/

Zainteresowany pobiera świadczenie emerytalne z KRUS.

Zarówno do uprawnień jak i wysokości emerytury rolniczej został zaliczony między innymi okres ubezpieczenia od 22 marca 1971r. do 12 lipca 1977r. oraz od 26 września 1980r. do dnia 31 maja 1988r. podczas, którego zainteresowany wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, prace kierowcy ciągnika w (...) w S..

Dnia 28 czerwca 2013r. odwołujący zwrócił się do ZUS Oddział O. z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury. Decyzją z dnia 29 lipca 2013r. organ rentowy odmówił S. W. prawa do świadczenia, o które wnioskował z uwagi na brak spełnienia przesłanek zawartych w art. 27 jak i 28 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. ZUS Oddział O. podał, iż zainteresowany nie legitymuje się wymaganym okresem ubezpieczenia społecznego w wymiarze 20 lat, lecz jedynie okresem ubezpieczenia wynoszącym 15 lat, 11 miesięcy oraz 8 dni.

Dnia 4 grudnia 2015r. (data stempla pocztowego) odwołujący złożył do organu rentowego kolejny wniosek, w którym to ubiegał się o ponowne rozpatrzenie jego prawa do emerytury.

Decyzją z dnia 12 stycznia 2016r. odmówiono S. W. prawa do ponownego rozpatrzenia uprawnień do przedmiotowego świadczenia z uwagi na brak przedstawienia nowych dowodów, które miałyby wpływ na przyznanie odwołującemu emerytury, brak wymaganego 20 letniego okresu składkowego jak i nieskładkowego, a nadto osiągnięcie z dniem (...) powszechnego wieku emerytalnego.

Po wydaniu przedmiotowej decyzji, dnia 29 stycznia 2016r. (data stempla pocztowego), wnioskodawca złożył do organu rentowego świadectwo (kserokopię) wykonywania prac w szczególnych warunkach, z dnia 20 stycznia 2016r., wystawione przez Prezesa (...) w S.. Dokument ten wskazuje, iż w okresie od dnia 22 marca 1971r. do 12 lipca 1977r. oraz od 26 września 1980r. do dnia 31 maja 1988r. odwołujący stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, wykonywał prace kierowcy ciągnika.

dowód: akta rentowe odwołującego

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 17.12. 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015r., poz.748 z póz. zm.) ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

- osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 65 lat dla mężczyzn,

- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2, przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

- osiągnęli wiek emerytalny, wynoszący co najmniej 65 lat dla mężczyzn,

- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla mężczyzn (art. 28 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

W myśl art. 32 ust. 1 i 2 powyższej ustawy ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącymi pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 ustawy.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. w myśl uregulowania zawartego w przepisie art. 184 ust. 1 cytowanej ustawy mogą nabyć prawo do emerytury na powyższych warunkach po osiągnięciu wieku określonego w art. 32 ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:

- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat

oraz

- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku mężczyzn co najmniej 25 lat.

Dla celów ustalenia uprawnień, o których mowa wyżej, za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych.

Wiek emerytalny, o którym mowa w art. 32 ust. 1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie, których osobom wymienionym wyżej przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych.

Zgodnie z przepisem § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach (Dz. U. nr 8 poz. 43 z póz. zm). za okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury, zwany dalej "wymaganym okresem zatrudnienia", uważa się okres wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami składkowymi, okresami nieskładkowymi oraz ewentualnie okresami uzupełniającymi (okresy ubezpieczenia rolniczego, okresy pracy w gospodarstwie rolnym). W myśl § 4 ust.1 cytowanego rozporządzenia pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

2) ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż S. W. pobiera emeryturę rolniczą. Dnia 31 marca 2013r. osiągnął powszechny wiek emerytalny. Legitymuje się okresami składkowymi i nieskładkowymi w wymiarze 15 lat 11 m-cy oraz 8 dni. Odwołujący złożył do ZUS O/O. wniosek o ponowne rozpatrzenie uprawnień do emerytury.

Zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczeń lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.

S. W. świadectwo pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze przedłożył do wydaniu zaskarżonej decyzji z dnia 12 stycznia 2016r. Okoliczność ta nie miała jednak wpływu na ponowne rozpatrzenie jego uprawnień do emerytury gdyż wskazane w przedstawionym dokumencie okresy pracy zostały zaliczone do okresów ubezpieczenia przy ustalaniu jego prawa do emerytury rolniczej, co wynika jednoznacznie z pisma KRUS z dnia 10 lipca 2013r. znajdującego się w aktach rentowych. Wcześniejsze uwzględnienie tych okresów przez KRUS powoduje niemożność ich doliczenia do okresów ubezpieczenia ustalanych przez ZUS Oddział w O. Odwołujący nie legitymuje się zatem wymaganym 20 letnim stażem koniecznym do przyznania emerytury z ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

W tych warunkach odwołanie podlegało oddaleniu.