Sygn. akt III Ca 1067/18
Dnia 24 stycznia 2019 r.
Sąd Okręgowy w (...) III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:
Przewodniczący - Sędzia SO Leszek Dąbek
Protokolant Aldona Kocięcka
po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2019 r. w (...)
na rozprawie
sprawy z powództwa Banku (...) Spółki Akcyjnej w W.
przeciwko J. K.
o zapłatę
na skutek apelacji pozwanej
od wyroku Sądu Rejonowego w (...)
z dnia 21 listopada 2017 r., sygn. akt II C 13/17
1) oddala apelację;
2) zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 900 zł (dziewięćset złotych) z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu odwoławczym.
SSO Leszek Dąbek
Sygn. akt III Ca 1067/18
Powódka Bank (...) Spółka Akcyjna w W. żądała zasądzenia na jej rzecz od pozwanej J. K. kwoty 5.590,25zł, ustawowych odsetek od kwoty 4.997,34zł od dnia 5 07 2016r. oraz zwrotu kosztów procesu.
Uzasadniając żądanie twierdziła, że pozwana nie wywiązała się z łączącej ją z jej poprzednikiem prawnym umowy kredytu.
Sąd Rejonowy (...) sporządził w dniu 5 10 2016r. nakaz zapłaty w' którym polecił pozwanej zapłacić powódce dochodzone należności oraz orzekł o kosztach procesu.
Pozwana J. K. wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym wnosiła o oddalenie powództwa oraz zasądzenie na jej rzecz od powódki zwrotu kosztów procesu.
Zarzuciła, że dochodzone należności uległy przedawnieniu, powódka nie posiada legitymacji do występowania w procesie w charakterze strony powodowej oraz że nie wykazała wysokości dochodzonego roszczenia.
Sąd Rejonowy w (...) w wyroku z dnia 21 11 2017r. uwzględnił powództwo i orzekł o kosztach procesu.
W ustalonym stanie faktycznym w motywach rozstrzygnięcia stwierdził,
że w sprawie bezspornym jest, iż pozwaną łączyła z S. S. Ano - nym w P. Oddział w Polsce z siedzibą w W. unowa o kartę kredytową oraz o serwis bankowości internetowej S. O.. Na podstawie tej umowy kontrahent pozwanej przyznał jej limit kredytowy do kwoty 5.000zł
i podstawa prawną rozstrzygnięcia są postanowienia tej umowy oraz przepisy obowiązujące w dacie zawarcia umowy ustawy z dnia 12 09 2002r. o elektronicznych instrumentach płatniczych. Ocenił, że wysokość dochodzonych należności - za wyjątkiem dochodzonych opłat i prowizji w wysokości 171,36zł - została wykazana w dołączonych do akta sprawy: kopii umowy, potwierdzenia zawarcia transakcji promocyjnej oraz historii rachunku. Wskazał, że przedłożone w toku postępowania dokumenty jednoznacznie potwierdzają następstwo prawne po kontrahencie pozwanej i przyjęcie przez niego ogółu praw i obowiązków wynikają-
cych z zawartą przez pozwaną umowy o kartę kredytową, co podniesiony przez pozwaną braku po stronie powodowej legitymacji czynnej czyni bezzasadnym. Stwierdził, że wskazana powyżej ustawa w art. 6 przewidywała dwuletni termin przedawnienia roszczeń, a postanowienia § XIII umowy przewidywały, że ulega ona rozwiązaniu z upływem dwóch miesięcy - w sytuacji, gdy wypowiedzenia umowy dokonuje Bank - i biegnie on od doręczenia drugiej stronie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Wskazał, że z okoliczności sprawy wynika, że oświadczenie Banku o wypowiedzeniu umowy zostało doręczone pozwanej w dniu 29 02 2016r. w konsekwencji czego umowa została rozwiązana najwcześniej z dniem 29 04 2016r. i do czasu wniesienia pozwu (25 07 2016r.) nie upłynął wskazany powyżej termin przedawnienia roszczeń, co również i ten zarzut pozwanej czyni bezzasadnym. Następnie jako spóźnione - w świetle regulacji art. 217 § 2 k.p.c. - pominął twierdzenia pozwanej, iż O. (...) był uprawniony do zawierania umów w imieniu kontrahenta pozwanej, po czym w konkluzji uznał, że we wskazanym zakresie powództwo - co do zasady - zasługiwało na uwzględnienie.
