Sygn. akt II Cz 996/13
Dnia 12 lutego 2014 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy
w następującym składzie:
Przewodniczący: SSO Irena Dobosiewicz
po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2014 roku w Bydgoszczy
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa: R. H.
przeciwko: J. H.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Rejonowego w Świeciu z dnia 18 listopada 2013 r. w sprawie o sygn. akt IC 221/08
postanawia:
oddalić zażalenie.
Na oryginale właściwy podpis
Sygn. akt II Cz 996/13
Postanowieniem z dnia 18 listopada 2013 r., w sprawie o sygn. akt I C 221/08, Sąd Rejonowy w Świeciu, na podstawie art. 370 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. odrzucił zażalenie pozwanego od postanowienia z dnia 25 października 2013 r. o odrzuceniu ponownego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.
Zażalenie na postanowienie złożył pozwany zaskarżając je w całości i wnosząc o jego zmianę poprzez zwolnienie go od kosztów zażalenia oraz rozpoznanie zażalenia w trybie art. 359§2k.p.c.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 107 § 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 ze zm., dalej ustawa), ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na odrzucenie wniosku nie przysługuje zażalenie.
Innymi słowy postanowienie o odrzuceniu ponownego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, opartego na tych samych okolicznościach, nie podlega zaskarżeniu, a jego kontrola instancyjna może odbyć się jedynie w trybie art. 380 k.p.c.
Celem art. 107 § 2 ustawy jest uniemożliwienie nierzetelnej stronie tamowania postępowania sądowego przez składanie kolejnych, nieuzasadnionych wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych. Jednocześnie należy podkreślić, że przepis ten nie ogranicza możliwości rzetelnego rozpoznania wniosku o zwolnienie od kosztów, bo jest wymierzony przeciwko patologii, w interesie stron respektujących prawo, umożliwiając rozpoznanie ponownego wniosku opartego na nowych (istotnych) okolicznościach (por.: A. Górski, L. Walentynowicz, Koszty sądowe w sprawach cywilnych Ustawa i orzekanie, Komentarz praktyczny, Warszawa 2008).
Mając na uwadze powyższe Sąd Rejonowy był zobligowany do odrzucenia zażalenia jako niedopuszczalnego, co też słusznie uczynił.
Dlatego też Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł, jak w sentencji postanowienia.
Na oryginale właściwy podpis