Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 4716/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20 września 2019 r. , znak (...)- (...)- (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił I. T. prawa do zmiany renty inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie koncentracyjnym ( (...)) przyznanej decyzją z dnia 19 października 1977 r. na rentę inwalidy wojennego ( (...)).

/decyzja k.205 – 205 odwrót akt ZUS/

W dniu 18 października 2019 r. pełnomocnik I. T. złożył w jej imieniu odwołanie od ww. decyzji wnosząc o jej zmianę poprzez zmianę symbolu renty inwalidy wojennego ( skarżącej) z dotychczasowego (...) na symbol (...) oraz dokonanie korekty wpisu w Książeczce Inwalidy Wojennego ( skarżącej) na ,, pobyt w obozie koncentracyjnym w związku z działalnością kombatancką”.

/odwołanie k.3 – 5/

W odpowiedzi na odwołanie pełnomocnik organu rentowego wniósł o jego oddalenie.

/odpowiedź na odwołanie k.28 – 28 odwrót/

I. T. zmarła 11 maja 2020 r.

/zaświadczenie k.51 – 52/

Sąd Okręgowy w Łodzi zważył, co następuje:

Postępowanie podlegało umorzeniu.

W niniejszej sprawie I. T. wystąpiła o zmianę renty inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie koncentracyjnym ( (...)) przyznanej decyzją z dnia 19 października 1977 r. na rentę inwalidy wojennego ( (...)). Co jednak istotne , stosownie do ogólnych zasad , żądanie takie – jako prawo ściśle związane z jej osobą – nie podlega dziedziczeniu (art. 922 § 2 k.c.). Świadczenia emerytalne nie są bowiem dziedziczne, a zatem nie jest możliwe wstąpienie następców prawnych do niniejszego postępowania.

W takim wypadku postępowanie podlega umorzeniu na podstawie art. 355 k.p.c. Z chwilą bowiem śmierci powoda i niemożności wstąpienia w jego miejsce innej osoby w charakterze następcy prawnego niedopuszczalne staje się nie tylko dalsze kontynuowanie postępowania procesowego z udziałem tylko jednej strony, ale również niedopuszczalne staje się wydanie w takiej sytuacji wyroku.

S.B.