Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 3/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 stycznia 2020 roku

Sąd Rejonowy w Giżycku w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – SSR Elżbieta Domagalska

Protokolant – sekr. Anna Rogojsza, st. sekr. sąd. Anna Żebrowska, st. sekr. sąd. Urszula Ekstowicz

w obecności Prokuratora --------

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15.05.2019r., 18.09.2019r., 02.12.2019r., 13.01.2020r. sprawy

A. G.

syna S. i J. zd. C.

ur. (...) w R.

oskarżonego o to, że:

W dniu 17 maja 2018 roku, w R. przy ul. (...), wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, poprzez uderzanie pięściami po twarzy oraz kopanie nogami po całym ciele wziął udział w pobiciu K. K. oraz Ł. D., w wyniku czego K. K. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej ramienia i uda lewego, stłuczenia głowy, stłuczenia brzucha oraz stłuczenia kończyn dolnych i górnych, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni a Ł. D. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej brody, stłuczenia okolicy czołowej głowy oraz stłuczenia okolicy barku, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni, przy czym naraził obu pokrzywdzonych na nastąpienie skutku określonego w art. 156§1 kk

tj. o czyn z art. 158§1 kk

1.  Oskarżonego A. G. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z tym, że ustala, iż oskarżony naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku określonego w art. 156§1 pkt 2 kk w postaci choroby realnie zagrażającej życiu i za to na podstawie art. 158§1 kk skazuje go na karę 10 (dziesięć) miesięcy pozbawienia wolności.

2.  Na podstawie art. 627 kpk oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych (t.j. Dz. U. z 1983r., Nr 49 poz. 223 z późn. zm.) zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem opłaty sądowej oraz pozostałe koszty sądowe w kwocie 470 (czterysta siedemdziesiąt) złotych.

WZÓR FORMULARZA UZASADNIENIA WYROKU SĄDU PIERWSZEJ INSTANCJI,

TYM WYROKU NAKAZOWEGO (UK 1)

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK 3/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1. USTALENIE FAKTÓW

1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. G.

W dniu 17 maja 2018r. w R. przy ul. (...), wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, poprzez uderzanie pięściami po twarzy oraz kopanie nogami po całym ciele wziął udział w pobiciu K. K. oraz Ł. D., w wyniku czego K. K. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej ramienia i uda lewego, stłuczenia głowy, stłuczenia brzucha oraz stłuczenia kończyn dolnych i górnych, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni, a Ł. D. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej brody, stłuczenia okolicy czołowej głowy oraz stłuczenia okolicy barku, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni, przy czym naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku określonego w art. 156§1 pkt 2 kk w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, tj. czyn z art. 158§1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. A. G. w dniu 17 maja 2018r. w R. przy ul. (...), wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, poprzez uderzanie pięściami po twarzy oraz kopanie nogami po całym ciele wziął udział w pobiciu K. K. oraz Ł. D..

2. W wyniku pobicia K. K. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej ramienia i uda lewego, słuczenia głowy, stłuczenia brzucha oraz stłuczenia kończyn dolnych i górnych, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni.

3. W wyniku pobicia Ł. D. doznał obrażeń ciała w postaci rany szarpanej brody, stłuczenia okolicy czołowej głowy oraz stłuczenia okolicy barku, naruszających czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni.

4. Naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku określonego w art. 156§1 pkt 2 kk w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.

-zeznania K. K.

-zeznania Ł. D.

-zeznania K. K.

-zeznania Ł. D.

-opinia biegłego M. S.

-karta informacyjna pacjenta (...) w M.

-zeznania Ł. D.

-zeznania K. K.

- opinia biegłego M. S.

-karta informacyjna pacjenta (...) w M.

-opinia biegłego M. S.

k.137-138, 4-5v, 21-22

k.135-136, 9-13v, 23-24

k.137-138, 4-5v

k.135-136, 9-13v

k.32

k.26

k.135-136, 9-13v

k.137-138, 4-6v

k.30

k.26

k.30 i 32

1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

     

     

     

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

     

     

     

2. OCENA DOWODÓW

2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1, 2, 3.

1, 2, 3.

2, 3, 4.

2, 3.

zeznania świadka Ł. D.

zeznania świadka K. K.

opinia biegłego M. S.

karta informacyjna pacjenta (...) w M.

Zeznania tego świadka były jasne, spójne, nie zawierały żadnych treści wskazujących na ich nieszczerość, korespondowały z zeznaniami świadka K. K., opinią biegłego M. S. i kartą informacyjną pacjenta (...) w M..

Zeznania tego świadka były jasne, spójne, nie zawierały żadnych treści wskazujących na ich nieszczerość, korespondowały z zeznaniami świadka Ł. D., opinią biegłego M. S. i kartą informacyjną pacjenta (...) w M..

Opinia ta była jasna, pełna, została wydana przez specjalistę z zakresu medycyny, jej treść nie budziła żadnych wątpliwości i nie była kwestionowana przez strony.

Dokumenty te zostały sporządzone przez uprawnioną osobę, treść ich nie budziła wątpliwości i nie były kwestionowane przez strony.

