Sygn. akt II S 43/19
Dnia 14 sierpnia 2019r.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny w składzie:
Przewodniczący: Sędzia Zdzisław Pachowicz (spr.)
Sędziowie: Witold Franckiewicz
Maciej Skórniak (del.)
po rozpoznaniu skargi z dnia 29 lipca 2019r. wniesionej przez skazanego P. G.
na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki – postępowanie przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt V Kow- wz 1862/19 w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia
na podstawie art. 430 § 1 kpk oraz art. 623 § 1 kpk w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 75)
p o s t a n o w i ł
I. skargę skazanego P. G. na przewlekłość postępowania pozostawić bez rozpoznania;
II. zwolnić skarżącego od opłaty, obciążając Skarb Państwa kosztami postępowania w sprawie.
W dniu 1 sierpnia 2019r. do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wpłynęła skarga skazanego P. G. na przewlekłość postępowania wykonawczego prowadzonego przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt V Kow - wz 1862/19 w przedmiocie udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Skarżący wniósł o stwierdzenie przewlekłości w tym postępowaniu oraz o zasądzenie sumy pieniężnej w wysokości 7 000 zł.
Sad Apelacyjny zważył, co następuje:
Od dnia 6 stycznia 2017r. skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki nie przysługuje w sprawach, o których mowa w art. 1 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy), chyba że dotyczą one obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki orzeczonej na rzecz pokrzywdzonego (art. 2 ust. 1b ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki). Skoro zatem postępowanie, którego stwierdzenia przewlekłości domaga się skarżący jest uregulowane w Kodeksie karnym wykonawczym (oddział 11), ale nie dotyczy w/w kwestii, gdyż za przedmiot ma warunkowe przedterminowe zwolnienie, to wniesienie przez niego skargi na przewlekłość uznać należy za niedopuszczalne.
W konsekwencji na podstawie art. 430 § 1 kpk w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity: Dz.U. z 2016r. poz. 1256) skargę skazanego pozostawić należało bez rozpoznania.
Z uwagi na okoliczność, że w świetle położenia finansowego skarżącego uiszczenie opłaty od skargi byłoby dla niego zbyt uciążliwe, w oparciu o treść art. 623 § 1 kpk w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity: Dz.U. z 2016r. poz. 1256) został on zwolniony od jej uiszczenia.
Mając powyższe na względzie, postanowiono jak na wstępie.
Witold Franckiewicz Zdzisław Pachowicz Maciej Skórniak