Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 29 listopada 2019 r.

w części dotyczącej kary i odnośnie oskarżonego który złożył wniosek o uzasadnienie, zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k. i art. 423 § 1a k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 634/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

P. M.

W dniu 7 czerwca 2019 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w L. G. K. i D. B. pełnili służbę patrolową w L.. Około godziny 14-ej zauważyli zaparkowany przy skrzyżowaniu ul. (...) i ul. (...) w L. samochód marki M., w środku siedział kierowca i pasażer. Policjanci postanowili sprawdzić dlaczego zaparkowali oni samochód w tym miejscu, podeszli do nich i przystąpili do legitymowania. Kierowcą pojazdu był oskarżony P. M., a pasażerem M. W.. Obydwaj zaczęli zachowywać się nerwowo, policjanci polecili im by wysiedli z samochodu, celem jego przeszukania. Oskarżony nie zastosował się do tego polecenia, wówczas policjant G. K. użył siły fizycznej by wyciągnąć go z samochodu. Oskarżony wtedy naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji G. K. poprzez odpychanie go i kilkukrotne kopnięcie go w okolice kolan. Pokrzywdzony nie doznał obrażeń ciała, ale odczuwał ból. Podczas tej interwencji oskarżony stosował przemoc fizyczną w postaci odpychania wobec D. B. oraz odpychania i kilkukrotnego kopnięcia w nogi w okolice kolan G. K., celem zmuszenia ich do zaniechania wykonywania prawnej czynności służbowej związanej z zatrzymaniem, podczas i w związku z pełnieniem przez wyżej wymienionych pokrzywdzonych obowiązków służbowych.

2.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

2.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I. art. 222 § 1 k.k.

II. art. 224 § 2 k.k.

P. M.

P. M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Naruszenie nietykalności cielesnej G. K. miało miejsce podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. Pokrzywdzony był ubrany w mundur policjanta, w miejscu gdzie znajdował się oskarżony było jasno, oskarżony wiedział, że zaatakował fizycznie funkcjonariusza Policji. Zatem czyn oskarżonego należy zakwalifikować jako przestępstwo określone w art. 222 § 1 k.k.

Gdy policjanci chcieli wyciągnąć oskarżonego z samochodu ten stosował siłę fizyczną, poprzez odpychanie D. B. i kopanie G. K.. Celem działania oskarżonego było wzbudzenie przestrachu w pokrzywdzonych i zmuszenie ich w ten sposób do odstąpienia od zatrzymania go. Oskarżony poprzez to zachowanie dopuścił się czynu stypizowanego w art. 224 § 2 k.k.

3.  KARY, Środki Karne, Przepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

P. M.

I.

II.

III.

100 stawek dziennych grzywny

100 stawek dziennych grzywny

150 stawek dziennych grzywny

Stopień winy oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, okazane lekceważenie porządku prawnego i użytą przemoc fizyczną. Niewątpliwie każdy z przypisanych oskarżonemu czynów był społecznie szkodliwy w znacznym stopniu, ze względu na umyślne działanie z zamiarem bezpośrednim.

Oskarżony ma 20 lat, jest kawalerem, nie ma nikogo na utrzymaniu, zdobył wykształcenie średnie, pozostaje na utrzymaniu matki, nie był karany (k.32).

Kara powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych oraz wskazywanie, że zasady współżycia społecznego i obowiązujące normy prawne powinny skutecznie chronić mienie przed nieuprawnionym dostępem innych osób.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim nagminność przestępstw przeciwko instytucjom publicznym. Okolicznością łagodzącą wobec oskarżonego jest niewątpliwie wcześniejsza niekaralność (k.32).

Uwzględniając powyższe okoliczności uznać należy, że karami adekwatnymi, sprawiedliwymi i zdolnymi powtrzymać oskarżonego od ponawiania podobnych czynów, a jednocześnie koniecznymi do należytego kształtowania w społeczeństwie szacunku dla porządku prawnego powinny być kary zaproponowane przez oskarżonego (k.52).

Należy zwrócić uwagę, że kary uzgodnione przez strony zostały określone w dolnych granicach wymiaru kar i niewątpliwie są dla niego łagodne. Kara łączna powinna być orzeczona przy uwzględnieniu, że przypisane oskarżonemu przestępstwa były popełnione tego samego dnia. Kara łączna 150 stawek dziennych należycie uwzględnia dopuszczenie się przez oskarżonego dwóch przestępstw i ich podobny charakter.

Wysokość jednej stawki została jednolicie ustalona na kwotę 10 złotych, gdyż oskarżony nie ma swoich dochodów i pozostaje na utrzymaniu rodziców.

4.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAWARTE w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

P. M.

V.

Zaliczenie okresu zatrzymania na poczet kary

Obligatoryjne.

7.  Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VIII.

Oskarżony zgodził się uiścić koszty sądowe, a ich uiszczenie powinno wzmocnić w nim szacunek do porządku prawnego.

5.  1Podpis