2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów

(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia

dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt

1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1, 2, 3, 4.

1.

1, 2, 3.

1, 2, 3.

1, 2, 3.

wyjaśnienia oskarżonego A. G.

zeznania świadka M. Ś.

zeznania świadka M. P.

karta informacyjna (...) w G.

nagranie z płyty CD dotyczące zgłoszenia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (...)- (...) Urzędu Wojewódzkiego w O.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego, bo były zmienne, zawierały wewnętrzne sprzeczności, których oskarżony nie potrafił przekonująco i logicznie wyjaśnić, stały w sprzeczności z zeznaniami świadków K. K. i Ł. D., które były spójne, logiczne i korespondowały ze sobą dając obraz przebiegu zdarzenia.

Sąd nie dał wiary zeznaniom tego świadka, bo przedstawiony przez niego przebieg zdarzenia stoi w ewidentenej sprzeczności zarówno z zeznaniami pokrzywdzonych jak i wyjaśnieniami oskarżonego, który twierdził, że to właśnie M. Ś. bił i kopał pokrzywdzonych, a z zeznań tego świadka wynika, że był na miejscu zdarzenia i nie brał udziału w pobiciu pokrzywdzonych ani też nie widział tam innej osoby, która wspólnie z oskarżonym dokonała tego pobicia.

Nic istotnego nie wniosły dla rozstrzygnięcia sprawy.

Dotyczyła pobytu oskarżonego w dniu 14.10.2018r. w (...) w G. i niczego istotnego nie wniosła do rozstrzygnięcia sprawy.

Nic istotnego nie wniosło dla rozstrzygnięcia sprawy.

3. PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia

z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna

skazania albo warunkowego

umorzenia postępowania

zgodna z zarzutem

1.

A. G.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z treścią art. 158§1 kk odpowiedzialności karnej podlega ten, kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienia skutku określonego w art. 156§1 kk lub w art. 157§1 kk. Wyczerpanie znamion tego przestepstwa może nastąpić tylko w konfiguracji wieloosobowej. Wymagane jest uczestnictwo przynajmniej trzech osób dla przyjęcia bójki, a dla przyjęcia pobicia co najmniej dwóch sprawców. Do porozumienia między sprawcami może dojść w każdej formie, nawet w sposób dorozumiany. Jak wykazało postępowanie dowodowe, oskarżony A. G. działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą wziął udział w pobiciu K. K. i Ł. D. powodując u nich obrażenia ciała naruszające czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni przy czym naraził obu pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku określonego w art. 156§1 pkt 2 kk w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Oskarżony zachowaniem swym wypełnił znamiona przestępstwa z art. 158§1 kk. Czynu tego dopuścił się umyślnie o czym świadczą okoliczności zdarzenia. Jest on osobą dorosłą i poczytalną, więc w pełni zdawał sobie sprawę ze swego zachowania.

3.2. Podstawa prawna

skazania albo warunkowego

umorzenia postępowania

niezgodna z zarzutem

     

     

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

     

3.3. Warunkowe umorzenie
postępowania

     

     

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

     

3.4. Umorzenie postępowania

     

     

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

     

3.5. Uniewinnienie

     

     

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

     

4. KARY, ŚRODKI KARNE, PRZEPADEK, ŚRODKI KOMPENSACYJNE
I ŚRODKI ZWIĄZANE Z PODDANIEM SPRAWCY PRÓBIE

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. G.

1.

1.

Wymierzając karę 10 miesięcy pozbawienia wolności uwzględniono:

wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonego, jego zachowanie nie znajduje żadnego zasługującego na usprawiedliwienie powodu, rozmiar doznanych obrażeń przez pokrzywdzonych wskazuje, że działał z dużą agresją, czynu dopuścił się w miejscu publicznym, ilość obrażeń odniesionych przez pokrzywdzonych i ich skutki dla zdrowia, dotychczasową karalność oskarżonego.

5. INNE ROZSTRZYGNIĘCIA ZAWARTE W WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku
odnoszący się
do przypisanego
czynu

Przytoczyć okoliczności

     

     

     

     

6. INNE ZAGADNIENIA

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia, a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

     

7. KOSZTY PROCESU

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2.

W myśl art. 627 kpk od skazanego w sprawach z oskarżenia publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa. Koszty sądowe zgodnie z treścią art. 616§2 kpk obejmują opłaty oraz wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania. Stosownie do treści art. 627 kpk oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych (t.j. Dz. U. z 1983r., Nr 49 poz. 223 z późn. zm.) zasądzono od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 180 zł tytułem opłaty sądowej oraz pozostałe koszty sądowe w kwocie 470 zł, która to kwota objęła doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu przygotowawczym i sądowym (tj. łącznie 40 zł), informację z KRK (k.45, 112, 127, 150, tj. łącznie 120 zł) i należności biegłego (k.31, 33, tj. łącznie 310 zł). Sytuacja majątkowa, rodzinna i wysokość osiąganych dochodów wskazuje, że oskarżony jest w stanie zapłacić powyższe koszty sądowe i nie będzie to dla niego zbyt uciążliwe.

8. PODPIS