Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 1265/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 kwietnia 2019 r.

Sąd Rejonowy w Gdyni I Wydział Cywilny:
Przewodniczący: SSR Tadeusz Kotuk
Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Szymańska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 r. w G. sprawy z powództwa M. K. przeciwko R. S.

o nakazanie

I.  nakazuje pozwanej R. S., aby złożyła powódce M. K. rachunek z zarządu nieruchomością wspólną, objętą księgami wieczystymi: (...) i (...) za lata: 2015, 2016, 2017 i 2018 – w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się niniejszego wyroku;

II.  zasądza od powódki M. K. na rzecz pozwanej R. S. kwotę 107 zł (sto siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu.


Sygn. akt I C 1265/18

UZASADNIENIE

1.  Uzasadnienie postanowienia z dnia 4 kwietnia 2019 r. oddalającego wniosek o zmianę trybu postępowania (art. 222 zdanie drugie k.p.c.).

Na rozprawie pełnomocnik pozwanej wniósł o zmianę trybu postępowania na nieprocesowy i przekazanie niniejszej sprawy do toczącego się postępowania w przedmiocie zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości (k. 21).

Zdaniem Sądu wniosek jest niezasadny. Zakres przedmiotowy niniejszego procesu nie jest objęty uregulowaniem normy z art. 618 § 1 i § 2 k.p.c. Roszczenie o nakazanie złożenia rachunku z zarządu nieruchomością wspólną nie jest roszczeniem z tytułu posiadania rzeczy w rozumieniu art. 618 § 1 k.p.c. , lecz obowiązkiem prawnym o charakterze informacyjnym, z którego dopiero mogą wynikać roszczenia związane z posiadaniem rzeczy wspólnej. Istnieje ono więc jak gdyby na „przedpolu” roszczeń związanych z posiadaniem rzeczy wspólnej.

2.  Rozstrzygnięcie co do meritum

Powództwo zostało uznane w całości przez pełnomocnika pozwanej na rozprawie. Ponieważ nie stwierdza się negatywnych przesłanek uznania powództwa, wiąże ono sąd w myśl art. 213 § 2 k.p.c. in principio. Uznanie powództwa oznacza, że fakty przytoczone w pozwie są prawdziwe, tj. strony są współwłaścicielami rzeczy (nieruchomość objęta księgą wieczystą (...)), pozwana w latach 2015-2018 wykonywała zarząd rzeczą wspólną i jak dotąd nie złożyła powódce rachunku z zarządu.

Mając powyższe na uwadze powództwo uwzględniono w całości na mocy art. 208 k.c. (punkt I. sentencji).

3.  Koszty

O kosztach orzeczono jak w punkcie II. sentencji na mocy art. 101 k.p.c. Pozwana przy pierwszej czynności procesowej uznała powództwo, a jednocześnie strona powodowa nie wykazała, że w fazie przedprocesowej zwracała się do pozwanej o złożenie rachunku z zarządu i wyznaczyła jej odpowiedni termin ( vide art. 208 k.c.), który do chwili wniesienia pozwu upłynął bezskutecznie. W oparciu o zgromadzony materiał nie da się więc stwierdzić, że pozwana dała powód do wytoczenia powództwa. Na zasądzone od powódki koszty składa się: opłata za czynności adwokackie w stawce minimalnej (90 zł, § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie, ze zm.) oraz opłata skarbowa od pełnomocnictwa (17 zł).