Sygn. akt II Ca 927/18
Dnia 12 września 2018 roku
Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie:
Przewodniczący: |
SSO Tomasz Szaj – spr. |
Sędziowie: |
SO Marzenna Ernest SO Karina Marczak |
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 września 2018 roku w S.
sprawy z wniosku S. N.
z udziałem M. N.
o wpis w księdze wieczystej (...)
na skutek apelacji wnioskodawcy i uczestniczki od postanowienia Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim z dnia 28 czerwca 2018 roku, Dz,KW (...)
p o s t a n a w i a:
1. umorzyć postępowanie apelacyjne ;
2. zwrócić wnioskodawcy S. N. od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim kwotę 300,- zł (trzysta złotych) połowy opłaty od apelacji;
3. zwrócić uczestniczce M. N. od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim kwotę 300,- zł (trzysta złotych) połowy opłaty od apelacji .
SSO Marzenna Ernest SSO Tomasz Szaj SSO Karina Marczak
Sygn. akt II Ca 927/18
Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2018 roku Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim oddalił wnioski o wpis prawa użytkowania wieczystego, prawa własności budynków oraz hipoteki umownej.
Powyższe orzeczenie zostało zaskarżone apelacjami przez wnioskodawcę oraz uczestniczkę.
Pismami z dnia 31 sieprnia 2018 roku wnioskodawca oraz uczestniczka cofnęli apelacje.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 391 § 2 k.p.c., w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu. Przepis ten przez art. 13 § 2 k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym.
W niniejszej sprawie na skutek cofnięcia apelacji wniesionych przez strony została spełniona dyspozycja wskazanego powyżej przepisu. Brak było podstaw do kwestionowania skuteczności złożonego przez stronę oświadczenia o cofnięciu apelacji. Strona może zrezygnować z zaskarżenia orzeczenia także po wniesieniu środka odwoławczego, gdyż rezygnacja taka należy do uprawnień procesowych strony, z których może ona korzystać zgodnie z zasadą dyspozycyjności. Nie ma bowiem w kodeksie postępowania cywilnego, poza wyraźnie przewidzianymi wyjątkami (art. 469 k.p.c.) uregulowania określającego warunki dopuszczalności cofnięcia apelacji oraz wprowadzającego kontrolę sądu wymienionej czynności procesowej strony. W takim stanie rzeczy wola strony skarżącej ma znaczenie rozstrzygające.
Cofnięcie apelacji nie podlega kontroli sądu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., III CZP 6/00, postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2007 r., V CSK 346/07 ), według zasad przewidzianych w art. 203 k.p.c. Odesłanie zawarte w art. 391 §2 k.p.c. dotyczące orzekania, jak przy cofnięciu pozwu, dotyczy tylko orzekania o kosztach.
Czynnością cofnięcia apelacji Sąd Okręgowy jest związany, a jej konsekwencją jest umorzenie postępowania apelacyjnego, na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 391 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. zawarte w pkt 1., a tym samym uprawomocnienie orzeczenia pierwszej instancji.
Orzeczenie o zwrocie uiszczonych kosztów sądowych uzasadnia art. 79 ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, albowiem apelacje zostały cofnięte przed rozpoczęciem posiedzenia. Uzasadnia to zwrot połowy opłaty od apelacji. Brak jest podstaw do zwrotu całej opłaty, albowiem zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy zwrot całej opłaty uiszczonej od apelacji może nastąpić jeżeli cofnięcie nastąpiłoby przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom. W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy przesłał stronom odpisy wniesionych apelacji w dniu 2 sierpnia 2018 roku, tak więc brak jest podstaw do zwrotu całej opłaty.
SSO Marzenna Ernest SSO Tomasz Szaj SSO Karina Marczak
Zarządzenia:
1. odnotować, zakreślić;
2. doręczyć:
- pełnomocnikowi wnioskodawcy
- pełnomocnikowi uczestniczki
3. akta zwrócić;
12.09.2018