Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 261/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 września 2013r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Katarzyna Antoniak

Protokolant

st. sekr. sądowy Marta Żuk

po rozpoznaniu w dniu 12 września 2013r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania E. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 15 lutego 2013 r. (Nr (...) )

w sprawie E. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala E. S. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w okresie od 01 stycznia 2013 roku do 30 stycznia 2015 roku.

UZASADNIENIE

Decyzją z 15 lutego 2013r. znak: (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S., działając na podstawie art.57 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odmówił E. S. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wskazując, iż u wymienionej nie stwierdzono niezdolności do pracy.

Odwołanie od w/w decyzji złożyła E. S. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wskazała, że do 31 grudnia 2012r. pobierała rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W dniu 13 grudnia 2012r. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie renty na dalszy okres i lekarz orzecznik stwierdził, że w dalszym ciągu jest częściowo niezdolna do pracy do 30 stycznia 2015r. Orzeczenie lekarza orzecznika zostało jednak zakwestionowane i komisja lekarska ZUS stwierdziła, ze niej ona niezdolna do pracy. Na tej podstawie odmówiono jej prawa od renty. Decyzja ta jest dla niej niezrozumiała, gdyż przeszła leczenie guza złośliwego piersi, a w ramach tego amputację piesi, następie chemioterapię i hormonoterapię. Ta ostatnia stosowana jest do chwili obecnej. W 2012r. zdecydowała się na rekonstrukcję piersi dla odzyskania komfortu psychicznego. Przez cały czas pozostaje pod opieką onkologa, a stan jej zdrowia nie poprawił się. Dolegliwości prawej ręki nie ustąpiły i wciąż ma kłopoty ze snem. W jej ocenie w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy (odwołanie k.2-3).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując iż zaskarżona decyzja wydana została na podstawie orzeczenia Komisji Lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 11 lutego 2013r., która nie stwierdziła u wnioskodawczyni niezdolności do pracy, a odwołanie nie wnosi do sprawy żadnych nowych dowodów faktycznych lub prawnych, które uzasadniałyby zmianę zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.4).

Sąd ustalił, co następuje:

Wnioskodawczyni E. S. uprawniona była do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 31 grudnia 2012r. (decyzja o ustaleniu prawa do renty z 31 grudnia 2009r. k.83 akt organu rentowego). W dniu 13 grudnia 2012r. E. S. wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z wnioskiem o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (wniosek k.93 akt organu rentowego). Rozpoznając wniosek organ rentowy skierował wnioskodawczynię na badanie przez Lekarza Orzecznika ZUS, który w orzeczeniu z 7 stycznia 2013r. ustalił, że wnioskodawczyni jest częściowo niezdolna do pracy do 31 stycznia 2015r. (wypis z orzeczenia Lekarza Orzecznika z 7 stycznia 2013r. k.95 akt organu rentowego).

Na skutek wniesienia przez zastępcę głównego lekarza orzecznika (...) Oddział w S. zarzutu wadliwości powyższego orzeczenia wnioskodawczyni skierowana została na badanie przez Komisję Lekarską ZUS, która w orzeczeniu z 11 lutego 2013r. ustaliła, że wnioskodawczyni nie jest niezdolna do pracy (zarzut wadliwości do orzeczenia lekarza orzecznika k.96 i wypis z orzeczenia Komisji Lekarskiej ZUS z 11 lutego 2013r. k.100 akt organu rentowego). Na podstawie powyższego orzeczenia, zaskarżoną decyzją z 15 lutego 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił wnioskodawczyni prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (decyzja z 15 lutego 2013r. k.101 akt organu rentowego).

