Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 278/20

UZASADNIENIE

A. G. (1) wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie, że wraz z mężem E. G. (1), nabyła ona do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską, przez zasiedzenie prawo własności nieruchomości położonej w S., obejmującej działkę nr (...) oraz działkę nr (...), o łącznym obszarze 2,6000 ha, opisanej w księdze wieczystej numer (...) Sądu Rejonowego w G. w dniu 23 marca 1997 roku, względnie w dniu 23 marca 2007 roku.

Uczestnicy postępowania A. G. (2), M. G., E. G. (2) i H. L. nie zajęli stanowiska co do żądania wniosku.

Uczestniczka postępowania C. U. wniosła o oddalenie wniosku A. G. (1).

Kurator uczestników postępowania I. G., G. G. i D. L. wniósł o oddalenie wniosku A. G. (1).

Sąd ustalił:

Objęta wnioskiem o zasiedzenie nieruchomość to stanowiące grunty orne, położone w S. działki nr (...), o łącznym obszarze 2,6000 ha, opisane w księdze wieczystej numer (...) Sądu Rejonowego w G., będące częścią gospodarstwo rolnego, w którego skład wchodzi jeszcze działka siedliskowa nr (...). Gospodarstwo to wcześniej było własnością W. G.. Umową z dnia 23 marca 1977 roku sporządzoną na piśmie, bez zachowania wymaganej formy aktu notarialnego, W. G. sprzedał to gospodarstwo małżonkom A. G. (1) i E. G. (1).

Bezpośrednio po zawarciu umowy wnioskodawczyni A. G. (1) wraz mężem tam zamieszkała. Przeprowadzili oni liczne remonty budynku mieszkalnego a grunty orne o obszarze 2,6000 ha obsiewali zbożem, burakami i roślinami okopowymi. Opłacali także należne podatki od tej nieruchomości.

W dniu 3 października 2012 roku została zawarta umowa dzierżawy gospodarstwa rolnego pomiędzy E. G. (1) i A. G. (1) a W. S., mocą której wydzierżawili oni W. S. na okres 10 lat działki nr (...) w S..

E. G. (1) zmarł 24 września 2016 roku.

Sąd Rejonowy w G. prawomocnym postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2019 roku w sprawie (...) stwierdził, że A. G. (1) i E. G. (1) nabyli z dniem 23 marca 2007 roku do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską przez zasiedzenie prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w S., składającej się z zabudowanej działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w G. prowadzi księgę wieczystą nr (...).

/ dowód: dokumenty k. 11 – 25, 117 – 120 i 135 – 137 oraz akta Sądu Rejonowego w G. (...) /

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek A. G. (1) o stwierdzenie, że wraz z mężem E. G. (1), nabyła ona w dniu 23 marca 2007 roku, do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską, przez zasiedzenie prawo własności nieruchomości położonej w S., obejmującej działkę nr (...) oraz działkę nr (...), o łącznym obszarze 2,6000 ha, opisanej w księdze wieczystej numer (...) Sądu Rejonowego w G., w ocenie Sądu zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z przepisem art. 172 § 2 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący właścicielem, nabywa jej własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat trzydziestu jako posiadacz samoistny, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

W niniejszej sprawie okoliczności faktyczne co do faktu posiadania przez małżonków A. G. (1) i E. G. (1) nieruchomości położonej w S., obejmującej działkę nr (...) oraz działkę nr (...), o łącznym obszarze 2,6000 ha od dnia 23 marca 1977 roku nie budzą zdaniem Sądu żadnych wątpliwości. Fakt ten potwierdzili jednoznacznie świadkowie, uczestnicy postępowania oraz wnioskodawczyni zeznający w sprawie(...) Sądu Rejonowego w G..

A. G. (1) i E. G. (1) grunty orne o obszarze 2,6000 ha obsiewali zbożem, burakami i roślinami okopowymi. Opłacali także należne podatki od tej nieruchomości. Wobec przedłożonych w sprawie dokumentów nie budzi też żadnych wątpliwości fakt, że umową dzierżawy z dnia 3 października 2012 roku wydzierżawili oni W. S. na okres 10 lat działki nr (...) w S..

Dlatego też należy podkreślić, że wykonywanie przez A. G. (1) i E. G. (1) jako posiadaczy tej nieruchomości czynności faktycznych, wskazujących na samodzielny, rzeczywisty i niezależny od woli innej osoby stan władztwa, polegającego na faktycznym władaniu rzeczą jak właściciel, znamionuje posiadanie jako samoistne.

W tym stanie rzeczy należy przyjąć, że ustawowy okres zasiedzenia w złej wierze objętej wnioskiem nieruchomości upłynął dnia 23 marca 2007 roku.

Należy podkreślić, że Sąd Rejonowy w G. prawomocnym postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2019 roku w sprawie(...) stwierdził, że A. G. (1) i E. G. (1) nabyli z dniem 23 marca 2007 roku do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską przez zasiedzenie prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w S., składającej się z zabudowanej działki siedliskowej nr (...), dla której Sąd Rejonowy w G. prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Dlatego też mając na względzie powyższe Sąd, na podstawie przepisu art.172 § 2 k.c. stwierdził, że A. G. (1) i E. G. (1), do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską, nabyli z dniem 23 marca 2007 roku poprzez zasiedzenie prawo własności nieruchomości, położonej w S., składającej się z działki numer (...), o obszarze 2,1500 ha oraz działki numer (...), o obszarze 0,4500 ha, opisanej w księdze wieczystej numer (...) Sądu Rejonowego w G..

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania uzasadnione jest treścią przepisów art. 520 § 1 k.p.c. i art. 108 k.p.c. Sąd kosztami postępowania w sprawie obciążył w całości wnioskodawczynię A. G. (1), pozostawiając szczegółowe wyliczenie tych kosztów referendarzowi sądowemu.