Sygn. akt: III U 30/14
Dnia 4 kwietnia 2014r.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: |
SSR del. do SO Monika Obrębska |
Protokolant: |
sekretarz sądowy Emilia Kowalczyk |
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2014r. w O.
sprawy z odwołania A. C.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.
o wypłatę niezrealizowanego świadczenia
na skutek odwołania A. C.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P.
z dnia 18.12.2013r. znak (...)
orzeka:
oddala odwołanie
Decyzją z dnia 18.12.2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił A. C. prawa do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej matce K. C..
A. C. wniósł od powyższej decyzji odwołanie do Sądu Okręgowego w Ostrołęce podnosząc, że decyzja ta mija się z prawdą i celem. Odwołujący podniósł, że w zaskarżonej decyzji nie zostało wyjaśnione czy jego matka K. C. miała prawo otrzymywać rentę po zmarłym ojcu - żołnierzu S. T..
W odpowiedzi na odwołanie ZUS wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu odwołania organ rentowy, powołując się na treść art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podniósł, że K. C. nigdy nie zgłosiła wniosku o świadczenie po zmarłym ojcu S. T., a tym samym jej syn A. C. nie ma prawa do wypłaty niezrealizowanego świadczenia po matce.
Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje:
A. C. na rozprawie w dniu 03.10.2013r. w sprawie o rentę rodzinną (sygn. akt III U 890/13), sprecyzował swój wniosek z dnia 22.08.2013r. i wniósł o wypłatę na jego ręce renty, jaka przysługiwała jego matce K. C. z domu T. po jej zmarłym ojcu S. T., który zginął na wojnie w 1939 roku –za okres od urodzenia matki do osiągnięcia przez nią 18 roku życia wraz z należnymi odsetkami.
Powyższy wniosek, jako nowe żądanie dotychczas nie rozpoznane przez organ rentowy, Sąd na podstawie art. 477 1 º § 2 kpc przyjął do protokołu i przekazał do rozpoznania organowi rentowemu (vide odpis postanowienia z 03.10.2013r. – akta rentowe karty nieponumerowane).
W następstwie powyższego wniosku ZUS wydał zaskarżoną w przedmiotowym postępowaniu decyzję z dnia 18.12.2013r., odmawiającą A. C. prawa do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej matce K. C..
Odwołanie A. C. od powyższej decyzji jest w ocenie Sądu niezasadne i podlega oddaleniu.
Zgodnie z art. 136 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Zgodnie z ust. 2 art. 136 osoby wymienione w ust. 1 mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła. Zgodnie natomiast z ust 3 cyt. art. 136 roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba, że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.
Odnosząc powyższe uregulowania prawne do realiów przedmiotowej sprawy stwierdzić należy, że A. C. nie przysługuje prawo do niezrealizowanego świadczenia z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze odwołujący nie wykazał, by jego matka w ogóle zgłosiła w ZUS wniosek o świadczenie, o którego wypłatę wnioskuje aktualnie odwołujący. ZUS kategorycznie stał na stanowisku, że zmarła K. C. uprawniona była tylko do świadczenia z KRUS, nie była natomiast uprawniona do żadnego innego świadczenia z ubezpieczenia powszechnego, jak też nie składała wniosków o świadczenia określone ustawą, w tym w szczególności o świadczenie, o którego wypłatę wnioskuje aktualnie odwołujący.
Odwołujący na rozprawie w dniu 04.04.2014r. przyznał, że jego matka była uprawniona do renty z KRUS. Nie kwestionował również, że matka nie była uprawniona do innych świadczeń z ubezpieczenia powszechnego. Wywodził jedynie, że próbowała ona złożyć wniosek o rentę rodzinną po ojcu, jednak wniosek ten nie został przez ZUS przyjęty. Podał, że jako 7-8 letnie dziecko był świadkiem, że jego matka była w ZUS i chciała złożyć wniosek o świadczenie, jednak ZUS odmówił wówczas jego przyjęcia. W ocenie Sądu odwołujący nie wykazał skutecznie, by jego matka rzeczywiście złożyła wniosek o rentę rodzinną po swoim ojcu S. T., a jego wyjaśnienia w tym zakresie, jako nieprzekonujące i gołosłowne, Sąd odrzucił.
Nie może też budzić żadnych wątpliwości, że roszczenie o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wygasło. Jak wskazano wyżej, roszczenia o wypłatę świadczeń niezrealizowanych wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały. Tymczasem matka odwołującego K. C.zmarła (...) (vide odpis skrócony aktu zgonu - k. 18 akt rentowych). Na marginesie wskazać należy, że w wyroku z 12.11.2001r. (P 2/01, OTK ZU 2001, nr 8, poz. 249) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 36 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z Konstytucją RP.
Reasumując powyższe ustalenia i rozważania prawne Sąd nie znalazł podstaw do uwzględnienia odwołania, stąd na mocy art. 477 14§1 oddalił je jako bezzasadne.