Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 410/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 stycznia 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant : Anna Włodarczak

po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2014 roku w (...)

na rozprawie

sprawy z odwołania A. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 22 lipca 2013 r. , znak (...)

o zasiłek chorobowy

zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 22 lipca 2013 r., znak (...) i przyznaje powódce A. K. prawo do zasiłku chorobowego za okres od 6 lipca 2013 r. do 22 lipca 2013 r.

UZASADNIENIE

Powódka A. K. wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 22 lipca 2013 roku odmawiającej jej prawa do zasiłku chorobowego za okres od 6 lipca 2013 roku do 22 lipca 2013 roku wskazując, iż o dacie badania lekarskiego wyznaczonego na 5 lipca 2013 roku powzięła wiadomość 15 lipca 2013 roku, a zatem nie można powódce zarzucić , iż uniemożliwiła przeprowadzenie badania. Powódka powołała przepisy prawa materialnego oraz orzecznictwo sądowe na poparcie twierdzeń i wywodów odwołania.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy ZUS O/ W. wniósł o oddalenie odwołania jako pozbawionego podstaw prawnych do uwzględnienia. W uzasadnieniu powołano przepis art. 53 i 59 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( t.j. DZ U z 2010 roku nr 77, poz. 512 ze zm. ) oraz §7 rozporządzenia Ministra pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego…. ( DZ U z 2013 roku, poz. 229). W uzasadnieniu faktycznym wskazano na fakt, iż powódka nie stawiła się na badanie lekarskie dnia 5 lipca 2013 roku.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powódka A. K. była niezdolna do pracy, na dowód czego wystawiono zaświadczenie lekarskie o nr. (...) na okres od 23 czerwca 2013 roku do 22 lipca 2013 roku.

Dowód : zaświadczenie lekarskie( akta ZUS )

Na dzień 5 lipca 2013 roku wyznaczono termin badania powódki w celu kontroli zasadności zwolnienia lekarskiego. Powódka nie stawiła się w wyznaczonym terminie.

Dowód: wniosek o wydanie orzeczenia ( akta ZUS )

Powódka wezwanie na badanie lekarskie na dzień 5 lipca 2013 roku otrzymała 15 lipca 2013 roku .

Dowód: zwrotne poświadczenie odbioru wezwania k. 14

Przy tak ustalonym stanie faktycznym sąd zważył:

Odwołanie podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( t.j. Z 2010 roku, nr 77, poz. 52 ze zm. ) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie zaś art. 59 ust. 1 i 7 prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli i jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.

Zgodnie z art. 59 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2005 nr 31 poz. 267) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do ubezpieczonego, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wezwanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych. Wezwanie zawiera informację o skutkach, o których mowa w ust. 6 i 10. W razie uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań w terminie, o którym mowa w ust. 5, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.

Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, a to zestawienia wniosku o wydanie orzeczenia z datą badania 5 lipca 2013 roku oraz zwrotnego poświadczenia odbioru wezwania na badania przez powódkę, powódka o terminie badania dowiedziała się już po jego upływie ( 15.07.13), a zatem nie można uznać , że działania czy brak działań powódki uczyniły przeprowadzenie badania niemożliwym czyli , że powódka uniemożliwiła badania –skoro o nich nie wiedziała.

Mimo, iż powódka okoliczność tę wyraźnie wskazała w odwołaniu , a organ rentowy dysponował zwrotnym poświadczeniem odbioru wezwania, doprowadził sprawę na etap postępowania sądowego , a zwrotne poświadczenie odbioru wezwania powódki na badania przesłał dopiero na żądanie sądu. Praktykę taką jako zmierzającą do osiągnięcia korzystnego wyniku procesu w całkowitym oderwaniu o prawdy materialnej, należy zdecydowanie potępić.

Sąd uznając zatem , iż nie zachodziły przesłanki przewidziane w art. 59 ust. 6 powołanej ustawy , Sąd na podstawie art. 477 14 §2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł jak w sentencji.