Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XXIII Zs 84/21

POSTANOWIENIE

Dnia 27 września 2021 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy
i Zamówień Publicznych w składzie:

Przewodniczący: SSO Stanisław Gradus-Wojciechowski

po rozpoznaniu w dniu 27 września 2021 roku w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy o udzielenie zamówienia publicznego

z udziałem:

zamawiającego Spółki (...) S.A. z siedzibą w B.,

odwołującego – przeciwnika skargi – (...) sp. z o.o. sp. k.
z siedzibą w R.

oraz wykonawcy (...) sp. z o.o. z siedzibą w S.

na skutek skargi wykonawcy (...) sp. z o.o. z siedzibą
w S.

od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej w W. z dnia 16 czerwca
2020 r., sygn. akt KIO 1130/21

postanawia:

I.  umorzyć postępowanie na skutek cofnięcia skargi;

II.  zwrócić skarżącemu (...) sp. z o.o. z siedzibą
w S. kwotę 15.000 zł (piętnaście tysięcy złotych) tytułem powołowy uiszczonej opłaty od skargi;

III.  nie obciążać skarżącego obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu skargowym na rzecz przeciwnika
skargi.

SSO Stanisław Gradus-Wojciechowski

Sygn. akt: XXIII Zs 84/21

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 27 września 2021 r.

Pismem z dnia 22 września 2021r., skarżący złożył oświadczenie o cofnięciu w całości skargi.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 579 ust. 2. Ustawy PZP, w postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego o apelacji, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Na podstawie zaś art. 391 § 2 k.p.c., w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu. Sąd ten jest związany cofnięciem apelacji i nie może kontrolować tej czynności procesowej. Cofnięcie apelacji nie wymaga zgody (zezwolenia) strony przeciwnej.

Jednocześnie, należało zwrócić skarżącemu połowę uiszczonej opłaty od skargi, na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3a u.o.k.s.

Sąd Okręgowy zdecydował na podstawie art. 102 k.p.c. nie obciążać skarżącego obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu skargowym na rzecz przeciwnika skargi.

Cofnięcie przez Skarżącego skargi związane było wyłącznie z okolicznością, że Uczestnik postępowania/Zamawiający w dniu 20.09.2021 r. unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego znak (...) na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych wskazując w uzasadnieniu, że wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć. W konsekwencji wycofanie skargi przez Skarżącego wynikało wyłącznie z okoliczności od niego niezależnych.

Jednocześnie należy mieć na względzie, że wniesienie skargi przez Skarżącego - w czasie kiedy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego znak (...) pozostawało aktualne - było jedynym możliwym sposobem, w jaki Skarżący mógł uzyskać przedmiotowe zamówienia. Zatem wniesienie skargi przez Skarżącego było niezbędne do dochodzenia praw Skarżącego oraz obrony jego interesu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego znak (...).

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

SSO Stanisław Gradus-Wojciechowski