Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 306/18

POSTANOWIENIE

Dnia 2 lipca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Tomasz Cichocki

Protokolant: p.o. sekretarza sądowego Emilia Strzelczyk

po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2019 r. w Kętrzynie na rozprawie

sprawy z wniosku T. C.

z udziałem Gminy K., Gminy Miejskiej K.

o stwierdzenie nabycia spadku po E. P. (1)

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek po E. P. (1) zmarłym dnia 09 lipca 2016 r. w K., którego ostatnim miejscem zwykłego pobytu był K., na podstawie ustawy nabyła Gmina Miejska K. w całości;

II.  wnioskodawczyni i uczestnicy we własnym zakresie ponoszą koszty związane ze swoim udziałem w sprawie;

III.  nakazać pobranie od uczestnika gminy Miejskiej K. kwotę 666,66 zł (sześćset sześćdziesiąt sześć złotych i sześćdziesiąt sześć groszy) tytułem kosztów sądowych, tymczasowo pokrytych ze środków Skarbu Państwa.

Sygn. akt I Ns 306/18

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni T. C. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym E. P. (2) na podstawie ustawy przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, tj. Gminę K.. Podniosła, że spadkodawca zmarł w dniu 09.07.2016r. w K.. Ostatnio stale zamieszkiwał przy ul. (...). Zgodnie z wiedzą wnioskodawczyni nie pozostawał nigdy w związku małżeńskim i nie pozostawił dzieci. W chwili jego śmierci nie żyło jego rodzeństwo ani rodzice. Wskazała, że jej interes prawny wynika z tego, że na podstawie umowy zamiany z dnia 02.05.2017r. została współwłaścicielem pojazdu marki M. (...) nr rej. (...), r. prod. 1985. W związku z tym chce uregulować sytuację prawną auta. Zgodnie z jej wiedzą zmarły nie pozostawił testamentu.

Uczestniczka Gmina K. nie sprzeciwiała się wnioskowi. Wniosła o stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez spadkobierców po ustaleniu ich kręgu.

Uczestniczka Gmina Miejska K. nie sprzeciwiała się wnioskowi.

Sąd ustalił, co następuje:

E. P. (1) był księdzem. Zmarł dnia 9 lipca 2016r. w K.. W chwili śmierci miał ukończone 91 lat. Ostatnio przed śmiercią stale zamieszkiwał w K. przy ul. (...). W chwili śmierci był kawalerem. Nie pozostawił po sobie dzieci. Jego rodzice: J. i H. z d. L. nie żyli w chwili jego śmierci. Miał dwie siostry: Z. P. i N. P.. Z. zmarła w wieku 15 lat w czasie wojny. Nie pozostawiła zstępnych. N. zmarła w 2010r., była panną, dzieci nie pozostawiła. E. P. (2) nie pozostawił testamentu. Nikt nie składał oświadczenia o odrzuceniu spadku po E. P. (1).

(d.: akt zgonu k. 12, zapewnienie spadkowe – k. 23, zeznania świadka S. M. – k. 28-29)

T. C. nie jest spokrewniona ze spadkodawcą. Opiekowała się jego siostrą a następnie spadkodawcą do jego śmierci. W dniu 02.05.2007r. zawarła wspólnie z E. P. umowę zamiany w wyniku, której stała się współwłaścicielem samochodu marki M. (...), r. prod. 1985, nr rej. (...) nr VIN (...).

(d.: bezsporne, umowa – k. 3, akta małżeństwa wnioskodawczyni – k. 4, zeznania świadka S. M. – k. 28-29)

Sąd zważył, co następuje:

Powyższy stan faktyczny był pomiędzy stronami bezsporny. Nadto został potwierdzony niebudzącymi wątpliwości dokumentami w postaci odpisów aktów stanu cywilnego. Sąd wziął także pod uwagę zapewnienie spadkowe złożone w sprawie przez T. C. oraz zeznania świadka S. M. (2) – proboszcza parafii, w której do śmierci zamieszkiwał spadkodawca. Prawdziwość wskazanych zeznań i zapewnienia spadkowego nie budziły wątpliwości.

Zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawczynię nie było wystarczające do ustalenia kręgu spadkobierców z uwagi na jej brak wiedzy co do dalszych krewnych spadkodawcy. Mając to na uwadze, Sąd stosownie do art. 672 k.p.c., wezwał spadkobierców przez ogłoszenie. Pomimo upływu terminu zakreślonego w ogłoszeniu (zgodnie z art. 676 k.p.c.) nikt nie zgłosił nabycia spadku.

Z przeprowadzonego postępowania dowodowego wynika, iż spadkodawca nie pozostawił testamentu. W tych okolicznościach, stosownie do art. 926§2 KC, po zmarłym E. P. (1) następuje dziedziczenie ustawowe. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zgodnie z art. 924 KC, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a stosownie do art. 925 KC, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zgodnie z art. 931§1 KC w pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy powołane są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Z okoliczności sprawy wynika, że dacie otwarcia spadku spadkodawca nie miał małżonka ani dzieci. Stosownie do art. 932§2 KC w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych, a jeżeli rodzice nie dożyli otwarcia spadku, przypadający każdemu z nich udział, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Rodzice spadkodawcy i jego rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku (tj. zmarło przed spadkodawcą). Rodzeństwo nie pozostawiło przy tym zstępnych. Zgodnie z art. 934§1 KC, w braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy, a jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego zstępnym, a w ich braku pozostałym dziadkom. W okolicznościach sprawy nie ulega wątpliwości, iż żadne z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku. Nie zgłosili także swego udziału w postępowaniu żadni ich zstępni. Stosownie do art. 935, w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych, dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Z bezspornych okoliczności sprawy wynika, że w chwili śmierci E. P. (1) zamieszkiwał w K. przy ul. (...). Było to jego ostatnie miejsce zwykłego pobytu. Z powyższego wynika, iż gminą ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy była Gmina Miejska K..

Wnioskodawczyni we wniosku błędnie wskazała jako spadkobiercę Gminę K.. Jest ona bowiem gminą wiejską i obejmuje tereny wiejskie poza miastem K.. Miasto K. tworzy natomiast odrębną gminę i strukturę samorządową - Gminę Miejską K.. Stosownie do art. 677§1 k.p.c., Sąd nie jest związany osobą spadkobiercy wskazaną we wniosku i czyni w tym zakresie własne ustalenia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd stwierdził nabycie spadku po E. P. (1) przez Gminę Miejską K. w całości.

O kosztach postępowania pomiędzy stronami Sąd orzekł stosownie do art. 520§1 K.P.C.

Natomiast o kosztach sądowych, tj. wydatkach powstałych w związku z ogłoszeniem prasowym, Sąd orzekł stosownie do art. 113 ust. 1 u.k.s.c., mając na uwadze, iż wnioskodawczyni i uczestnicy byli w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania, przy czym wnioskodawczyni zainicjowała postępowanie i poniosła związane z tym koszty, natomiast spadek przypadł uczestniczce Gminie Miejskiej K.. Mając to na uwadze Sąd obciążył uczestniczkę kosztami sądowymi wynikłymi z poszukiwania spadkobierców ogłoszeniem prasowym.