Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACa 1095/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 listopada 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Krakowie – Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Paweł Rygiel

Sędziowie:

SSA Maria Kus-Trybek

SSA Barbara Górzanowska

Protokolant:

st.sekr.sądowy Barbara Piaszczyk

po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2012 r. w Krakowie na rozprawie

sprawy z powództwa Syndyka Masy Upadłości (...) S.A. w K.

przeciwko (...) Serwis Sp. z o.o. w W.

o ustalenie prawa własności budynków

na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Gospodarczego w Krakowie z dnia 24 lipca 2012 r. sygn. akt IX GC 590/11

oddala apelację i zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 5.400zł ( pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem kosztów postępowania apelacyjnego.

Sygn. akt I ACa 1095/12

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 lipca 2012r Sąd Okręgowy – Sąd Gospodarczy w Krakowie po rozpoznaniu sprawy z powództwa Syndyka Masy Upadłości (...) S.A. w K. przeciwko (...) Serwis Sp. z o.o. w W. o ustalenia prawa własności budynków oddalił powództwo i zasądził od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 10.000 zł tytułem kosztów postępowania.

Sąd I instancji ustalił, że upadła spółka akcyjna zawarła ze stroną pozwaną umowę dzierżawy w dniu 4 maja 2009r. Stosownie do postanowienia

§ 2 tej umowy strona pozwana postawiła na dzierżawionym gruncie 16 kontenerów biurowych na własny koszt, które winny być usunięte przed zakończeniem dzierżawy gruntu. Kwestia sporu pomiędzy stronami, czy pozwany jako dzierżawca ma zwrócić grunt z budynkami, czy też bez budynków winna być rozstrzygnięta w oparciu o umowę stron oraz przepisy regulujące najem lub dzierżawę.

Powodowy Syndyk nie ma interesu prawnego w wytoczeniu powództwa o ustalenie prawa własności budynków, ale ma interes prawny w ustaleniu, że z chwilą wygaśnięcia najmu obowiązkiem strony pozwanej jest zwrot gruntu z budynkami.

Od powyższego wyroku apelację złożył powodowy Syndyk, zarzucając naruszenie art. 189 kpc przez jego błędną wykładnię i przyjęcie, iż nie przysługuje mu interes prawny w ustaleniu prawa własności do budynków opisanych w żądaniu pozwu.

Wskazując na wymieniony zarzut apelujący domagał się uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania oraz zasądzenia na jego rzecz kosztów postępowania apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje :

Apelacja jest bezzasadna, aczkolwiek zarzuty apelacji są częściowo usprawiedliwione.

Zgodzić się należy z poglądem Sądu Okręgowego, iż powodowy Syndyk nie ma interesu prawnego w ustaleniu prawa własności budynków opisanych w żądaniu pozwu. Jeżeli budynki są trwale związane z gruntem, jak to twierdzi w pozwie powodowy Syndyk, w sytuacji gdy jest właścicielem gruntu, to prawo własności obejmuje również trwale związane z tym gruntem budynki, z mocy art. 48 kc co wyklucza żądanie ustalenia prawa własności budynków. Budynki trwale związane z gruntem stanowią część składową gruntu. Stosownie do art. 47 kc część składowa gruntu nie może być przedmiotem własności lub innego prawa rzeczowego.

Jeżeli budynki połączone są z gruntem czasowo, to nie mają one statusu części składowej gruntu. W załączonej do pozwu umowy dzierżawy z dnia 4 maja 2009r wynika, że przedmiotem umowy jest „fragment niezabudowanej nieruchomości utworzonej z działek o numerach : (...), (...) oraz (...) położonych w K., gmina L.”. Stosownie do postanowienia § 2 umowy dzierżawca uprawniony był do postawienia na własny koszt kontenerów biurowych oraz wiaty garażowej. Zgodnie zaś z postanowieniem § 7 umowy dzierżawca zobowiązany jest zwrócić wydzierżawiającemu przedmiot dzierżawy w stanie wolnym od jakichkolwiek osób w terminie 7 dni od dnia rozwiązania umowy dzierżawy. W świetle powołanej umowy, gdy dzierżawca poczynił nakłady na nieruchomość upadłej spółki, to dopiero z chwilą zwrotu przedmiotu umowy winny być rozliczone nakłady, stosownie do łączącej strony umowy dzierżawy oraz przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy najmu, bądź dzierżawy.

Natomiast całkowicie błędny jest pogląd Sądu I instancji, iż powodowy Syndyk ma interes prawny w ustaleniu, że z chwilą wygaśnięcia stosunku najmu strona pozwana zobowiązana jest zwrócić grunt wraz z budynkami. Powództwu o ustalenie, że strona pozwana zobowiązana będzie do wydania gruntu wraz z budynkami po zakończeniu stosunku najmu nie można przypisywać pierwszeństwa przed powództwem o ustalenie prawa własności budynków, co trafnie podnosi strona powodowa w apelacji.

Zaskarżony wyrok, mimo częściowo błędnego uzasadnienia, w ostatecznym wyniku odpowiada prawu.

Mając na względzie powyższe apelacja powodowego Syndyka uległa oddaleniu, na zasadzie art. 385 kpc.

Wobec oddalenia apelacji kosztami postępowania apelacyjnego obciążono stronę powodową, na podstawie art. 98 § 1 kpc w związku z art. 391§ 1 kpc. Wysokość wynagrodzenia za zastępstwo prawne ustalono stosownie do § 6 pkt 7 w związku z § 13 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r w sprawie opłat za czynności adwokackie …(Dz. U. Nr 163, poz. 1348 z późn. zm.).