O kosztach procesu orzekał na podstawie regulacji art. 100 zd. 2 k.p.c. zasadzając je w całości od pozwanej na rzecz powódki.
Orzeczenie zaskarżyła pozwana J. K., która wnosiła
o jego zmianę poprzez oddalenie powództwa w całości oraz zasadzenie na jej rzecz od powódki zwrotu kosztów za obie instancje, bądź uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazania sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
Zarzucił, że przy ferowaniu wyroku naruszono regulacje prawne: art. 316 § 1 k.p.c., art. 233 § 1 k.p.c. i art. 217 § 2 k.p.c. w sposób w niej podany.
Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:
Sąd pierwszej instancji trafnie zakwalifikował roszenia powódki a następnie prawidłowo rozpoznał sprawę i skonstruował prawidłową podstawę faktyczną orzeczenia.
Ustalenia faktyczne składające się na podstawę faktyczną orzeczenia nie były kwestionowane w apelacji i mają podstawę w zebranym w sprawie materiale.
Z tych też względów Sad odwoławczy przyjął ze własne ustalenia faktyczne Sadu pierwszej instancji.
Prawidłowa jest także dokonana przez Sąd Rejonowy ocena prawna ustalonego stanu faktycznego.
Ma ona oparcie w prawidłowo zastosowanych przepisach prawa oraz postanowieniach umowy z dnia 10 08 2013r. wskazanych w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku i Sąd odwoławczy ją w całości podziela i przyjmuje za własną (orzecz. SN z dn. 26 04 1935r. III C 473/34, ZB. Urz. 1935r. nr 12, poz. 496).
W szczególności wbrew zarzutowi apelacji dokonał on ostatecznie prawidłowej oceny prawnej dotyczącej posiadania przez powódkę legitymacji czynnej.
Jakkolwiek bowiem w materiale sprawy brak jest dokumentów świadczących o umocowaniu przez kontrahenta pozwanej O. (...) do zawierania umów w jego imieniu, to jego istnienie pośrednio potwierdza fakt honorowania przez niego zawartej umowy, a gdyby nawet przyjąć, iż takie umocowanie nie istniało w chwili zawarcia umowy, to do jej zawarcia doszło w sposób dorozumiany w następstwie przystąpienia przez niego do jej wykonania.
Sąd Rejonowy Trafnie także ocenił, strona powodowa sprostała ciężarowi dowodu i wykazała - przywołanymi w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku dokumentami - zarówno zasadność jak i wysokość dochodzonych roszczeń.
W tej kwestii należy jedynie podkreślić, że to na pozwanej jako zobowiązanemu do zapłaty, ciążył obowiązek wykazania, że zaspokoiła ona dochodzone należności i w tym celu mogła oraz powinna była zaoferować Sądowi np. dowód z opinii biegłego z zakresu księgowości, który zweryfikowała by prawdziwość informacji zawartych w znajdującej się w aktach sprawy historii rachunku.
Z tego obowiązku się ona nie wywiązała i tym samym obecnie ponosi ona jedynie negatywne konsekwencje swego zaniechania.
Wbrew zatem temu co zarzuca apelacja zaskarżony wyrok odpowiada prawu.
Czyni to apelację bezzasadną w rozumieniu art. 385 k.p.c. i stosownie do zawartej w nim regulacji prowadziło do jej oddalenia.
Reasumując zaskarżony wyrok odpowiada prawu i dlatego apelację pozwanej jako bezzasadną oddalono w oparciu o regulację art. 385 k.p.c.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na mocy regulacji art. 98 § 1 k.p.c. biorąc pod uwagę, że pozwana w całości uległa w tym postępowaniu i powinna zwrócić powódce poniesione przez nią koszty zastępstwa procesowego.
SSO Leszek Dąbek