Sygn. akt V U 463/21
Dnia 23 lipca 2021 r.
Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: SSO Romuald Kompanowski
Protokolant: st.sekr.sądowy Alina Kędzia
po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2021 r. w Kaliszu
odwołania H. G., J. G., J. W.
od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
z dnia 17 marca 2021 r. Nr (...)
w sprawie H. G., J. G., J. W.
przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
o ustalenie ubezpieczenia społecznego rolników
Oddala odwołanie
SSO Romuald Kompanowski
Sygn. akt VU 463/21
Decyzją z 17 marca 2021 roku Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stwierdził ustanie od 1 grudnia 2014 r. do 31 marca 2020 ubezpieczenia społecznego rolników w zakresie ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, emerytalno – rentowego T. G. oraz ustanie obowiązku opłacania składek za ubezpieczonego we wskazanym wyżej okresie. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podniósł, że ubezpieczony został wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników w podanym w decyzji okresie z uwagi na podleganie ubezpieczeniu z tytuł pracy najemnej wykonywanej na terenie Niemiec.
Od powyższej decyzji odwołanie złożyli: H. G., J. G., J. W. wnosząc o jej zmianę i ustalenie podlegania przez T. G. ubezpieczeniu społecznemu rolników we wskazanym w decyzji okresie.
W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie podtrzymując argumentację z uzasadnienia zaskarżonej decyzji.
Wezwany do sprawy w charakterze strony T. G. poparł odwołanie.
Sąd ustalił, co następuje:
T. G. podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik rolnika od 1 stycznia 2012 r. W okresie od 1 grudnia 2014 r. do 31 marca 2020 r. podlegał ubezpieczeniu społecznemu na terenie Niemiec z uwagi na wykonywaną tam pracę najemną.
dowód: zeznania T. G., potwierdzenie przebytych okresów
ubezpieczenia w aktach KRUS
Sąd zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 i 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy podlega domownik rolnika jeżeli ten domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, którą zgodnie z definicją zawartą w art. 6 pkt 13 ustawy należy rozumieć osobę podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych lub objętą przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym.
Osoby wykonujące pracę najemną na terenie jednego z państw należących do Unii Europejskiej objęci są obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu w okresie wykonywania pracy na terenie tego państwa, zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 11 ust. 1 i 3 lit.a rozporządzenia nr 883/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego.
Zgodnie z art. 3a ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczenie powstałe z mocy ustawy następuje od dnia następującego po dniu, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganiu ubezpieczeniu chyba, że istnieją okoliczności uzasadniające objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników na wniosek ( ust. 3 ).W przypadku istnienia takich okoliczności ubezpieczenie powstałe z mocy ustawy następuje od dnia następującego po dniu, w którym ubezpieczonemu doręczono decyzję stwierdzającą ustanie ubezpieczenia z mocy ustawy.
W przypadku T. G. nie istnieją przesłanki do objęcia tej osoby ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek albowiem w okresie objętym decyzją jego stałym źródłem utrzymania była praca najemna a do gospodarstwa przyjeżdżał na kilka dni w czasie danego miesiąca oraz na dłuższy okres – do 3 tygodni w trakcie żniw. Nie zostały więc spełnione warunki z art. 7 ust. 2 ustawy. Podleganie ubezpieczeniu społecznemu na terenia Niemiec w ogóle wykluczało możliwość objęcia ubezpieczeniem emerytalno – rentowym na wniosek.
Mając na uwadze powyższe, uznając odwołanie za niezasadne, sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. odwołanie oddalił.