Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Gz 1/14

POSTANOWIENIE

Dnia 20 stycznia 2014 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział VIII Gospodarczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Elżbieta Kala (spr.)

Sędzia SO Barbara Jamiołkowska

Sędzia SO Marek Tauer

po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2014r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku G. M.

z udziałem obwiązanego (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o udzielenie zabezpieczenia

na skutek zażalenia wnioskodawcy od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 5 grudnia 2013 r. sygn. akt VIII GCo 264/13 postanawia: I. zmienić zaskarżone postanowienie w części w ten sposób, że:

1.  udzielić zabezpieczenia roszczenia uprawnionej G. M. o zapłatę, poprzez zajęcie do łącznej sumy zabezpieczenia, tj. kwoty 26.594,63 zł. (dwadzieścia sześć tysięcy pięćset dziewięćdziesiąt cztery złote sześćdziesiąt trzy grosze) ruchomości obowiązanego znajdujących się w sklepie położonym w O. (gm. S.) przy ul. (...)

2.  postanowieniu w pkt 1 nadać klauzulę wykonalności,

3.  wyznaczyć uprawnionej dwutygodniowy termin (od doręczenia odpisu postanowienia) do wytoczenia powództwa przeciwko obowiązanemu o zapłatę pod rygorem upadku zabezpieczenia.

II. oddalić zażalenie w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dn. 5.12.2013 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy oddalił wniosek G. M. o udzielenie zabezpieczenia.

W uzasadnieniu Sąd Rejonowy wskazał, że wnioskodawczym uprawdopodobniła roszczenie w stosunku do obowiązanej spółki (...) Spółka z o.o w B., jednakże w ocenie sądu nie uprawdopodobniła ona interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. W ocenie Sądu Rejonowego wnioskodawczym ograniczyła się we wniosku wyłącznie do twierdzeń i własnych informacji, że obowiązana spółka przeżywa poważne kłopoty finansowe i że obaj członkowie zarządu obowiązanej przebywają za granicą.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła wnioskodawczym, która wniosła o jego zmianę na podstawie art. 359 §1 k.p.c bądź w trybie art. 395 §2 k.p.c, poprzez orzeczenie zgodnie z wnioskiem i pismem uzupełniającym wniosek z dn. 10.12.2013 r., w którym zaktualizowała wysokość sumy zabezpieczenia określonej we wniosku na kwotę 26.594,63 zł.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że z dokumentów dołączonych do wniosku bezspornie wynika, iż strona pozwana pozostaje w zwłoce z płatnościami poważnej kwoty na rzecz powódki i zaległość ta dalej rośnie. Zdaniem skarżącej Sąd Rejonowy powinien też zwrócić uwagę na fakt, że za członków zarządu występuje ojciec jednego z nich, nieumocowany formalnie w KRS i nie legitymujący się stosownym pełnomocnictwem. Ponadto, twierdzenia wnioskodawczym o problemach finansowych obowiązanej potwierdza okoliczność, że częściowych wpłat na zadłużenie dokonuje ojciec jednego z członków zarządu z prywatnego konta, a później z konta innej firmy.

Sąd Okręgowy zważy] co następuje.

Zażalenie uprawnionej zasługuje na częściowe uwzględnienie.

W myśl art. 730 kpc w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Jak prawidłowo wskazał Sąd Rejonowy, przesłankami umożliwiającymi udzielenie zabezpieczenia są w myśl art. 730 § 1 kpc uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie.

Sąd Rejonowy nie miał wątpliwości co do tego, że roszczenie uprawnionej jest prawdopodobne. Również w ocenie Sądu Okręgowego wskazane we wniosku okoliczności czynią je wiarygodnym, choć oczywiście jego zasadność będzie podlegała merytorycznemu badaniu po złożeniu pozwu.

2

Sąd Okręgowy uznał jednak, że w świetle nowych okoliczności podniesionych przez wnioskodawczynię w zażaleniu oraz twierdzeń i dokumentów przedłożonych przez wnioskodawczynię, wykazała ona również istnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Twierdzenia uprawnionej o sytuacji majątkowej obowiązanego, na którą wpływ mają nieregulowane zobowiązania pieniężne, są w ocenie Sądu okolicznościami świadczącymi o pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorcy i istniejącym zagrożeniu jego niewypłacalnością. Uprawniona przedstawiła m.in. pismo obowiązanej spółki z dn. 25.11.2013 r., w którym przyznała ona, iż zalega z zapłatą na rzecz uprawnionej należności z tytułu zawartej między stronami umowy. Dodatkowo, do zażalenia wnioskodawczym dołączyła stenogramy rozmów telefonicznych jakie przeprowadziła z ojcem jednego z członków zarządu obowiązanej spółki, z których wynika, iż rzeczywiście spółka ma problemy finansowe, nastąpił spadek obrotów, rachunek bankowy spółki jest zablokowany, a z członkami zarządu nie można się skontaktować.