Biegły onkolog w opinii sporządzonej na zlecenie sądu rozpoznał u E. S. raka piersi prawej, stan po mastektomii radykalnej i chemioterapii oraz stan po wszczepieniu endoprotezy piersi prawej i stwierdził, że przedmiotowy stan powoduje u wnioskodawczyni dalszą częściową niezdolność do pracy ,tj. w okresie od 1 stycznia 2013r. do 30 stycznia 2015r. Wskazał, że powyższe stwierdzenie uzasadnia przejście przez wnioskodawczynię leczenia zaawanasowanego raka piersi prawej rozpoznanego w 2007r., przebycie okaleczającego zabiegu operacyjnego, a następnie chemioterapii, a także kontynuowana do chwili obecnej hormonoterapia. Ze względu na wycięte węzły chłonne pachowe wnioskodawczyni wymaga stałego postępowania rehabilitacyjnego i oszczędzania prawej kończyny górnej. Z tych względów w ocenie biegłego stan zdrowia wnioskodawczyni nie pozwala na podjęcie pełnego zatrudnienia (opinia biegłego onkologa w osobie Z. D. k.11 i 13 akt sprawy).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie wnioskodawczyni E. S. okazało się uzasadnione.

Zgodnie z art.57 ust. 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009r., Nr 153, poz.1227 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania zatrudnienia, przy czym ostatniego wymogu nie stosuje do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy. W myśl art.12 ust.1, 2 i 3 ustawy niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, przy czym całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a częściowo niezdolną do pracy jest jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Rozstrzygnięcie o zasadności bądź nie, odwołania wnioskodawczyni od decyzji organu rentowego odmawiającej jej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wymagało ustalenia czy u wnioskodawczyni istnieje częściowa lub całkowita niezdolność do pracy. Sporządzona na tę okoliczność opinia biegłego ortopedy dała podstawy do ustalania, że wnioskodawczyni w dalszym ciągu ,tj. do 30 stycznia 2015r. jest osobą częściowo niezdolną do pracy. W złożonej opinii biegły wskazał, że ustalenie takie uzasadnia przebycie przez wnioskodawczynię choroby nowotworowej, której leczenie wiązało się z przejściem okaleczającego zabiegu mastektomii oraz chemioterapii, a obecnie hormonoterapii. Przebyta choroba i kontynuowane leczenie skutkują koniecznością stałej rehabilitacji i oszczędzania prawej kończyny górnej ze względu na wycięcie węzłów chłonnych pachowych. Powyższe nie pozwala wnioskodawczyni na podjęcie pełnego zatrudnienia.

Analizując przedmiotową opinię biegłego Sąd doszedł do przekonania, że stanowi ona miarodajny i wiarygodny dowód w sprawie, gdyż wydana została przez specjalistę z zakresu onkologii, a ponadto poprzedzona została analizą dokumentacji lekarskiej wnioskodawczyni i jej badaniem. Opinia jest spójna i logiczna oraz należycie uzasadniona. Sąd nie przychylił się do wniosku organu rentowego o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego onkologa, gdyż zarzuty do powyższej opinii sformułowane przez członka komisji lekarskiej ZUS stanowią jedynie polemikę z ustalaniami biegłego. Wbrew twierdzeniom zawartym w piśmie organu rentowego z 10 czerwca 2013r. (k.19 akt sprawy) biegły nie stwierdził, iż częściową niezdolność do pracy u wnioskodawczyni powoduje samo przejście leczenia choroby nowotworowej, ale skutki tego stanu ,tj. wycięcie węzłów chłonnych pachowych, co osłabiło prawą kończynę górną wnioskodawczyni i nakazuje jej oszczędzanie oraz poddawanie się stałej rehabilitacji. Należy podkreślić, że wnioskodawczyni jest z wykształcenia technikiem rolnikiem, ale przez ostatnie osiem lat przed zachorowaniem pracowała jako sprzątaczka. Tego rodzaju praca wymaga sprawności obu rąk i stanowi obciążenie dla osoby, która przeszła zabieg mastektomii wraz z usunięciem węzłów chłonnych i poddawana jest hormonoterapii.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd na podstawie art.477.14§2 kpc zmienił zaskarżoną opinię i ustalił, że wnioskodawczyni przysługuje prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w okresie od 1 stycznia 2013r. do 30 stycznia 2015r.