Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 832/13

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. II Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący

SSO Stanisław Łęgosz

Sędziowie

SO Jarosław Gołębiowski

SO Grzegorz Ślęzak

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Zarządu Powiatu - (...)w R.

z udziałem A. C. , S. B.

o wpis współwłasności w księdze wieczystej (...)

na skutek apelacji uczestniczki A. C.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Opocznie

dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt Dz Kw nr (...)

postanawia: oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 832/13

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Opocznie postanowieniem z dnia 28 sierpnia2013 roku utrzymał w mocy wpis prawa własności w księdze wieczystej (...) na rzecz A. C. i S. B. dokonany na wniosek Zarządu Powiatu – (...)w R..

Wnioskiem z dnia 15.05 2013 r. (...) w R. załączając postanowienie Sąd Rejonowego w Opocznie z dnia 20.11.2006 roku ,w sprawie I Ns 601/06 o stwierdzenie nabycia spadku po W. B. wnosił o ujawnienie w księdze wieczystej (...) współwłasności na rzecz A. C. w 1/4 części oraz S. B. w 3/4 częściach, bowiem umożliwi to skuteczne prowadzenie egzekucji należności wynikających z orzeczenia sądowego.

W wyniku rozpoznania powyższego wniosku wpisem z dnia 26.06.2013 r. referendarz sądowy ujawnił w dziale drugim przedmiotowej księgi prawa spadkowe A. C. i S. B..

Skargę na powyższe orzeczenie referendarza w dniu 25.07.2013 złożyła A. C., oświadczając iż nie wyraża zgody na powyższy wpis i domaga się jego wykreślenia.

Z uzasadnienia skargi wynika, że zgodnie z wolą jej rodziców nieruchomość objęta przedmiotową księgą miała pozostać we własności wnuków.

W myśl art. 626 8§ 1 i z kpc wpis dokonywany jest: jedynie na wniosek i w jego granicach, przy czym rozpoznając wniosek o wpis Sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Kierując się wymienionymi zasadami referendarz sądowy prawidłowo ocenił zasadność dokonania wpisu, uwzględniając również legitymację wierzyciela wynikającą z art. 626 2§ 5 kpc. W myśl tego przepisu wniosek o dokonanie wpisu może złożyć również wierzyciel jeśli przysługuje mu prawo które może być wpisane w księdze ,co wnioskodawca w niniejszej sprawie wykazał załączając kserokopię tytułu wykonawczego-wyroku Sądu Rejonowego w Radomiu w sprawie IC 291/94.

Uczestniczka postępowania A. C. kwestionując swoje prawa do udziału w nieruchomości odwołała się do bliżej nieokreślonych uzgodnień rodziców co do przekazania praw wnukom, jednak nie przedstawiła w tej materii żadnego dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Zważywszy więc iż postępowanie wieczystoksięgowe jest postępowaniem sformalizowanym, uznać należy iż wpis dokonany przez referendarza na podstawie przedłożonych dokumentów odpowiada prawu, zaś o ile inne osoby- wnukowie dysponują dokumentami wykazującymi ich następstwo prawne których dotychczas nie ujawnili w księdze mogą dochodzić swoich praw w procesie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Mając powyższe na uwadze Sąd Rejonowy na mocy art. 518 1 § 3 kpc orzekł jak w postanowieniu.

Powyższe postanowienie zaskarżyła apelacją uczestniczka A. C. wnosząc o uchylenie zaskarżonego wpisu w całości, podnosząc że w księdze wieczystej winna być wpisana jej córka D. C. na podstawie testamentu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest uzasadniona.

Rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego jest prawidłowe i nie może być skutecznie kwestionowane.

Ma rację Sąd, że rozpoznając sprawę o wpis w księdze wieczystej przedmiotem badania objęta jest treść i forma wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej (art. 626 8 § 1 kpc).

Złożone do akt sprawy dokumenty w postaci odpisu postanowienia Sądu Rejonowego w Opocznie z dnia 20 listopada 2006 roku (por. k. 48), odpisu wyroku zaocznego z dnia 26 kwietnia 1994 roku (por. k. 49), uchwały (...)Zarządu Powiatu R. z dnia 21 grudnia 2010roku (por. k. 50) dały podstawę do dokonania wpisu zgodnie z żądaniem zgłoszonym we wniosku. W szczególności dotyczy to postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po W. B.. Orzeczenie to opatrzone jest pieczęcią i podpisem sędziego, ze stwierdzeniem prawomocności.

Lektura akt wskazuje, iż w toku postępowania przed Sądem Rejonowym uczestniczka nie zaoferowała żadnego dowodu, który przemawiałby za innym kręgiem spadkobierców po w/w.

Apelantka zarówno w skardze na orzeczenie referendarza, jak też później w apelacji od postanowienia Sądu z dnia 28 sierpnia 2013 roku (por. k. 60, k. 77) podniosłą, że wyłącznym spadkobiercą po W. B. jest jej córka D. C.. Twierdzenia te są jednakże gołosłowne i nie mają odzwierciedlenia w załączonych do akt sprawy dokumentach.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest uregulowane w art. 669 i następnych kpc. Uwieńczeniem tego postępowania jest postanowienie, w którym Sąd stwierdza nabycie spadku przez spadkobierców. W orzeczeniu tym wymienia się spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców z wymienieniem wysokości przypadających im udziałów w spadku (por. art. 677§ 1 kpc).

Jedynym trybem do wzruszenia takiego postanowienia jest postępowanie które zostaje uruchomione na podstawie art. 679 kpc. (por. t. 1 do art. 679 kpc. Kodeks Postępowania Cywilnego, komentarz t. II pod red. A. Zielińskiego, W-wa 2006, Wyd. Beck str. 379).

Do czasu wzruszenia postanowienia w w/w trybie orzeczenie to korzysta z powagi rzeczy osądzonej w tym zakresie w jakim stanowi przedmiot rozstrzygnięcia (por. postanowienie SN z 17.11.1998 r. III CKN 108/98, R.Pr. 1999, Nr 5, str. 146).

Reasumując, podmiot który został pominięty w postanowieniu spadkowym może je zwalczać składając na podstawie art. 679 kpc wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, wykazując, np. powołanie do spadku na podstawie testamentu.

Sąd wieczystoksięgowy jako swego rodzaju „Sąd rejestrowy” nie jest uprawniony do prowadzenia tej kategorii spraw.

Z tych więc przyczyn i na podstawie art. 385 kpc należało orzec jak w postanowieniu.