Wszystkie te okoliczności nie wymagały na etapie wniosku o udzielenie zabezpieczenia udowodnienia, lecz wystarczające było ich uprawdopodobnienie, do którego zastosowanie znajduje przepis art. 243 kpc (tak Kodeks Postępowania Cywilnego Komentarz, tom 3, pod red. Tadeusza Erecińskiego, Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis, Warszawa 2006, s. 400-401). Uprawdopodobnienie należy pojmować jako środek zastępczy dowodu w ścisłym znaczeniu, niedający pewności, a wyłącznie prawdopodobieństwo twierdzenia o jakimś fakcie i stanowi odstępstwo od ogólnej reguły dowodzenia twierdzonych faktów na korzyść tej strony, której ustawa zezwala w określonym wypadku na uprawdopodobnienie faktu, na który się powołuje zamiast udowadniania go.

Przedstawione przez uprawnioną stenogramy rozmów telefonicznych i s-emesowych potwierdzające twierdzenia o złej sytuacji finansowej obowiązanego, a także świadomym unikaniu kontaktu z uprawnioną, uznać należało za wystarczająco potwierdzające jej interes prawny przejawiający się jako potrzeba usunięcia zagrożenia albo poważnego utrudnienia osiągnięcia celu postępowania w sprawie. Interes prawny jako przesłanka zabezpieczenia istnieje w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia uprawnionemu "należytej ochrony prawnej", zanim uzyska ochronę definitywną (ostateczną), czyli zanim zostanie osiągnięty cel postępowania w sprawie. Podane przez uprawnioną okoliczności z dużym prawdopodobieństwem świadczą o zachwianiu możliwości spłaty zadłużenia obowiązanego, a tym samym o poważnym zagrożeniu osiągnięcia celu postępowania w sprawie o zapłatę.

Z tych względów wniosek zasługiwał na częściowe uwzględnienie - w zakresie zajęcia ruchomości obowiązanego znajdujących się w sklepie położonym w O. (gm. S.)

3

przy ul. (...), do łącznej kwoty sumy zabezpieczenia, określonej we wniosku i piśmie z dn.10.12.2013 r. uzupełniającym wniosek, równej dochodzonemu roszczeniu powiększonemu o wartość przewidywanych kosztów postępowania. Zgodnie bowiem z art. 736 § 3 zdanie drugie k.p.c, suma zabezpieczenia może obejmować także przewidywane koszty postępowania.

Jednocześnie, brak dokładniejszych danych dotyczących oznaczenia rachunku bankowego prowadzonego dla obowiązanej spółki tj. brak oznaczenia banku, który ten rachunek prowadzi i jego numeru, uniemożliwiał uwzględnienie wniosku w tym zakresie. Dodać należy, że również oznaczenie miejsca w którym znajdują się ruchomości obowiązanego także nie wynika z treści wniosku, a z jego uzasadnienia. Natomiast bliższych danych dotyczących rachunku bankowego uprawniona we wniosku w ogóle nie podała. Dodatkowo, jak wskazała sama skarżąca, częściowych wpłat na jej rzecz obowiązany dokonywał z innych kont niż konta spółki.

Z tych względów Sąd uznał, że drugi z zaproponowanych sposobów określono w sposób na tyle nieprecyzyjny, że nie mógł obecnie podlegać uwzględnieniu.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie przepisu art. 386 § 1 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc oraz art. 730 1 § 1 kpc w zw. z art. 736 § 3 zdanie drugie k.p.c, i art. 747 pkt 1 kpc, należało orzec jak w sentencji.

O częściowym oddaleniu zażalenia orzeczono na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc. Na podstawie art. 743 § 1 kpc, należało z urzędu nadać postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności. Jednocześnie na podstawie art. 733 kpc Sąd wyznaczył uprawnionej termin, w którym powinna wnieść pismo wszczynające postępowanie pod rygorem upadku zabezpieczenia.

4

s-