Dnia 14 marca 2022 roku
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich
w składzie następującym:
Przewodniczący: sędzia Barbara Ciwińska
po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2022 roku w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku R. R.
z udziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w W.
o przyznanie wynagrodzenia kuratorowi
postanawia
1) oddalić wniosek R. R. o przyznanie wynagrodzenia kuratorowi, albowiem to organ administracyjny prowadzący postępowanie winien ustalić wysokość i wypłacić ustanowionemu kuratorowi wynagrodzenie,
2) koszty postępowania przejąć na rachunek Skarbu Państwa
(...)
ZASADNICZE MOTYWY ROZSTRZYGNIĘCIA
Stosownie do treści przepisu art. 179 § 1 k.r.o. organ państwowy, który ustanowił kuratora, przyzna mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora.
Jednakże, jak wynika z utartej już linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, wynagrodzenie kuratora ustanowionego przez sąd powszechny w postępowaniu administracyjnym należy do kosztów postępowania administracyjnego (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 1989r, III CZP 117/88, OSNC 1990/1/11). Tożsame stanowisko w sprawie zajął Sąd Okręgowy w Warszawie w orzeczeniach: z dnia 10 października 2019 roku, sygn. akt VI Ca 811/18 oraz z dnia 14 kwietnia 2021r., sygn. akt VI Ca 623/20
Należy mieć na względzie, iż w tego typu sprawach sprawowanie kurateli ma ścisły związek z konkretnym postępowaniem administracyjnym, co uzasadnia zaliczenie wynagrodzenia kuratora do kosztów postępowania administracyjnego. W tej sytuacji zastosowania nie znajduje przepis art. 179 § 1 k.r.o.
Tym samym, to organ administracyjny prowadzący postępowania winien ustalić i wypłacić ustanowionemu kuratorowi wynagrodzenia kuratora.
(...)
(...)
1) (...) (...)
2) (...)
(...)