Sygn. akt: I Co 94/21
Dnia 16 kwietnia 2021 r.
Sąd Rejonowy w Giżycku I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSR Janusz Supiński |
po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2021 r. w Giżycku na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku Z. B., H. B.
z udziałem Szpital (...) sp. z o.o. w G.
o zawezwanie do próby ugody
postanawia:
odrzucić wniosek.
Sygn. akt I Co 94/21
Wnioskodawcy Z. B. i H. B. wnieśli o zawezwanie uczestnika postępowania Szpitala (...) Sp. z o.o. w G. do próby ugodowej w sprawie o zapłatę kwoty 100.000 zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za szkodę powstałą w dniu 07.03.2018r. wskutek śmierci S. B..
W toku wstępnych czynności sprawdzających Sąd ustalił, że uczestnik postępowania Szpital (...) Sp. z o.o. w G. znajduje się w stanie upadłości. Postanowieniem bowiem Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 20.03.2020r. w sprawie V GU 19/20 ogłoszono upadłość uczestnika postępowania (vide odpis KRS).
„Po ogłoszeniu upadłości z powództwem (wnioskiem) o rzecz lub prawo należące do masy upadłości może wystąpić tylko syndyk, przy czym może on to uczynić bez przeszkód w każdym czasie (sam upadły nie mógłby zgłosić tego powództwa, nawet gdyby żądał spełnienia świadczenia do rąk syndyka). Dochodzenie natomiast roszczeń przeciwko masie upadłości jest zróżnicowane w zależności od ich charakteru:
1) wierzytelności ulegające zgłoszeniu do masy upadłości mogą być w czasie trwania upadłości dochodzone tylko w trybie przewidzianym w przepisach art. 236 i nast. PrUp, a dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego – przeciwko samemu upadłemu (art. 263 z zastrzeżeniem przepisów art. 369 i 370a–370f PrUp);
2) rzeczy i prawa ulegające wyłączeniu z masy upadłości mogą być dochodzone przeciwko syndykowi w czasie trwania upadłości, jednak dopiero po wyczerpaniu trybu przewidzianego w przepisach art. 73 i art. 74 ust. 1 PrUp (zob. w szczególności uwagi do art. 73, Nb 2 i 3);
3) wierzytelności przeciwko masie upadłości jako takiej, a więc powstałe już po ogłoszeniu upadłości (zob. uwagi do art. 236 ust. 4 PrUp), mogą być dochodzone bez przeszkód, bez potrzeby zgłaszania ich do masy upadłości;
4) prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości należącej do upadłego nie mogą być dochodzone w procesie, chyba że postępowanie zostało wszczęte przed ogłoszeniem upadłości (zob. Nb 1 pkt 6)” [tak: S. G., Prawo upadłościowe [w:] S. G., Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz. Wyd. 12, W. 2020, L./El].
Mając zatem na uwadze fakt, że roszczenie kierowane przez wnioskodawców podlega zgłoszeniu do masy upadłości, a dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego może być kierowane przeciwko samemu upadłemu, stwierdzić należy, że uczestnik postępowania nie posiada zdolności sądowej, a ów brak prowadzi do stwierdzenia niedopuszczalności drogi sądowej w obecnym kształcie. Stąd też, na podstawie art. 199 § 1 pkt 3 kpc, należało orzec jak w postanowieniu.