Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKo 115/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 lipca 2015 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SA Piotr Mirek

Protokolant: Magdalena Bauer

przy udziale Prokuratora Prok. Apel. Dariusza Wiory

po rozpoznaniu w sprawie A. W. (W.)

wniosku Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach

o przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Katowicach

na podstawie art. 25 § 2 k.p.k.

p o s t a n a w i a

wniosek uwzględnić i przekazać sprawę do rozpoznania

Sądowi Okręgowemu w Katowicach.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 6 lipca 2015 roku Sąd Rejonowy Katowice-Wschód
w Katowicach zwrócił się do tutejszego Sądu o przekazanie w trybie art. 25 § 2 k.p.k. sprawy o sygnaturze V K 435/13 przeciwko oskarżonemu A. W. do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Katowicach, jako sądowi pierwszej instancji.

Uzasadniając powyższy wniosek Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach wskazał, że sprawa oskarżonego jawi się jako szczególnie zawiła, a wynika to z jej wielowątkowego charakteru, skomplikowanego i złożonego sposobu realizacji czynów, jakich popełnienie zarzuca się oskarżonemu, wymagającego złożonej oceny prawnej i wnikliwej analizy wieloaspektowych relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Sąd Rejonowy zwrócił również uwagę na potrzebę dla prawidłowego jej merytorycznego rozpoznania posiadania wiedzy z zakresu księgowości, podatków, przeprowadzenia dowodów
z obszernych opinii biegłych właśnie z zakresu księgowości, a nadto przesłuchania około 200 świadków.

W ocenie sądu zakres koniecznego do przeprowadzenia postępowania dowodowego determinuje jej rozpoznanie przez sędziów o większym doświadczeniu zawodowym
i życiowym, co powoduje konieczność przekazania niniejszej sprawy Sądowi Okręgowemu, jako sądowi pierwszej instancji.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Przepis art. 25 § 2 k.p.k., pozwalający na przekazanie sprawy do rozpoznania sądowi okręgowemu jako sądowi pierwszej instancji, jest normą o charakterze szczególnym, jako że stanowi odstępstwo od ogólnych reguł właściwości sądu. Jako taki może być stosowany jedynie w wyjątkowych wypadkach, gdy szczególne względy uzasadniają taką decyzję
a zwłaszcza, gdy jest to celowe z powodu szczególnej wagi lub zawiłości sprawy.

Sprawa przeciwko A. W. ma charakter zawiły i to przede wszystkim z uwagi na materię jakiej postępowanie dotyczy. Przypomnieć należy, iż dotyczy wyłudzania podatku akcyzowego i podatku VAT w wyniku czego Skarb Państwa miał ponieść wielomilionowe straty, przestępstw prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu paliwami płynnymi, jak i brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W proceder wyłudzania akcyzy, podatku VAT i prania brudnych pieniędzy zaangażowanych była znaczna liczba podmiotów o wzajemnych powiązaniach.

W przedmiotowej sprawie koniecznym więc będzie przeanalizowanie skomplikowanego i złożonego sposobu realizacji czynów jakich popełnienie zarzuca się oskarżonemu, dokonanie wymagających złożonej oceny prawnej oraz wnikliwej analizy wieloaspektowych relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi, jakie były wykorzystywane do popełnienia czynów będących przedmiotem rozpoznania. Nadto, odtworzenie licznych operacji bankowych i relacji między poszczególnymi podmiotami, przeprowadzenie dowodów z opinii biegłych z zakresu księgowości, których analiza będzie wymagała wiedzy specjalistycznej opartej o doświadczenie, zdobyte w toku orzekania w tego rodzaju sprawach.

Dla prawidłowego merytorycznego sprawy, niezbędna będzie zatem również wiedza
z zakresu księgowości i podatków, i szczegółowa wykładnia przepisów prawa, w tym tych z zakresu podatków, które często są wskazywane jako niezwykle skomplikowane, niejasne, i trudne w tej wykładni.

Nie bez znaczenia jest także i to, że oskarżonemu postawiono zarzuty popełnienia czynów z art. 299 k.k. Te występki ustawodawca przekazał obecnie do właściwości rzeczowej sądu okręgowego kierując się tym, aby sprawy gospodarcze o wyjątkowo skomplikowanym charakterze czy znaczeniu, były rozpoznawane przez sądy okręgowe jako sądy właściwe rzeczowo.

Niewątpliwie więc rację ma Sąd wnioskujący, iż charakter postawionego oskarżonemu zarzutu i złożona materia prawna wymagająca analizy wielu zagadnień nie tylko prawnych, ale i o aspekcie ekonomicznym musi determinować rozpoznanie sprawy przez sędziów
z większym doświadczeniem zawodowym i życiowym.

Za uwzględnieniem wniosku przemawia również fakt przekazania przez Sąd Apelacyjny w Katowicach Sądowi Okręgowemu w Katowicach sprawy pozostałych oskarżonych: J. F., J. J. i A. Ż., których zarzuty są oparte o ten sam materiał dowodowy.

Powyższe argumenty przemawiają za przekazaniem niniejszej sprawy, w trybie art. 25 § 2 k.p.k., Sądowi Okręgowemu, jako właściwemu rzeczowo.

Z tych względów Sąd Apelacyjny orzekł, jak w części dyspozytywnej postanowienia.