Dnia 21 lipca 2020 r.
Sąd Apelacyjny w Szczecinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w osobie sędziego Urszuli Iwanowskiej, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2020 r., w S., na posiedzeniu niejawnym,
sprawy z odwołania K. S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S.
o przeliczenie emerytury,
na skutek apelacji ubezpieczonej od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. akt VI U 2484/19
postanawia: odrzucić apelację.
Urszula Iwanowska
Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie K. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. z dnia 12 września 2019 r. Wyrok został ogłoszony na rozprawie, w której uczestniczyła ubezpieczona. Przewodniczący pouczył K. S. o prawie do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku oraz o przysługującej od tego wyroku apelacji oraz sposobie i warunkach jej złożenia.
W dniu 3 lipca 2020 r. K. S. złożyła apelacje od powyższego wyroku domagając się jego zmiany i ponownego przeliczenia emerytury.
Sąd Apelacyjny rozważył, co następuje:
Apelacja podlegała odrzuceniu jako niedopuszczalna.
Na wstępie wyjaśnić należy, że zgodnie z treścią art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Z cytowanej regulacji wynika więc, że termin dwutygodniowy do wniesienia apelacji otwiera się dopiero z dniem doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Jednocześnie art. 331 § 1 k.p.c. stanowi, że wyrok z pisemnym uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zgłosiła wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Natomiast w myśl art. 373 § 1 k.p.c., sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie Sąd Okręgowy na rozprawie w dniu 29 czerwca 2019 r. ogłosił wyrok przez odczytanie sentencji oraz pouczył ubezpieczoną, że uzasadnienie pisemne ogłoszonego wyroku zostanie jej doręczone, jeżeli takie żądanie zgłosi w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia wyroku, tj. do dnia 6 lipca 2020 r., oraz że apelację wnosi się w terminie dwutygodniowym od otrzymania orzeczenia z uzasadnieniem, a warunkiem wniesienia apelacji jest złożenie w terminie wniosku o uzasadnienie orzeczenia (nagranie rozprawy z dnia 29 czerwca 2020 r.).
W niniejszej sprawie ubezpieczona, pomimo stosownego pouczenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku z dnia 29 czerwca 2020 r. nie złożyła, wywodząc apelację wprost. Apelację tę na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów – odmiennie niż to miało miejsce w stanie prawnym sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1469) – uznać należało za niedopuszczalną i dlatego na podstawie art. 373 k.p.c. podlegała ona odrzuceniu.
sędzia Urszula Iwanowska